„Tunelářům” rosomákům opevňují v zooparku výběh

2018-11-03 05:57:00

CHOMUTOV (r) — Prázdnotou již několik týdnů zeje výběh rosomáků v chomutovském zooparku, pokud ovšem nepočítáme dělníky, kteří ho takříkajíc „od základu“ upravují, aby se do něj mohl zajímavý masožravec co nejdříve vrátit.

Rosomák má pověst zuřivce, který je schopen ulovit i mnohem většího živočicha. V zooparku se však obávají spíše „tunelářské“ stránky jeho povahy, tedy neúnavné schopnosti hrabat dlouhé nory. „Podél výběhu necháváme pod plot instalovat betonový základ, aby se nepodhrabal ven,“ osvětluje práce v expozici ředitelka zoo Věra Fryčová.

Chomutovský zoopark choval v minulých letech tři rosomáky a všichni se dožili úctyhodného věku. Když nedávno věkem uhynula poslední samice (na snímku), rozhodlo se vedení zoo pro úpravy výběhu. Po podbetonování plotu chce zoopark upravit také vnitřní ubikaci rosomáků.

Šelmy, které jsou největším suchozemským zástupcem čeledi lasicovitých, se do Chomutova vrátí. Bude to asi do půl roku. Jak k tomu podotýká hlavní zoolog Miroslav Brtnický, přes koordinátora chovu nebude složité rosomáka sehnat, byť ne úplně během chvíle. „Naším cílem je chovat pár rosomáků, a když půjde vše dobře, třeba tu odchovat i mláďata,“ nastínil Brtnický plány do budoucna.

Rosomák sibiřský obývá především území tajgy a tundry severní polokoule, nejvíce jedinců se vyskytuje v severní Kanadě, na Aljašce, v severských státech Evropy, v západním Rusku a na Sibiři. V České republice byl Podkrušnohorský zoopark jednou ze čtyř zoo, které ho chovaly či chovají.

Foto: Miroslav BRTNICKÝ (2x)

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Pracovní nabídka na Žatecku! Do pískovny v Roztylech u Žatce přijmeme STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video