V Chrášťanech si připomněli slavného rodáka

Redakce 2011-11-01 00:00:00

Chrášťany – Na jeho náhrobku na chrášťanském hřbitově se píše: „Josef Falber – četnický strážmistr – *18. 3. 1911 – +13. 9. 1938 – Padl hrdinně při vykonávání četnické služby dne 13. září 1938 ve Schvaderbachu u Kraslic. – Čest jeho památce.“ „Zemřel tedy v pouhých sedmadvaceti letech. Na fotografii na náhrobku vypadá mladší, tak na dvacet. Má na sobě parádní četnickou uniformu a v očích smutek. Jako by se díval do budoucnosti,“ píše se na webových stránkách obce Chrášťany.

Zdejší vlastivědná společnost pátrání po Josefu Falbrovi zahájila již před rokem a její členové  zjistili, že zatímco u události, při kterých Josef Falber přišel o život, jsou v místní kronice popsány  jen v základních obrysech,   pohřeb  zaznamenal kronikář důkladně Zúčastnilo se jen na 6,5 tisíce lidí a mezi smutečními věnci nechyběl ani věnec od prezidenta Edvarda Beneše. Aby se chrášťanští dozvěděli o okolnostech smrti svého slavného rodáka více, uspořádala obec dne 22. října ve zdejší škole přednášku a poté pietní akt na hřbitově. Akce se ujali asi největší znalci této problematiky u nás – členové občanského sdružení  Klub 1938 – Četnická stanice Habersbirk. Habersbirk se dnes jmenuje Habartov a členové občanského sdružení se představili v dobových uniformách a přivezli nejen informace a důkladnou fotodokumentaci, kterou v plném sále promítli dataprojektorem ,ale také dobové četnické zbraně a výstroj. „Byli jsme osloveni obcí za účelem popularizace chrášťanského rodáka Josefa Falbera, uspořádali jsme přednášku a pietní akt. Pocházíme z města Habartov na západě Čech, a zabýváme se událostmi, které se staly v roce 1938 v Habartově, a nejen tam,“ vysvětlil   Jiří Převrátil, předseda o.s. Četnická stancie Habersbirk.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video