„Tunelářům” rosomákům opevňují v zooparku výběh

2018-11-03 05:57:00

CHOMUTOV (r) — Prázdnotou již několik týdnů zeje výběh rosomáků v chomutovském zooparku, pokud ovšem nepočítáme dělníky, kteří ho takříkajíc „od základu“ upravují, aby se do něj mohl zajímavý masožravec co nejdříve vrátit.

Rosomák má pověst zuřivce, který je schopen ulovit i mnohem většího živočicha. V zooparku se však obávají spíše „tunelářské“ stránky jeho povahy, tedy neúnavné schopnosti hrabat dlouhé nory. „Podél výběhu necháváme pod plot instalovat betonový základ, aby se nepodhrabal ven,“ osvětluje práce v expozici ředitelka zoo Věra Fryčová.

Chomutovský zoopark choval v minulých letech tři rosomáky a všichni se dožili úctyhodného věku. Když nedávno věkem uhynula poslední samice (na snímku), rozhodlo se vedení zoo pro úpravy výběhu. Po podbetonování plotu chce zoopark upravit také vnitřní ubikaci rosomáků.

Šelmy, které jsou největším suchozemským zástupcem čeledi lasicovitých, se do Chomutova vrátí. Bude to asi do půl roku. Jak k tomu podotýká hlavní zoolog Miroslav Brtnický, přes koordinátora chovu nebude složité rosomáka sehnat, byť ne úplně během chvíle. „Naším cílem je chovat pár rosomáků, a když půjde vše dobře, třeba tu odchovat i mláďata,“ nastínil Brtnický plány do budoucna.

Rosomák sibiřský obývá především území tajgy a tundry severní polokoule, nejvíce jedinců se vyskytuje v severní Kanadě, na Aljašce, v severských státech Evropy, v západním Rusku a na Sibiři. V České republice byl Podkrušnohorský zoopark jednou ze čtyř zoo, které ho chovaly či chovají.

Foto: Miroslav BRTNICKÝ (2x)

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video
Cítoliby: Spanilá jízda veteránů

Veteráni se vydali na spanilou jízdu okolím.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím chalupu nebo chatu poblíž Loun s dobrým výhledem na České středohoří. Tel.: 606 668 715.

PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

Vzpomínky

Antonín Karafiát

Dne 13. 6. by oslavil 81. narozeniny a dne 19. 6. tomu bude 20 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, otec, dědeček, pan Antonín KARAFIÁT. Stále vzpomínají manželka Markéta, dcera Iveta s rodinou a syn Miroslav.

Vlasta Hauenschildová

Jsou slzy, které neuschnou, je bolest, která nikdy nezmizí. Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává. Dne 11. června 2019 by oslavila 90. výročí narození moje milá maminka a naše babička paní Vlasta HAUENSCHILDOVÁ z Loun, rodačka z Cítolib. S láskou stále vzpomíná dcera Jarmila s manželem a vnoučata Michalka a Jirka. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi.

Alois Zlatohlávek

Dne 5. června uplynulo 23 let, co nás navždy opustil pan Alois ZLATOHLÁVEK z Ročova. Stále vzpomínají manželka, synové s rodinami a sestra s rodinou.