Otec nemocného Matěje, bojujícího s leukémií, spustil celorepublikovou vlnu solidarity

Soňa Šímová 2018-03-13 10:59:08

SPOŘICE/MILETÍN (soš) — Vypadalo to jako obyčejná chřipka, verdikt lékařů byl ale mnohem krutější. V říjnu roku 2016 život tehdy 12letého Matěje a jeho otce z východočeského Miletína obrátila vzhůru nohama diagnóza leukémie.

Oba jsou ale bojovníci. Díky nim do dvou míst České republiky zavítají lékaři z pražského IKEMu, kteří se na základě odebraného vzorku krve dobrovolníkům, pokusí Matějovi a dalším nemocným najít vhodného dárce kostní dřeně. Ve Spořicích se dne 20. dubna může zapojit každý, stačí se jen předem přihlásit.

Třináctiletý Matěj stejně jako jeho tatínek Jan Kučera milují fotbal. Až do osudného podzimu jezdil Matěj za oddíl SK Miletín, který Jan Kučera trénuje, na turnaje za výběry okresu Jičín a sbíral ocenění za nejlepšího hráče a střelce.

„Nebylo mu dobře a vypadalo to, že bude mít chřipku. To se také potvrdilo, lékařka ale navíc Matějovi nahmatala zvětšenou slezinu a poslala nás na odběr krve s tím, že výsledky budou odpoledne a zavolá,“ vypráví Jan Kučera o nejhorších dnech jeho života. Ještě týž den po odpoledním telefonátu musel syna okamžitě naložit do auta a odvézt do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tam už na Matěje čekal připravený pokoj a kapačky. Druhý den ráno lékař vyslovil diagnózu vzácné chronické myeloidní leukémie a jejich cesta vedla do pražského Motola, kde strávil týden. Poté byl propuštěn do domácího ošetřování. Do školy mohl až po dvou měsících.

Nyní je jeho zdravotní stav stabilizován, ale aby byl úplně zdráv, musí podstoupit transplantaci kostní dřeně. V registru ovšem vhodný dárce není, Jan Kučera však pevně věří, že ho najde. „Napadla mě myšlenka, oslovit mé fotbalové okolí. S pomocí kamarádů jsem nechal vyhotovit a vytisknou jednoduchý leták a rozšířil ho po sociálních sítích a médiích. Jednou za 14 dní se pak v Hořickém pivovaru scházeli dobrovolníci, které jsem vozil do FN Hradec Králové na odběr vzorku krve a vyplnění formuláře pro vstup do registru dárců kostní dřeně. Asi za čtyři měsíce se mi takto podařilo odvozit zhruba 100 lidí,“ vypráví Jan Kučera s tím, že v Hradci je hraniční věk pro dárce 35 let, kdežto v Praze je to o pět let více.

Z původního záměru vypravit do Prahy autobus s dobrovolníky, se nakonec stala největší dárcovská akce v republice. 27. dubna tak přijedou lékaři IKEMU odebírat krev na benefiční koncert v Miletíně. Osud Matěje ovšem neunikl pozornosti Stanislava Duchka, ten se rozhodl sehnat dárce i severu Čech. Akce proběhne 20. dubna ve Spořicích mezi 13. a 18. hodinou v penzionu pro seniory vedle sportovní haly ve Spořicích.

Na seznam dárců kostní dřeně se může zařadit každý dobrovolník do 40 let v dobrém zdravotním stavu. Stačí do konce března kontaktovat Jana Kučeru nebo Stanislava Duchka na sociálních sítích. Koordinátora spořického projektu pak můžete oslovit i na e–mailu s. duchek@centrum. cz nebo na telefonu 736 454 552.

Akce do současné doby strhla v celé republice nebývalou vlnu solidarity, zatím je přihlášeno kolem sedmi set lidí, kteří se chtějí do registru zapsat. Čím více jich ovšem bude, tím větší je šance najít dárce nejen pro Matěje, ale i pro další.

„Matěj naštěstí nemá akutní formu, má tedy relativně čas, ale v nemocnici jsem potkal zhruba pětiletou holčičku právě s akutní formou této leukémie, která svůj boj může prohrát každým dnem. Doufám, že se akce dožije a najde se tam třeba vhodný dárce i pro ni,“ říká Jan Kučera a dodává, že i samotné darování kostní dřeně je dnes bezbolestné.

„Tato nemoc hluboce zasáhla nejenom mě, ale i celou moji rodinu. Vzhledem k závažnosti onemocnění nemohu hrát můj oblíbený fotbal. S leukémií bojuji za podpory rodiny, kamarádů a přátel. Pevně věřím, že nad touto zákeřnou nemocí zvítězím,“ uzavírá bojovník Matěj.

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

ZAPISOVATEL/KA

Okresní soud v Lounech přijme okamžitě ZAPISOVATELE/KU na HPP. Požadavky: ÚSO s maturitou, dobrý znalost práce na PC, výhodou 5 týdnů dovolené, pružná pracovní doba, stravenky.
Tel.: 415 629 937
E-mail: izemkova@osoud.lou.justice.cz

BRIGÁDNÍK NA MĚŘENÍ NORMOVANÝCH ČASŮ VÝROBNÍCH OPERACÍ

Společnost Camfil CZ s.r.o. Chomutov hledá BRIGÁDNÍKY NA MĚŘENÍ NORMOVANÝCH ČASŮ VÝROBNÍCH OPERACÍ. Vhodné pro důchodce se zkušenostmi v oboru. Mzda dohodou.
Tel.: 478 478 937
E-mail: milena.oharkova@camfil.com

HLAVNÍ PRODAVAČKA

TRICO LINE TRADE s.r.o. s výrobním závodem v Chomutově přijme HLAVNÍ PRODAVAČKU pro firemní prodejnu plavek a plážového oblečení v Praze. Mzda 18-23 tisíc/měsíc. Místo výkonu práce: Vestibul Aquapalace Praha (Pražská 138, 251 01 Praha - Čestlice). Ubytování v Praze a příplatek na dopravní náklady zajistíme.
Tel.: 774 720 925
E-mail: hlinovska@tricoline.cz

PRACOVNÍK TECHNICKÉHO ZAMĚŘENÍ

PREFA ŽATEC s.r.o. hledá zaměstnance na pozici PRACOVNÍK TECHNICKÉHO ZAMĚŘENÍ (strojní, elektro atd.). Výpomoc do nově zmodernizované kotelny v Žatci - vhodné i pro důchodce. Pracovní úvazek možný plný nebo částečný po dohodě s uchazečem. Též je možný výkon práce pouze v topném období. Nabízíme dobré platové podmínky, stravování v místě pracoviště a týden dodatkové dovolené.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

ŘIDIČ, TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, SVÁŘEČ

PREFA ŽATEC s.r.o. hledá zaměstnance na tyto pozice: ŘIDIČ, TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, SVÁŘEČ (sváření elektrikou a pod CO2). Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého pracovního úvazku, stravování v místě pracoviště, dodatkovou dovolenou.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

Poslední videa

Zombie útok na Nový Hrad

Jsi zombie ? Nejsi?

Přehrát video
Zombie tok na Nový Hrad

Děti uvítala veselá pohádka.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

PRODÁM STAVEBNÍ PARCELY v Žatci, cena 470 Kč/m2, RK nevolat. PRODÁM ŘADOVÝ RD v Žatci na Floře, 1+5, podsklepený, garáž. Cena dohodou, RK nevolat. Tel.: 603 873 590.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

Vzpomínky

Helena Machovcová

Dne 25. září uplynou 2 roky, co nás navždy opustila manželka, maminka, babička a tchyně, paní Helena MACHOVCOVÁ. S láskou stále vzpomínají manžel, dcera Andrea a dcera Martina s rodinou. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děkujeme.

Věra Jiroušková

Dne 21. 9. vzpomeneme 13. výročí, co nás navždy opustila paní Věra JIROUŠKOVÁ. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Manžel, synové Tomáš a Petr s rodinami a ostatní příbuzní.

Kazimíra Rotportová

V tichém zamyšlení, s úctou a láskou se vracíme ke smutnému 21. září, kdy vzpomeneme 30. výročí úmrtí naší maminky, babičky a prababičky Kazimíry ROTPORTOVÉ ze Lhoty u Žatce. Všem, kteří vzpomenou s námi, děkují dcery s rodinami.