Zápisu na seznam kulturních památek se dočkala sušárna chmele na Smetanově náměstí

Hedvika Fajkusová 2018-10-25 10:21:00

Památkově chráněnou se stala další z žateckých budov, a to sušárna a sklad chmele Vinzenze Zulegera na rohu Smetanova náměstí a Kovářské ulice vedle finančního úřadu. Dům byl navržen v roce 1913 podle projektu zdejšího architekta a stavitele Johanna Salomona, který navrhl i některé z dalších nádherných žateckých budov, jako například Dreherův pivovar, Lüdersdorfovu papírnu nebo Köhlerův později žatecký akciový cukrovar.

Budova bývalé sušárny a skladu chmele byla využívána k původnímu účelu ještě po roce 2000, kdy ji vlastnilo Chmelařství, družstvo Žatec. V současnosti je bez využití. V domě však měla být umístěna sbírka manželů Zemanových, kterou darovali Ústeckému kraji. Krajští zastupitelé však na jaře tohoto roku neschválili podpis k dodatku smlouvy. ,,Od té doby nebylo vedeno žádné další jednání s vlastníky sbírky,“ upřesnila tisková mluvčí a vedoucí oddělení mediální komunikace Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Na Ústřední seznam kulturních památek byla zapsána sušárna a sklad chmele ihned z několika důvodů. Dům je takříkajíc městotvorný a má svůj podstatný význam v urbanizačním rámci žatecké chmelařské oblasti. Ceněná je také dochovanou původních architektonických prvků.

Je vystavěn v duchu uměřené klasicizující pozdní secese s lehce barokním nádechem. Plně dochované jsou původní historické konstrukce a konstrukční detaily, technologie a jejich části a vybavení, jak v exteriéru (fasáda, okna), tak i v interiéru. Obdivovat lze vnitřní celodřevěnou konstrukci, které dosahuje při výšce čtyř podlaží a krovu svého dobového lokálního limitu. Dům výborně dokumentuje pozoruhodné a zároveň místně typické zapojení utilitárního průmyslového skladu a sušárny do obytného centra města. Není tedy zvláštností, že návrh prohlášení budovy kulturní památkou podpořila řada institucí včetně Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Dům byl vyprojektován v lednu roku 1913 žateckým stavitelem a architektem Johannem Salomonem pro Vincenze Zulegera jako sklad chmele a sirná sušárna. Rodina Zulegerů patřila v Žatci k jedněm z nejznámějších německých obchodních firem. V únoru téhož roku byl nejspíše objekt na Smetanově náměstí postaven. V roce 1938 došlo k drobné úpravě místním stavitelem Wilhelmem Fuchsem, který stavbu doplnil o nový komín.

Budovu bývalého skladu chmele a sušárny koupil v roce 2016 Ústecký kraj za 2,4 milionu korun. Měla zde být umístěná sbírka cenný uměleckých děl za stovky milionů korun, které manželé Petr Zeman a Eva Kunstová darovali Ústeckému kraji. Darovací smlouvu schválili krajští zastupitelé již v září 2016, avšak na jaře tohoto roku si manželé stanovili další podmínky. Dodatek nebyl schválen. Chyběl pouze jeden hlas. Dárci požádali kraj o další jednání. Ve smlouvě došlo k několika změnám, byly zapracovány návrhy ze strany dárců, ale ti smlouvu odmítli. Jednání zatím nepokračují, ale podle mluvčí Lucie Dosedělová ještě nemusí být vše ztraceno. Kdyby se totiž nakonec obě strany dohodly, tak by dochované interiéry sušárny Vincenze Zulegera mohly zdobit díla nejcennějších českých výtvarných mistrů, jakými bezpochyby Josef Čapek, Emil Filla, František Kupka, Josef Špála či Jan Zrzavý jsou. Součástí daru jsou také starožitné šperky či umělecké skvosty afrických a asijských přírodních národů.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid. Žatec.
Tel.: 605 885 121

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt 1+2 ve 4. patře, bez výtahu, v Žatci, Hájkova ulice. Tel: 607 519 241.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám starší rodinný dům 2+1v obci Liběšice část Líčkov. Dům je podsklepený, v přízemí obytné 2 místnosti, kuchyň a koupelna s WC. Možnost přestavby půdy. Dům je napojen na vodovod, elektřinu, odpad řešen septikem, topení na tuhá paliva. Pozemek o celkové ploše 2184 m2 v klidné části obce obsahuje ještě kůlnu a velkou patrovou stodolu s možností parkování. Více informací na tel.: 724 792 814.

Vzpomínky

Radek Sakovič

Jen svíci hořící a hezkou kytici Ti na hrob můžeme dát, chvíli postát a vzpomínat. Dne 21. 5. 2019 uplynou 2 roky, co nás opustil bratr, švagr a strýc Radek SAKOVIČ. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi. Rodina.

Vladimír Hryzbil

Těžko se s Tebou loučilo, těžko je bez Tebe žít. Láska však smrtí nekončí, v srdci Tě navždy budeme mít. Dne 19. 5. uplyne 2 roky, co nás navždy opustil pan Vladimír HRYZBIL ze Žatce. Stále vzpomínají syn Miroslav a snacha Dana s rodinami.

Stanislav Novotný

Dne 19. 5. 2019 by oslavil můj manžel Stanislav NOVOTNÝ ze Žatce 76 let. Stále vzpomíná manželka Jarka, sestra Jiřina z Čeradic s celou rodinou, rodina Bošinova z Jirkova a ostatní příbuzní a známí.