Na vyhlášené akce do Března míří lidé z okolí i z dáli

2018-08-09 16:19:00

BŘEZNO(Pl) — Obec Březno zažívá historický rozvoj. Počet jejích obyvatel každý rok roste a lidé jsou zde spokojení. Své zázemí zde nachází jak rodiny s dětmi, tak senioři; a díky kulturnímu a sportovnímu vyžití je zároveň hojně navštěvována turisty. O tom, co se v obci změnilo za poslední rok a co se chystá, jsem si povídala s jejím starostou Zdeňkem Valentou.

Představíte nám svou obec?

Obec Březno, myšleno 25 let a víc nazpět, byla považována většinou lidí za ošklivou, divnou vesnici. Před osmi lety jsme vyhráli soutěž Vesnice roku a letos jsme se do ní přihlásili znovu, neboť se — podle reakcí místních i návštěvníků — naše vesnička skutečně změnila, a tak bychom ji opět chtěli prezentovat.

Máme asi pátou největší katastrální výměru v kraji a kromě Března spravujeme dalších sedm osad. V současnosti využíváme toho, že jde nejen o tradiční zemědělskou, ale i významnou průmyslovou obec. Myslím, že se nám daří spolupracovat jak se zemědělci, tak se Severočeskými doly, které máme v těsném sousedství, jen tak může vznikat spoustu dobrého. Stejně tak, jak fungují globalizační prvky v obchodě, tak byť si to neuvědomujeme, funguje ta forma spolupráce do širšího pojetí. Proto se třeba založil Dobrovolný svazek obcí, kdy jsem překvapen, že historicky poprvé přijala členství velká města — Jirkov a Chomutov — společně s malými obcemi. Scházíme se, vyměňujeme zkušenosti, porovnáváme možnosti, radíme si s dotacemi a tím se zvedá celý chomutovský region. Když máme tyto možnosti, snažíme se obce a osady zvelebovat, ale i dávat lidem mnoho kulturního a společenského života. Slouží to jak ke kultivování místních občanů, tak k vyšší návštěvnosti ze širokého okolí.

Vaše kulturní akce jsou vyhlášené.

Odkud k vám lidé jezdí? Například z Litoměřic, Ústí, či Karlových Varů. A samozřejmě z bližšího okolí; třeba na naše tradiční indiánské války, country festy, dechparády nebo tradiční poutě. V souvislosti s návštěvností musím zmínit i naše cyklotrasy. Obec na své náklady vydala cyklistické mapy Března a okolí, čímž se během dvou let zvýšila naše oblíbenost u cyklistů. Ti jezdí přes obec do našich dalších částí, což jsou Nechranice, Vičice a Stranná, přes krás hlavně nou přírodu u Ohře, ale i skoro třiceti hektarové vinice. Vinařství tu má tradici od 12. století. A opět jsme u té spolupráce. S vinaři pořádáme jarní probouzení vinic s prohlídkami, kdy jim pomáháme s propagací. Na podzim je pak vinobraní, které má dnes už účast kolem dvou tisíc návštěvníků. A když pojedou cyklisté dál podél podél řeky Ohře, tak je to jen 10 kilometrů do Žatce, města pivovarnictví. Takže během deseti kilometrů dojedete z ochutnávky piva na ochutnávku vína, to je něco fantastického. K tomu přes nás vede mezinárodní cyklistická trasa číslo šest, ta by nám v následujících letech mohla zvednout návštěvnost.

A jaké kulturní akce ještě chystáte?

Musím říct, že nic nelze opakovat několik let stejně, takže naše tradiční akce každý rok trochu obměňujeme, aby se návštěvníci vraceli. Třeba loňského roku jsme se domluvili s vedením Severočeských dolů, že spojíme naši třídenní březenskou pouť s akcí Den draka a udělali jsme obě akce v jeden srpnový termín. Bylo to povedené a letos to v termínu 17.–19. srpna zopakujeme. Po dohodě s vedením Severočeských dolů měl letos zvýšit počet terénních autobusů, které v průběhu akce vozí lidi na exkurzi do dolů, ze tří na čtyři, protože loňský zájem byl obrovský. No a v té spolupráci budeme pokračovat dál. Dělali jsme Probouzení a Uspávání draka, dnes je to Den draka. K tomu bychom třeba v září chtěli udělat akci se zaměřením na pohádkovou dračí cestu. Mimochodem, návštěvníci u nás nemusí čekat, až bude nějaká akce, ale každý uživatel chytrého telefonu, si může stáhnout aplikaci 5,5 km dlouhou trasou, po které bude provázen. Je vhodná pro rodiče s dětmi, jak pěšky tak na kolech. A pak tu máme další spolupráci. Před třemi lety jsem se mračil na starostu Chban, že v termínu naší pouti pořádá motorkářský sraz. Letos už to bude tři roky, co jsme si plácli a děláme tyto akce ve společném termínu cíleně. Mezi obcemi v jejich průběhu funguje kyvadlová doprava. Náklady na ni si dělíme napůl. Tahle kooperace opět přispěla k vyšší návštěvnosti, protože v dnešním rychlém světě chtějí lidé stihnout co nejvíce, tady uvidí tři různé žánry v jeden den.

A co investiční akce?

Loni jsme rozšířili centrum dětských hřišť u základní školy v sousedství inne dráhy, které hojně využívají rodiče s dětmi. Dále jsme pokračovali dokončení projektu a hlavně schválení výstavby komunitního centra. Na část projektové dokumentace nám přispěly Severočeské doly. Letos proběhlo výběrové řízení a 1. září zahájíme stavbu. Dokončili jsme také opravu budovy bývalé národní školy pod nádražím. V té bude mimo jiné zajímavá expozice ve spolupráci s  Národním muzeem z oblasti archeologie a paleontologie, protože v přilehlých dolech jsou velice významná naleziště. Až se zrekonstruuje stávající škola, budeme mít plnohodnotné oba stupně základní školy s družinou a jídelnou. Investujeme tak, aby ekonomika byla životaschopná. Snažíme se využívat dotační tituly, které vyhlašují jednotlivá ministerstva. Na komunitní centrum máme zažádáno o 20 miliónů. Co se týče menších projektů, tak jako mnoho ostatních obcí jsme díky žádosti získali nosič kontejnerů do technického zázemí. Do budoucna chceme lidi naučit jiný způsob hospodaření s odpadovým hospodářstvím, třeba třídit větší počet komodit. Sloužit budou například i při sečení luk. Dále jsme využili dotace ministerstva životního prostředí, díky které 165 lidí z obce získá kompostéry a obec jeden štěpkovač za traktor pro údržbu zeleně. V neposlední řadě jsme i díky příspěvkům od Severočeských dolů dokončili druhou etapu nasvícení významných objektů v obci Březno. Nasvícena už je radnice, budova bývalé školy pod nádražím a kostel ve Stranné. Ten díky tomu krásně vynikne při pohledu z hráze Nechranické přehrady.

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ

Společnost HAKUS a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ na hlavním pracovní poměr v Dobroměřicích. Přihlášky přijímáme do 15. 12. 2018 osobně na adrese společnosti ve 2. patře denně do 14 hodin, nebo elektronicky na e-mailu info@hakus.cz
E-mail: info@hakus.cz

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

LEKTOR ANGLICKÉHO JAZYKA

Přijmeme lektora AJ na plný nebo částečný úvazek. Agentura PAROLE, tel. 474 683 729.
Tel.: 474 683 729

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Vánoční zpívání s Pepou Vágnerem

Vánoční atmosféru mohli poprvé nasát ve Vrchlického divadle v Lounech návštěvníci koncertu zpěváka Josefa Vágnera. Adventní koncert v Lounech byl druhou zastávkou v rámci vánočního turné, které letos

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

První adventní neděli (nejen) v Krásném Dvoře lilo jako z konve, a tak se Pepišto a anděl Dáša spolu s dětmi přemístili do stanu. A tak už... hlava ramena kolena palce se tančily jedna báseň ;-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

NABÍZÍME nebytové prostory k podnikání v Lounech (Sladkovského 1983) vedle okresního soudu. Nutno vidět! Vhodné pro provozovnu tabáku, kadeřnictví, kancelář či nehtové studio. Zájemci o prohlídku volejte: 728035202.

PRONÁJEM

Dlouhodobý pronájem garáže - u nádraží Louny město. Volná okamžitě. Tel: 728 353 521.

Vzpomínky

Vladimír Tabulka

Dne 5. 12. 2018 tomu bude již 20 let, kdy nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Vladimír TABULKA. Kdo jste ho znali a měli rádi, věnujte mu s námi tichou vzpomínku. Manželka Marie, dcery a syn s rodinami.

Josef Benda

Dne 11. 12. 2018 to bude 10 let, kdy nás navždy opustil náš milovaný tatínek a dědeček, pan Josef BENDA z Mukoděl. S láskou vzpomínají dcery a syn s rodinami.

Zdeněk Škorjak

Dne 2. 12. by oslavil pan ŠKORJAK Zdeněk 71. narozeniny a 10. 12. vzpomínáme smutné 15. výročí jeho smrti. Vzpomíná manželka a příbuzní.