Zápisu na seznam kulturních památek se dočkala sušárna chmele na Smetanově náměstí

Hedvika Fajkusová 2018-10-25 10:21:00

Památkově chráněnou se stala další z žateckých budov, a to sušárna a sklad chmele Vinzenze Zulegera na rohu Smetanova náměstí a Kovářské ulice vedle finančního úřadu. Dům byl navržen v roce 1913 podle projektu zdejšího architekta a stavitele Johanna Salomona, který navrhl i některé z dalších nádherných žateckých budov, jako například Dreherův pivovar, Lüdersdorfovu papírnu nebo Köhlerův později žatecký akciový cukrovar.

Budova bývalé sušárny a skladu chmele byla využívána k původnímu účelu ještě po roce 2000, kdy ji vlastnilo Chmelařství, družstvo Žatec. V současnosti je bez využití. V domě však měla být umístěna sbírka manželů Zemanových, kterou darovali Ústeckému kraji. Krajští zastupitelé však na jaře tohoto roku neschválili podpis k dodatku smlouvy. ,,Od té doby nebylo vedeno žádné další jednání s vlastníky sbírky,“ upřesnila tisková mluvčí a vedoucí oddělení mediální komunikace Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Na Ústřední seznam kulturních památek byla zapsána sušárna a sklad chmele ihned z několika důvodů. Dům je takříkajíc městotvorný a má svůj podstatný význam v urbanizačním rámci žatecké chmelařské oblasti. Ceněná je také dochovanou původních architektonických prvků.

Je vystavěn v duchu uměřené klasicizující pozdní secese s lehce barokním nádechem. Plně dochované jsou původní historické konstrukce a konstrukční detaily, technologie a jejich části a vybavení, jak v exteriéru (fasáda, okna), tak i v interiéru. Obdivovat lze vnitřní celodřevěnou konstrukci, které dosahuje při výšce čtyř podlaží a krovu svého dobového lokálního limitu. Dům výborně dokumentuje pozoruhodné a zároveň místně typické zapojení utilitárního průmyslového skladu a sušárny do obytného centra města. Není tedy zvláštností, že návrh prohlášení budovy kulturní památkou podpořila řada institucí včetně Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Dům byl vyprojektován v lednu roku 1913 žateckým stavitelem a architektem Johannem Salomonem pro Vincenze Zulegera jako sklad chmele a sirná sušárna. Rodina Zulegerů patřila v Žatci k jedněm z nejznámějších německých obchodních firem. V únoru téhož roku byl nejspíše objekt na Smetanově náměstí postaven. V roce 1938 došlo k drobné úpravě místním stavitelem Wilhelmem Fuchsem, který stavbu doplnil o nový komín.

Budovu bývalého skladu chmele a sušárny koupil v roce 2016 Ústecký kraj za 2,4 milionu korun. Měla zde být umístěná sbírka cenný uměleckých děl za stovky milionů korun, které manželé Petr Zeman a Eva Kunstová darovali Ústeckému kraji. Darovací smlouvu schválili krajští zastupitelé již v září 2016, avšak na jaře tohoto roku si manželé stanovili další podmínky. Dodatek nebyl schválen. Chyběl pouze jeden hlas. Dárci požádali kraj o další jednání. Ve smlouvě došlo k několika změnám, byly zapracovány návrhy ze strany dárců, ale ti smlouvu odmítli. Jednání zatím nepokračují, ale podle mluvčí Lucie Dosedělová ještě nemusí být vše ztraceno. Kdyby se totiž nakonec obě strany dohodly, tak by dochované interiéry sušárny Vincenze Zulegera mohly zdobit díla nejcennějších českých výtvarných mistrů, jakými bezpochyby Josef Čapek, Emil Filla, František Kupka, Josef Špála či Jan Zrzavý jsou. Součástí daru jsou také starožitné šperky či umělecké skvosty afrických a asijských přírodních národů.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Právník lounské vagónky: Je až děsivé, jak snadno lze zničit fungující firmu

Zdroj: Youtube kanál regionalnitelevize

Přehrát video
Chomutovsko: Zachycení kočky divoké fotopastí

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.