Gymnázium oslavilo 100 let vzniku republiky, a to stylově a za účasti významných hostů!

Hedvika Mašková 2018-11-17 17:00:00

Konec posledního říjnového pracovního týdne patřil oslavám 100 let od založení Československa na žateckých školách. Velkolepě se ho rozhodli pojmout studenti i pedagogický sbor Gymnázia v Žatci. Byla vysazena lípa republiky, zpívala se hymna, fotila česká vlajka, vystavovaly se historické artefakty, konaly se přednášky a to vše stylově v duchu první republiky. Den nemohl začít nijak jinak než chlebem a solí. Na základní škole Komenského alej a SOA a SPSE v Žatci byly den nato vysazeny další lípy republiky.

Na projektový den žateckého gymnázia byli pozvání zástupci města, včetně starostky Zdeňky Hamousové, i středních a základních škol v Žatci. ,,Když jsem přišla byla jsem ohromená, jak gymnázium a vy, studenti, jste se k významnému výročí postavili. Velmi vám za to děkujeme,“ začala úvodním slovem starostka Zdeňka Hamousová. Připomněla všem přítomným, že vznik Československa byl dlouhodobým procesem a se studenty se podělila o cenné informace o tom, jak vznik Československa probíhal u nás v Žatci. ,,Doufám, že všichni společně budeme nejen hrdými Žatečany, ale také hrdými občany naší krásné České republiky,“ dodala na závěr společně s obeznámením s projektem ,,Lípy republiky/Stromy svobody 1918-2018“. V našem městě se jednalo o lípu, která byla vysazená v tomto roce jako druhá v pořadí. První vysadil 13. října Svaz letců u památníku válečným letcům.

Během slavnostního dne se s ředitelem Městské policie v Žatci rozhodla starostka Zdeňka Hamousová také poděkovat a obdarovat strážníka Ondřeje Koubu. ,,Není jednoduché starat se o bezpečnost obyvatel ve městě a umět reagovat na každodenní nenadálé situace. Když je vše v pořádku, tak vlastně ani pomoc druhých nepotřebujeme. Uvědomujeme si, že zde máme policii a záchranné služby, ale v situacích, kdy nastává krizová situace, ve které jde o život, tak je vždy strašně důležité zachovat se lidsky, kolegiálně. Bez ohledu na vlastní bezpečí nebo nebezpečí bychom měli poskytnout pomoc druhému, který ji potřebuje. Strážník městské policie Ondřej Kouba v letošním roce dvakrát dokázal, že je mužem na správném místě, protože pomohl v obou případech zachránit život, a to sice tak, že opravdu bez jeho konkrétního zásahu už by mezi námi dotyčné osoby nebyli. Jeho výkon a reakce byly takové, že si získal respekt mezi ostatními kolegy i mezi námi, kteří s městskou policií spolupracujeme. Svým postojem ukázal, co je důležité – umět se v danou chvíli správně rozhodnout. Nastala situace, kdy byl na služebně sám, a přišlo urgentní hlášení, při kterém bylo potřeba zasáhnout. Neváhal, skočil do auta a nechal služebnu policie na dohled pouze kolegovi kontrolující kamerový systém. Strašně si jeho počínání cením, jelikož si myslím, že ne každý by se tak rozhodl. Ondřej vyhodnotil, že záchrana člověka je důležitější,“ řekla na dvoře žateckého gymnázia Zdeňka Hamousová a předala strážníkovi Koubovi památeční dar – hodinky, na kterých je vyryto ,,Za záchranu života“ a dodala: ,,Hodinky, i když přestanou být módním doplňkem, budou připomínat, že jsi člověkem na svém místě, a že si tě vážíme.“

,,Je pro mě obrovskou ctí před vámi dneska stát. Moc děkuji vedení města – starostce a zároveň senátorce Zdeňce Hamousové, paní tajemnici, řediteli městské policie a vlastně vám všem. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Je to pro mě zcela nový nepopsatelný pocit. Děkuji. Snad se ještě někdy uvidíme,“ řekl po převzetí daru Ondřej Kouba.

Lopatkou či hrstí hlíny mohli poté všichni přítomní popřát předvysazené lípě, aby se jí na dvoře gymnázia dobře dařilo. ,,Doufám, že zde lípa poroste ještě v době, kdy zde vy, naši studenti, budete kolem vodit svá vnoučata,“ podotkl ředitel žateckého gymnázia Miroslav Řebíček.

Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

ŘIDIČ

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE. Požadujeme oprávnění skupiny C,E, prof. průkaz, karta řidiče. Více informací na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.