Naděje pro SVJ: Dostat zadlužené byty do dražeb

Soňa Šímová 2018-04-03 12:11:38

CHOMUTOV/JIRKOV (soš, tos) — Trpké ovoce sklízí někteří účastníci porevoluční privatizace bytového fondu. Příkladem je dům čp. 1132–33 v kdysi klidné jirkovské ulici, pojmenované podle básníka Karla Hynka Máchy: Většinu ze 24 bytů v obou vchodech vlastní cizí investoři, kteří ubytují kohokoli, za koho nájem „zacvaká“ stát bez ohledu na jeho výši. Čas od času se o nich hovoří jako o obchodnících s chudobou.

Lidé, kteří si byt od města v tomtéž domě koupili v dobré víře, neprodali ho spekulantům, stále ho užívají a poctivě prostřednictvím účtu Společenství vlastníků jednotek (SVJ) platí své závazky, mají smůlu. Tvoří totiž naprostou menšinu. Smutným příkladem je osmdesátiletý starousedlík, který na dnes problematické adrese bydlí půl století. Pamatuje doby, kdy se v domě i okolí žilo spokojeně a důstojně. Chtěl v bývalém činžáku, jehož ideální čtyřiadvacetinu díky bytové privatizaci vlastní, v klidu dožít. Překousl by i čím dál problémovější sousedy. Ale kvůli ostatním spoluvlastníkům — investorům do laciných bytů na severu Čech, kteří dopustili vznik neskutečných dluhů za energie —, se smířil s odchodem do domova s pečovatelskou službou. Jeho poctivé peníze, vložené do koupě vlastního bydlení, mají dnes vlivem poměrů v domě, jeho zadluženosti a zanedbanosti hodnotu, která se kvůli nezodpovědným spoluvlastníkům nikoli blíží nule, ale míří hluboko do záporných čísel. Co ostatně s nemovitostí, kterou kvůli pohledávkám zanedlouho odpojí ode všech energií?

Musí to tak být?

Příklad SVJ čp. 4649–51 v chomutovské Kyjické ulici naznačuje, že cesta existuje. Celkem 30 z 54 bytů v domě vlastnila investorská rodina Králů. Ta však díky aktivitě SVJ již o 23 bytů přišla ve veřejných dražbách, které na ně uvalili exekutoři kvůli dluhům za energie a ve fondu oprav. Dalších sedm bytů je v insolvenci a se vší pravděpodobností je potká stejný osud.

„Za tyto byty historicky neplatili do fondu správy a údržby, ale nájem si vybírali. Doslova mravenčí prací se nám toto SVJ podařilo zachránit od odpojení teplé vody a tepla. Zde musím podotknout, že se již stalo, že teplá voda byla odpojena, ale podařilo se nám po dohodách a finančních zárukách dodávky obnovit,“ vzpomíná předseda SVJ Milan Štefanov. Dluhy rodiny Králů dosahují již řádu miliónů, ale i přesto se daří chod SVJ udržet ve finanční stabilitě. „Pro stabilitu v oblasti soužití a bydlení všech obyvatel úspěšně spolupracuji s Městkou Policií Chomutov a Technickými službami Chomutov, za což jim děkuji. Naštěstí se naší prací podařilo díky osobním jednáním, žalobám, komunikací s exekutory a formou insolvenčních řízení zastavit tento stav formou prodeje bytů ve veřejné dražbě,“ vysvětluje předseda. I přes zanedba nostbytů je o ně mezi kupci zájem; byt 1+1 byl kupříkladu před časem vydražen za zhruba 220 tisíc korun, byt 1+2 za 300 tisíc a byt 1+3 za 320 tisíc korun.

„Pro SVJ je „vysvobozením” to, že okamžikem úspěšné dražby přichází nový majitel, se kterým si dávám obratem osobní schůzku a předávám mu informace a evidenční list, kam platit do fondu SVJ. Spolupráce s novým majitelem je naprostý základ. Jenom vždy doufám, že to bude slušný člověk, který do vydražených bytů dá slušné nájemníky, bude komunikovat s výborem SVJ a řádně hradit veškeré platby za byt. V tomto jsem optimista. To, co zažil objekt Kyjická 4649–51 a jeho poctiví nájemníci a vlastníci, si zaslouží nový impuls a kvalitní bydlení!“ — uzavírá Milan Štefanov.

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video