Gymnázium oslavilo 100 let vzniku republiky, a to stylově a za účasti významných hostů!

Hedvika Fajkusová 2018-11-17 17:00:00

Konec posledního říjnového pracovního týdne patřil oslavám 100 let od založení Československa na žateckých školách. Velkolepě se ho rozhodli pojmout studenti i pedagogický sbor Gymnázia v Žatci. Byla vysazena lípa republiky, zpívala se hymna, fotila česká vlajka, vystavovaly se historické artefakty, konaly se přednášky a to vše stylově v duchu první republiky. Den nemohl začít nijak jinak než chlebem a solí. Na základní škole Komenského alej a SOA a SPSE v Žatci byly den nato vysazeny další lípy republiky.

Na projektový den žateckého gymnázia byli pozvání zástupci města, včetně starostky Zdeňky Hamousové, i středních a základních škol v Žatci. ,,Když jsem přišla byla jsem ohromená, jak gymnázium a vy, studenti, jste se k významnému výročí postavili. Velmi vám za to děkujeme,“ začala úvodním slovem starostka Zdeňka Hamousová. Připomněla všem přítomným, že vznik Československa byl dlouhodobým procesem a se studenty se podělila o cenné informace o tom, jak vznik Československa probíhal u nás v Žatci. ,,Doufám, že všichni společně budeme nejen hrdými Žatečany, ale také hrdými občany naší krásné České republiky,“ dodala na závěr společně s obeznámením s projektem ,,Lípy republiky/Stromy svobody 1918-2018“. V našem městě se jednalo o lípu, která byla vysazená v tomto roce jako druhá v pořadí. První vysadil 13. října Svaz letců u památníku válečným letcům.

Během slavnostního dne se s ředitelem Městské policie v Žatci rozhodla starostka Zdeňka Hamousová také poděkovat a obdarovat strážníka Ondřeje Koubu. ,,Není jednoduché starat se o bezpečnost obyvatel ve městě a umět reagovat na každodenní nenadálé situace. Když je vše v pořádku, tak vlastně ani pomoc druhých nepotřebujeme. Uvědomujeme si, že zde máme policii a záchranné služby, ale v situacích, kdy nastává krizová situace, ve které jde o život, tak je vždy strašně důležité zachovat se lidsky, kolegiálně. Bez ohledu na vlastní bezpečí nebo nebezpečí bychom měli poskytnout pomoc druhému, který ji potřebuje. Strážník městské policie Ondřej Kouba v letošním roce dvakrát dokázal, že je mužem na správném místě, protože pomohl v obou případech zachránit život, a to sice tak, že opravdu bez jeho konkrétního zásahu už by mezi námi dotyčné osoby nebyli. Jeho výkon a reakce byly takové, že si získal respekt mezi ostatními kolegy i mezi námi, kteří s městskou policií spolupracujeme. Svým postojem ukázal, co je důležité – umět se v danou chvíli správně rozhodnout. Nastala situace, kdy byl na služebně sám, a přišlo urgentní hlášení, při kterém bylo potřeba zasáhnout. Neváhal, skočil do auta a nechal služebnu policie na dohled pouze kolegovi kontrolující kamerový systém. Strašně si jeho počínání cením, jelikož si myslím, že ne každý by se tak rozhodl. Ondřej vyhodnotil, že záchrana člověka je důležitější,“ řekla na dvoře žateckého gymnázia Zdeňka Hamousová a předala strážníkovi Koubovi památeční dar – hodinky, na kterých je vyryto ,,Za záchranu života“ a dodala: ,,Hodinky, i když přestanou být módním doplňkem, budou připomínat, že jsi člověkem na svém místě, a že si tě vážíme.“

,,Je pro mě obrovskou ctí před vámi dneska stát. Moc děkuji vedení města – starostce a zároveň senátorce Zdeňce Hamousové, paní tajemnici, řediteli městské policie a vlastně vám všem. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Je to pro mě zcela nový nepopsatelný pocit. Děkuji. Snad se ještě někdy uvidíme,“ řekl po převzetí daru Ondřej Kouba.

Lopatkou či hrstí hlíny mohli poté všichni přítomní popřát předvysazené lípě, aby se jí na dvoře gymnázia dobře dařilo. ,,Doufám, že zde lípa poroste ještě v době, kdy zde vy, naši studenti, budete kolem vodit svá vnoučata,“ podotkl ředitel žateckého gymnázia Miroslav Řebíček.

Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video
Cítoliby: Spanilá jízda veteránů

Veteráni se vydali na spanilou jízdu okolím.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

VÝMĚNA BYTU

Vyměním hezký byt 3+1 na Březenecké za menší. Email: polly3@email.cz. (240)

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám 2 garáže se zahradou v Chomutově, 750 m2, cena dohodou. - Tel. 605 366 986.

Vzpomínky

Krista Adamová

Rok za rokem ubíhá, čas prý rány hojí, vzpomínka na Tebe však stále stejně bolí. - Dne 20. června uplyne 21 smutných let, kdy nás navždy opustila naše milovaná maminka, sestra a teta, paní Krista ADAMOVÁ z Klášterce na Ohří. S láskou a úctou stále vzpomínají a za tichou vzpomínku všem, kteří ji měli rádi, děkují synové Jaroslav a Ervín s rodinami, sestry Běta, Truda a Věra s rodinami.

Věra Froňková

V srdci zůstává živý obraz a vzpomínka, už se nevrátí naše drahá maminka. - Dne 19. června uplynulo deváté smutné výročí úmrtí paní Věry FROŇKOVÉ z Klášterce nad Ohří. S láskou vzpomínají syn Josef a dcera Anna s rodinami. Všem za vzpomínku děkujeme.

Josef Kunc

Dne 4. června 2019 by pan Josef KUNC oslavil 80. narozeniny. Před 7 lety se však vydal na cestu, ze které již není návratu. Vzpomeňte s námi a vy, kdož jste ho znali, uctěte jeho památku tichou vzpomínkou. S láskou dcera Jitka s rodinou, syn Josef s manželkou Aničkou a manželka Julie.