Šťastná stodola hostila vánoční tvoření. V Radíčevsi vznikl i voňavý Betlém pro žatecké muzeum

Iveta Drlíková 2017-12-22 01:14:00

Na Kolouchově dvoře v Radíčevsi i letos v prosinci proběhlo tradiční vánoční tvoření. Sešlo se na něm třicet dam a dívek, takže v prostorách „Šťastné stodoly“ bylo začátkem měsíce opravdu rušno.

Tento rok se tady tvořily především atypické adventní dekorace, i když ani klasickému věnci se účastnice nevyhýbaly. K vidění byl také věnec na dveře a novinka - vánoční šiškový závěs. Protože se tvoří ve stodole, bylo přichystáno i mnoho přírodního materiálu. Přizdobit se dalo svíčkami, mašlemi a vá-nočními baňkami. Každá z přítomných dívek a dam tak měla podle vlastní fantazie opravdu z čeho vybírat. K slavnostní atmosféře přispělo i malé občerstvení v duchu Vánoc a teplé nápoje, protože teplota venku už hlásila příchod zimy. „Těší mě velký zájem o tvořivé dílny. Všem děkuji za účast a přízeň v letošním roce a doufám, že nám ji zachovají i v roce příštím, ve kterém chystám s ostatními organizátory další aktivity.“

Nadělovat budou dětem i koním

Kolouchův dvůr pro tento rok ale ještě s akcemi nekončí. Děti z jezdeckého kroužku čekají Vánoce u koní, během kterých se bude nadělovat dětem, ale i zdejší koně si přijdou na své. Společně jim totiž vyzdobí stáj a užijí si den u koní ve vánočním duchu. Pro zájemkyně z řad žen je ještě připraven workshop „Výroba mýdla“, během kterého si vytvoří a zabalí voňavé dárečky pro své blízké. „Těším se na další setkaní v novém roce, ať již při tvoření, férové snídani, táboření či při jiných aktivitách. Přeji všem našim příznivcům, přátelům, sponzorům, krásné a pohodové vánoční svátky a šťastný a úspěšný nový rok 2018,“ dodává paní Kolouchová, která je rovněž autorkou nového Betlému pro žatecké muzeum K. A. Polánka. Premiérově bude vystavený v hlavní budově muzea na Štědrý den, kdy mají otevřeno od 13 do 17 hodin. Unikátní Betlém vyrobila z mýdla s vůní santalového dřeva.

Mýdlový Betlém voní po santalovém dřevě

Drahomíra Kolouchová se výrobě mýdla začala věnovat na mateřské dovolené. Používá k tomu různé mýdlové hmoty a také vyrábí mýdla přírodní metodou za studena. Betlém vytvořila po chvilkách v průběhu pěti dní. „Oslovila mě paní Krouzová z muzea, zda bych pro ně nemohla vyrobit mýdlový betlém, který ve své sbírce zatím nemají. Objednala jsem silikonové formy a pustila se do díla. Betlém tvoří postavy tří králů, andělé, stromky, ovce a část znázorňující narození Krista ve chlévě. K jeho vytvoření jsem použila mýdlovou hmotu s bambuckým máslem. Tu jsem musela vždy rozpustit, následně přidat barvu a vonnou esenci, zvolila jsem vůni santalového dřeva. Takto připravenou hmotu jsem vlila do silikonové formy a pak už jen čekala na ztuhnutí, které trvá desítky minut, jelikož se jedná o poměrně velké kusy mýdla. Poté nastala asi ta nejnapínavější část, kdy jsem s očekáváním postupně vyjmula vše z forem a spatřila poprvé výsledek své práce,“ popi-suje Drahomíra Kolouchová proces výroby a dodává: „Betlém zůstává v majetku muzea. Kdyby podlehl během roku zkáze, vy-robím příští rok nový. Mám také v úmyslu postupně doplňovat další postavy.“

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video