Stoleté výročí vzniku Československa v činnosti jednoty Československé obce legionářské v Žatci

Hedvika Mašková 2018-11-24 14:19:00

Výročí sto let od vzniku republiky si tento rok připomínalo ihned několik žateckých spolků, škol, institucí a dalších. Mezi nimi také jednota Československé obce legionářské v Žatci, která s oslavami započala již začátkem letošního roku, kdy společně s ústředím ČsOL v Praze a Regionálním muzeem K. A. Polánka v Žatci představila výstavu s názvem ,,TGM a armáda“. Během roku se pak podíleli na organizaci několika dalších slavnostních a vzpomínkových akcí připomínající pro náš národ důležitý historický mezník.

V září se členové žatecké jednoty ČsOL rozhodli vypravit do Kožlan – rodiště Edvarda Beneše – kde se poklonili a vzdali hold jeho památce. Během návštěvy severočeské obce položili věnce a navštívili tamní malé muzeum nacházející ve škole, kterou československý prezident navštěvoval. ,,Je potěšitelné, že někteří členové s sebou berou na naše zájezdy i děti a seznamují je tak s historií,“ vyjádřila své dojmy místopředsedkyně jednoty Danuše Manová.

Ani letos obec nezahálela a pokračovala v mapování památníků první a druhé světové války na Podbořansku, Žatecku a Lounsku, které bylo zpracováno již v letech minulých. Pravidelně členové jednoty kladou k daným památníkům věnce a kytice. V současnosti staticky uvádějí 33 kytic a čtyři věnce za rok.

S blížícím se výročím, opět ve spolupráci s muzeem, pořádala jednota interaktivní besedy o vzniku Československa pro žáky a studenty žateckých škol. Celkem se do šesti besed zapojilo 135 žáků a studentů středních škol a druhého stupně základních škol. Besedy vždy vedla místopředsedkyně Československé obce legionářské v Žatci Danuše Manové, které asistoval Jiří Man a jednou také Jan Hovorka. Za některými třídami tito lidé vyjížděli i do Ploskovic.

,,Úvodem jsme připomněli, kdy naši předkové přišli na naše území, jejich kmenové, knížecí a královské období a nesamostatné postavení v rámci císařství rakouského a Rakousko - Uherského. Některé třídy si vyzkoušely v soutěži všech žáků se všemi, aby pochopili, proč vznikla ČSR. Následovala počítačová obrazová prezentace s komentářem. Seznámila žáky s událostmi, které předcházely jejímu vzniku - činnost legií i nejvýznamnějších osobností - T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika. Obecné události byly doplněny regionálními. Z této prezentace vypracoval každý žák pracovní list. I při prohlídce výstavy plnili žáci úkol – mluvili o tom, co zjistili na jednotlivých tabulích. Podle časových možností si žáci prohlíželi jednotlivá čísla časopisu Legionářský směr s označenými stránkami k problematice vzniku ČSR a nakonec dostali pamětní list, který jsme k výročí vytvořili,“ popsala průběh jednotlivých besed Danuše Manová.


Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Prohlídka nové sportovní haly v Podbořanech

Provedl nás technický správce Ladislav Bokr.

Přehrát video
Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video