Zápisu na seznam kulturních památek se dočkala sušárna chmele na Smetanově náměstí

Hedvika Mašková 2018-10-25 10:21:00

Památkově chráněnou se stala další z žateckých budov, a to sušárna a sklad chmele Vinzenze Zulegera na rohu Smetanova náměstí a Kovářské ulice vedle finančního úřadu. Dům byl navržen v roce 1913 podle projektu zdejšího architekta a stavitele Johanna Salomona, který navrhl i některé z dalších nádherných žateckých budov, jako například Dreherův pivovar, Lüdersdorfovu papírnu nebo Köhlerův později žatecký akciový cukrovar.

Budova bývalé sušárny a skladu chmele byla využívána k původnímu účelu ještě po roce 2000, kdy ji vlastnilo Chmelařství, družstvo Žatec. V současnosti je bez využití. V domě však měla být umístěna sbírka manželů Zemanových, kterou darovali Ústeckému kraji. Krajští zastupitelé však na jaře tohoto roku neschválili podpis k dodatku smlouvy. ,,Od té doby nebylo vedeno žádné další jednání s vlastníky sbírky,“ upřesnila tisková mluvčí a vedoucí oddělení mediální komunikace Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Na Ústřední seznam kulturních památek byla zapsána sušárna a sklad chmele ihned z několika důvodů. Dům je takříkajíc městotvorný a má svůj podstatný význam v urbanizačním rámci žatecké chmelařské oblasti. Ceněná je také dochovanou původních architektonických prvků.

Je vystavěn v duchu uměřené klasicizující pozdní secese s lehce barokním nádechem. Plně dochované jsou původní historické konstrukce a konstrukční detaily, technologie a jejich části a vybavení, jak v exteriéru (fasáda, okna), tak i v interiéru. Obdivovat lze vnitřní celodřevěnou konstrukci, které dosahuje při výšce čtyř podlaží a krovu svého dobového lokálního limitu. Dům výborně dokumentuje pozoruhodné a zároveň místně typické zapojení utilitárního průmyslového skladu a sušárny do obytného centra města. Není tedy zvláštností, že návrh prohlášení budovy kulturní památkou podpořila řada institucí včetně Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Dům byl vyprojektován v lednu roku 1913 žateckým stavitelem a architektem Johannem Salomonem pro Vincenze Zulegera jako sklad chmele a sirná sušárna. Rodina Zulegerů patřila v Žatci k jedněm z nejznámějších německých obchodních firem. V únoru téhož roku byl nejspíše objekt na Smetanově náměstí postaven. V roce 1938 došlo k drobné úpravě místním stavitelem Wilhelmem Fuchsem, který stavbu doplnil o nový komín.

Budovu bývalého skladu chmele a sušárny koupil v roce 2016 Ústecký kraj za 2,4 milionu korun. Měla zde být umístěná sbírka cenný uměleckých děl za stovky milionů korun, které manželé Petr Zeman a Eva Kunstová darovali Ústeckému kraji. Darovací smlouvu schválili krajští zastupitelé již v září 2016, avšak na jaře tohoto roku si manželé stanovili další podmínky. Dodatek nebyl schválen. Chyběl pouze jeden hlas. Dárci požádali kraj o další jednání. Ve smlouvě došlo k několika změnám, byly zapracovány návrhy ze strany dárců, ale ti smlouvu odmítli. Jednání zatím nepokračují, ale podle mluvčí Lucie Dosedělová ještě nemusí být vše ztraceno. Kdyby se totiž nakonec obě strany dohodly, tak by dochované interiéry sušárny Vincenze Zulegera mohly zdobit díla nejcennějších českých výtvarných mistrů, jakými bezpochyby Josef Čapek, Emil Filla, František Kupka, Josef Špála či Jan Zrzavý jsou. Součástí daru jsou také starožitné šperky či umělecké skvosty afrických a asijských přírodních národů.


Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Přijmu kuchaře, servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video