Do UNESCO nejdříve za dva roky

Hedvika Fajkusová 2018-07-23 09:40:00

Žatec (hf) Po jednání Výboru světového dědictví UNESCO v Bahrajnu již víme, že v letošním roce se ,,Žatec, město chmele“ na Seznam světového dědictví nezapíše. Nominace byla odložena nebo lépe řečeno doporučena k přepracování. Koncept se radě nezdál dostatečně propracovaný. Doplnit se má zejména ucelená část chmelnic. Součástí nominace byla totiž jen nejmenší chmelnička na náměstí Svobody vedle radnice.

,,Žádná žádost z České republiky nebyla v posledních patnácti letech přijata. Pro nás je důležité, že jsme neslyšeli ne. Máme dokumentaci dopracovat, to je úspěch,“ říká starostka Zdeňka Hamousová.

Potenciál světových hodnot, který Žatec nepochybně má, zazněl v Bahrajnu před celým světem. ,,Naši nominaci podpořila na jednání i čínská zástupkyně, která připomněla delegace z Číny, které do Žatce jezdí. Loni u nás byly čtyři, letos se chystá přijet další v září,“ doplňuje starostka.

Kromě rozšíření o chmelnice bude také potřebné vrátit se k otázce budoucího využití v současnosti prázdných staveb spojených s chmelařským dědictvím. Mnoho specifických chmelařských staveb na Pražském předměstí v Žatci je velmi cenných a autentických, ale záruky jejich využitelnosti do budoucnosti musí být konkrétnější. V současné době jsou pro světové dědictví také velice citlivým tématem vysoké stavby, které v dnešních městech převyšují historické dominanty. V případě Žatce tak není přijímán nedávno postavený Chmelový maják. ,,Česká republika trpí za Prahu. My jsme argumentovali, že maják zprostředkovává panorama města. Také padla varianta, jestli nechceme maják zbourat. Nikdo takhle na pilu ale tlačit nechce. Obyvatelé již maják přijali a sžili se s ním,“ říká starostka Zdeňka Hamousová.

Snaha o zrealizování velkorysejší pojetí nominační dokumentace je ze strany města veliká. K předložení další nominace dojde však nejdříve za dva roky, v roce 2020. ,,30. července budeme mít s přímými účastníky jednání steering group, kde domluvíme další postup. Lidi jsou vytížení a je těžké sladit termíny. Je reálné, aby se o naší nominaci znovu jednalo za dva roky,“ říká starostka a doplňuje: ,,Do toho vstupuje uvažování, jestli bude volná kvóta. Jde také o strategické uvažování, vše správně načasovat, aby se nestalo, že Česká republika bude mít v jednom roce třeba tři nominace.“

Je potřeba přepracovat srovnávací analýzu – prokázání jedinečnosti tématu ve světovém měřítku. Na to je potřeba odborníků. ,,Musí se dodělat rovněž management plán. Zpracovat doplnění chmelnic, kdy bude zapotřebí řešit majetkové věci s individuálními vlastníky pozemků a to je vždy složité. Znovu přijede hodnotící mise. Poté teprve můžeme nominaci předložit. Bude to tak akorát na dvouletou dobu,“ říká na závěr místostarosta Jaroslav Špička. 

Napsal(a): Hedvika Fajkusová

Komentáře

Nabídky práce

Chomutvo, Kadaň, Klášterec - pomocná síla, pokladní, výdejčí obědů

Pro osoby s částečným zdravotním omezením nabízí v Chomutvě, Kadani a Klášterci firma Veřejné stravování CZ pozice POMOCNÁ SÍLA, POKLADNÍ A VÝDEJČÍ OBĚDŮ.
Kontakt: Andrea Kejvalová
Tel.: 724194195


Žatec, řidič kamionové dopravy.

Hledáme řidiče kamionové dopravy na pravidelnou práci. Denní návraty, po-pá, odjezdy ze Žatce.
Kontakt: Denisa Nakládalová
Tel.: 770 166 685
E-mail: nakladalova@multitrans.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz

Poslední videa

Městské hodiny na věži kostela v Podbořanech jsou opravené

Postaral se o to hodinář Miloš Flossmann.

Přehrát video
Očkovací centrum v Podbořanech

Ve čtvrtek 1. dubna se začalo očkovat - MUDr. Nabbout a sestřička při práci - pacient z Rakovníka.

Přehrát video