Otec nemocného Matěje, bojujícího s leukémií, spustil celorepublikovou vlnu solidarity

Soňa Šímová 2018-03-13 10:59:08

SPOŘICE/MILETÍN (soš) — Vypadalo to jako obyčejná chřipka, verdikt lékařů byl ale mnohem krutější. V říjnu roku 2016 život tehdy 12letého Matěje a jeho otce z východočeského Miletína obrátila vzhůru nohama diagnóza leukémie.

Oba jsou ale bojovníci. Díky nim do dvou míst České republiky zavítají lékaři z pražského IKEMu, kteří se na základě odebraného vzorku krve dobrovolníkům, pokusí Matějovi a dalším nemocným najít vhodného dárce kostní dřeně. Ve Spořicích se dne 20. dubna může zapojit každý, stačí se jen předem přihlásit.

Třináctiletý Matěj stejně jako jeho tatínek Jan Kučera milují fotbal. Až do osudného podzimu jezdil Matěj za oddíl SK Miletín, který Jan Kučera trénuje, na turnaje za výběry okresu Jičín a sbíral ocenění za nejlepšího hráče a střelce.

„Nebylo mu dobře a vypadalo to, že bude mít chřipku. To se také potvrdilo, lékařka ale navíc Matějovi nahmatala zvětšenou slezinu a poslala nás na odběr krve s tím, že výsledky budou odpoledne a zavolá,“ vypráví Jan Kučera o nejhorších dnech jeho života. Ještě týž den po odpoledním telefonátu musel syna okamžitě naložit do auta a odvézt do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tam už na Matěje čekal připravený pokoj a kapačky. Druhý den ráno lékař vyslovil diagnózu vzácné chronické myeloidní leukémie a jejich cesta vedla do pražského Motola, kde strávil týden. Poté byl propuštěn do domácího ošetřování. Do školy mohl až po dvou měsících.

Nyní je jeho zdravotní stav stabilizován, ale aby byl úplně zdráv, musí podstoupit transplantaci kostní dřeně. V registru ovšem vhodný dárce není, Jan Kučera však pevně věří, že ho najde. „Napadla mě myšlenka, oslovit mé fotbalové okolí. S pomocí kamarádů jsem nechal vyhotovit a vytisknou jednoduchý leták a rozšířil ho po sociálních sítích a médiích. Jednou za 14 dní se pak v Hořickém pivovaru scházeli dobrovolníci, které jsem vozil do FN Hradec Králové na odběr vzorku krve a vyplnění formuláře pro vstup do registru dárců kostní dřeně. Asi za čtyři měsíce se mi takto podařilo odvozit zhruba 100 lidí,“ vypráví Jan Kučera s tím, že v Hradci je hraniční věk pro dárce 35 let, kdežto v Praze je to o pět let více.

Z původního záměru vypravit do Prahy autobus s dobrovolníky, se nakonec stala největší dárcovská akce v republice. 27. dubna tak přijedou lékaři IKEMU odebírat krev na benefiční koncert v Miletíně. Osud Matěje ovšem neunikl pozornosti Stanislava Duchka, ten se rozhodl sehnat dárce i severu Čech. Akce proběhne 20. dubna ve Spořicích mezi 13. a 18. hodinou v penzionu pro seniory vedle sportovní haly ve Spořicích.

Na seznam dárců kostní dřeně se může zařadit každý dobrovolník do 40 let v dobrém zdravotním stavu. Stačí do konce března kontaktovat Jana Kučeru nebo Stanislava Duchka na sociálních sítích. Koordinátora spořického projektu pak můžete oslovit i na e–mailu s. duchek@centrum. cz nebo na telefonu 736 454 552.

Akce do současné doby strhla v celé republice nebývalou vlnu solidarity, zatím je přihlášeno kolem sedmi set lidí, kteří se chtějí do registru zapsat. Čím více jich ovšem bude, tím větší je šance najít dárce nejen pro Matěje, ale i pro další.

„Matěj naštěstí nemá akutní formu, má tedy relativně čas, ale v nemocnici jsem potkal zhruba pětiletou holčičku právě s akutní formou této leukémie, která svůj boj může prohrát každým dnem. Doufám, že se akce dožije a najde se tam třeba vhodný dárce i pro ni,“ říká Jan Kučera a dodává, že i samotné darování kostní dřeně je dnes bezbolestné.

„Tato nemoc hluboce zasáhla nejenom mě, ale i celou moji rodinu. Vzhledem k závažnosti onemocnění nemohu hrát můj oblíbený fotbal. S leukémií bojuji za podpory rodiny, kamarádů a přátel. Pevně věřím, že nad touto zákeřnou nemocí zvítězím,“ uzavírá bojovník Matěj.

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

KLIENTSKÝ PRACOVNÍK POŠTY

Česká pošta (pobočka Žatec) přijme pracovníky na pozici KLIENTSKÝ PRACOVNÍK. Náplň práce: Pomoc klientům s odesíláním pošty, vyplácení poukázek a důchodů, vydávání zásilek a další.... Možnost nástupu i bez praxe, rádi vás zaučíme, možnost kariérního růstu, po roce smlouva na dobu neurčitou. Nabízíme: zajímavé platové ohodnocení + benefity, atraktivní prac. doba, 5 týdnů dovolené a příspěvek na ní, stravenky, příspěvky na sportovní a kulturní akce.
Kontakt: Petr Velký
Tel.: 954 303 398
E-mail: velky.petr@cpost.cz

PROVOZNÍ MONTÉR (ELEKTROMONTÉR)

Martia a. s. přijme zaměstnance na pozici PROVOZNÍ MONTÉR (ELEKTROMONTÉR) do divize Služby pro distribuci pracoviště Žatec. Požadujeme: vzdělání SO/ÚSO elektrotechnické zaměření, platné osvědčení z vyhl. 50/78 Sb. min. §5, ŘP sk. B. Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, zaměstnanecké půjčky, příspěvek na penzijní spoření a při dlouhodobé nemoci. V případě zájmu nás kontaktujte na uvedeném telefonu nebo e-mailu.
Tel.: 774 234 865
E-mail: personalni.oddeleni@martia.cz

TRUHLÁŘ, TESAŘ, ZEDNÍK, ZÁMEČNÍK, BETONÁŘ

PREFA ŽATEC s.r.o. přijme zaměstnance na pozice TRUHLÁŘ, TESAŘ, ZEDNÍK, ZÁMEČNÍK, BETONÁŘ. Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého prac. úvazku, stravování v místě pracoviště, týden dodatkové dovolené. Nabízené pracovní pozice jsou v lokalitě města Žatec. Dále přijmeme TECHNIKA DO VÝROBY - požadujeme střední školu stavebního směru ukončenou maturitní zkouškou, ŘP skupiny B. Dále na částečný úvazek přijmeme pracovníka technického zaměření (strojní, elektro) - vhodné i pro důchodce.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 415 726 222
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

OPERÁTOR CNC MECHATRONICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČ KOVŮ

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec (Mostecká 2580, 438 01 Žatec) přijme zaměstnance na pozici OPERÁTOR CNC MECHATRONICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČ KOVŮ. Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruh), stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů, kontrola nastavení strojů a nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu, provádění kontrolních měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní, znalost řídícího systému Fagor, znalost čtení technických výkresů, schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, zajímavou práci, odpovídající mzdové ohodnocení, benefity v rámci sociálního programu. Životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte na uvedený telefon.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: vlcek@chmelarstvi.cz

ÚČETNÍ

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec (Mostecká 2580, 438 01 Žatec) přijme zaměstnance na pozici ÚČETNÍ. Náplň práce: Zpracování mezd a daní. Požadujeme: min ÚSO vzdělání - ekonomické, základní znalosti v oblasti daní a mezd, práce na PC. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, zajímavou práci, odpovídající mzdové ohodnocení, benefity v rámci sociálního programu. Životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte na uvedený telefon.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: vlcek@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Piráti z Karibiku

Život pirátů z Karibiku předvedly děti z Mateřské školy Alergo Žatec vedené učitelkami V. Lhotskou a M. Sádovskou.

Přehrát video
Jarní probuzení

Probuzeni a na jaro připraveni a dopravních předpisů znalí jsou žáčci z Mateřské školy ČSA Louny spolu s učitelkami P. Zabloudilovou a Z. Leličovou.

Přehrát video
Jaro se blíží

VYZVEDNEME VAŠE KOLO U VÁS DOMA, PŘIPRAVÍME HO NA JARO A ZASE PŘIVEZEME NAZPĚT - PO ŽATCI ZDARMA!! KOLA - SPORT Petr Glaser Nám. Svobody 151, Žatec, tel.: 415 710 976, mob.: 773 588 575. Facebook: Glaser jízdní kola Žatec.

Jaro se blíží

VYZVEDNEME VAŠE KOLO U VÁS DOMA, PŘIPRAVÍME HO NA JARO A ZASE PŘIVEZEME NAZPĚT - PO ŽATCI ZDARMA!! KOLA - SPORT Petr Glaser Nám. Svobody 151, Žatec, tel.: 415 710 976, mob.: 773 588 575. Facebook: Glaser jízdní kola Žatec.

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt v OV, velikost 1+1, Žatec, ulice Černobýla, 5. patro, výtah. Tel.: 602 229 589. Cena dohodou. RK nevolat.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám zahradu Na Losech v Lounech. Volejte č. 704 760 372.

Vzpomínky

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2018 vzpomeneme druhé výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. uplyne 1 rok, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Miroslav Hosingr

Dne 23. března tomu bude 15 let, co nás navždy opustil pan Miroslav HOSINGR z Loun. Stále vzpomínají a za vzpomínku všech, kdo ho znali a měli rádi, děkují synové Jiří a Miroslav s rodinou.