Otec nemocného Matěje, bojujícího s leukémií, spustil celorepublikovou vlnu solidarity

Soňa Šímová 2018-03-13 10:59:08

SPOŘICE/MILETÍN (soš) — Vypadalo to jako obyčejná chřipka, verdikt lékařů byl ale mnohem krutější. V říjnu roku 2016 život tehdy 12letého Matěje a jeho otce z východočeského Miletína obrátila vzhůru nohama diagnóza leukémie.

Oba jsou ale bojovníci. Díky nim do dvou míst České republiky zavítají lékaři z pražského IKEMu, kteří se na základě odebraného vzorku krve dobrovolníkům, pokusí Matějovi a dalším nemocným najít vhodného dárce kostní dřeně. Ve Spořicích se dne 20. dubna může zapojit každý, stačí se jen předem přihlásit.

Třináctiletý Matěj stejně jako jeho tatínek Jan Kučera milují fotbal. Až do osudného podzimu jezdil Matěj za oddíl SK Miletín, který Jan Kučera trénuje, na turnaje za výběry okresu Jičín a sbíral ocenění za nejlepšího hráče a střelce.

„Nebylo mu dobře a vypadalo to, že bude mít chřipku. To se také potvrdilo, lékařka ale navíc Matějovi nahmatala zvětšenou slezinu a poslala nás na odběr krve s tím, že výsledky budou odpoledne a zavolá,“ vypráví Jan Kučera o nejhorších dnech jeho života. Ještě týž den po odpoledním telefonátu musel syna okamžitě naložit do auta a odvézt do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tam už na Matěje čekal připravený pokoj a kapačky. Druhý den ráno lékař vyslovil diagnózu vzácné chronické myeloidní leukémie a jejich cesta vedla do pražského Motola, kde strávil týden. Poté byl propuštěn do domácího ošetřování. Do školy mohl až po dvou měsících.

Nyní je jeho zdravotní stav stabilizován, ale aby byl úplně zdráv, musí podstoupit transplantaci kostní dřeně. V registru ovšem vhodný dárce není, Jan Kučera však pevně věří, že ho najde. „Napadla mě myšlenka, oslovit mé fotbalové okolí. S pomocí kamarádů jsem nechal vyhotovit a vytisknou jednoduchý leták a rozšířil ho po sociálních sítích a médiích. Jednou za 14 dní se pak v Hořickém pivovaru scházeli dobrovolníci, které jsem vozil do FN Hradec Králové na odběr vzorku krve a vyplnění formuláře pro vstup do registru dárců kostní dřeně. Asi za čtyři měsíce se mi takto podařilo odvozit zhruba 100 lidí,“ vypráví Jan Kučera s tím, že v Hradci je hraniční věk pro dárce 35 let, kdežto v Praze je to o pět let více.

Z původního záměru vypravit do Prahy autobus s dobrovolníky, se nakonec stala největší dárcovská akce v republice. 27. dubna tak přijedou lékaři IKEMU odebírat krev na benefiční koncert v Miletíně. Osud Matěje ovšem neunikl pozornosti Stanislava Duchka, ten se rozhodl sehnat dárce i severu Čech. Akce proběhne 20. dubna ve Spořicích mezi 13. a 18. hodinou v penzionu pro seniory vedle sportovní haly ve Spořicích.

Na seznam dárců kostní dřeně se může zařadit každý dobrovolník do 40 let v dobrém zdravotním stavu. Stačí do konce března kontaktovat Jana Kučeru nebo Stanislava Duchka na sociálních sítích. Koordinátora spořického projektu pak můžete oslovit i na e–mailu s. duchek@centrum. cz nebo na telefonu 736 454 552.

Akce do současné doby strhla v celé republice nebývalou vlnu solidarity, zatím je přihlášeno kolem sedmi set lidí, kteří se chtějí do registru zapsat. Čím více jich ovšem bude, tím větší je šance najít dárce nejen pro Matěje, ale i pro další.

„Matěj naštěstí nemá akutní formu, má tedy relativně čas, ale v nemocnici jsem potkal zhruba pětiletou holčičku právě s akutní formou této leukémie, která svůj boj může prohrát každým dnem. Doufám, že se akce dožije a najde se tam třeba vhodný dárce i pro ni,“ říká Jan Kučera a dodává, že i samotné darování kostní dřeně je dnes bezbolestné.

„Tato nemoc hluboce zasáhla nejenom mě, ale i celou moji rodinu. Vzhledem k závažnosti onemocnění nemohu hrát můj oblíbený fotbal. S leukémií bojuji za podpory rodiny, kamarádů a přátel. Pevně věřím, že nad touto zákeřnou nemocí zvítězím,“ uzavírá bojovník Matěj.

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL, VYCHOVATEL A ŠKOLNÍ PSYCHOLOG

VU, DDŠ, ZŠ, SŠ a ŠJ Místo přijme pracovníky na post učitele ZŠ, vychovatele a školního psychologa. Strukturovaný životopis s přehledem praxe a vzdělání zašlete na e-mail: reditel@vudds.cz. Bližší informace na telefonu 603 881 463

UČITEL

ZŠ Peruc přijme od září 2018 na plný úvazek učitele pro 1. stupeň ZŠ a učitele pro 2. stupeň ZŠ. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 415 697 168
E-mail: zsperuc@centrum.cz

UČITEL/KA

Základní škola Chomutov, Březenecká 4679 přijme UČITELE/KU prvního a druhého stupně s aprobací matematika, fyzika, chemie, přírodopis, němčina. Nástup srpen 2018. Nejedná se o zástup.
Tel.: 474 624 110
E-mail: sekretarka@zsbrezenecka.cz

ZAPISOVATEL/KA

Notářská kancelář v Lounech přijme na HPP nebo DPP ZAPISOVATELE/KU. Může být též studující. Nabízíme slušný plat, profesně zajímavé prostředí. Požadujeme spolehlivost, pečlivost a rychlost.
Tel.: 607 108 190
E-mail: notar@borsky.eu

MZDOVÁ ÚČETNÍ

Přijmeme mzdovou účetní do Žatce. Náplní je zpracování mzdové agendy pro soukromé společnosti. Požadujeme min. 3 roky mzdové praxe. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený e-mail. Ing. Pavel Dvorský, Ph.D. (Dukelská 3189, 438 01 Žatec).
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský, Ph.D.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz

Poslední videa

Cítoliby: Oslavy 140. výročí založení SDH

Nový prapor pro SDH.

Přehrát video
Louny: župní slet - loučení

loučení

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 2+1 nebo podobný v Žatci, lokalita Podměstí. Rychlé jednání a platba. Tel.: 702 155 803.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám kompletně zasíťovaný pozemek pro stavbu RD v Lounech. Tel.: 777 748 447.

Vzpomínky

Stanislav Strnad

Večer, když slunce zemi opustilo, tvoje srdce se navždy zastavilo. Odešel jsi tichou tmou, tiše s bolestí svou. Zavřel jsi oči, chtělo se ti spát, aniž jsi tušil, co to znamená. Dne 21. 6. to budou 4 roky, co od nás odešel pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Už nám zůstaly jen krásné vzpomínky, které však stále bolí. Děkujeme všem, kteří na něho nezapomněli. Rodina.

Anna Homolová

Dne 20. 6. uplynulo již 24 let, kdy nás navždy opustila naše drahá a milovaná maminka a babička, paní Anna HOMOLOVÁ ze Sedčic. Stále vzpomínají děti s rodinami a ostatní příbuzní.

Jiří Kierczak

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 19. 6. vzpomeneme 20. výročí, co nás náhle opustil Jiří KIERCZAK ze Žiželic. Stále vzpomíná maminka, sestra Pavlína s rodinou, babička Pavlína a ostatní příbuzní a známí.