Stoleté výročí vzniku Československa v činnosti jednoty Československé obce legionářské v Žatci

Hedvika Mašková 2018-11-24 14:19:00

Výročí sto let od vzniku republiky si tento rok připomínalo ihned několik žateckých spolků, škol, institucí a dalších. Mezi nimi také jednota Československé obce legionářské v Žatci, která s oslavami započala již začátkem letošního roku, kdy společně s ústředím ČsOL v Praze a Regionálním muzeem K. A. Polánka v Žatci představila výstavu s názvem ,,TGM a armáda“. Během roku se pak podíleli na organizaci několika dalších slavnostních a vzpomínkových akcí připomínající pro náš národ důležitý historický mezník.

V září se členové žatecké jednoty ČsOL rozhodli vypravit do Kožlan – rodiště Edvarda Beneše – kde se poklonili a vzdali hold jeho památce. Během návštěvy severočeské obce položili věnce a navštívili tamní malé muzeum nacházející ve škole, kterou československý prezident navštěvoval. ,,Je potěšitelné, že někteří členové s sebou berou na naše zájezdy i děti a seznamují je tak s historií,“ vyjádřila své dojmy místopředsedkyně jednoty Danuše Manová.

Ani letos obec nezahálela a pokračovala v mapování památníků první a druhé světové války na Podbořansku, Žatecku a Lounsku, které bylo zpracováno již v letech minulých. Pravidelně členové jednoty kladou k daným památníkům věnce a kytice. V současnosti staticky uvádějí 33 kytic a čtyři věnce za rok.

S blížícím se výročím, opět ve spolupráci s muzeem, pořádala jednota interaktivní besedy o vzniku Československa pro žáky a studenty žateckých škol. Celkem se do šesti besed zapojilo 135 žáků a studentů středních škol a druhého stupně základních škol. Besedy vždy vedla místopředsedkyně Československé obce legionářské v Žatci Danuše Manové, které asistoval Jiří Man a jednou také Jan Hovorka. Za některými třídami tito lidé vyjížděli i do Ploskovic.

,,Úvodem jsme připomněli, kdy naši předkové přišli na naše území, jejich kmenové, knížecí a královské období a nesamostatné postavení v rámci císařství rakouského a Rakousko - Uherského. Některé třídy si vyzkoušely v soutěži všech žáků se všemi, aby pochopili, proč vznikla ČSR. Následovala počítačová obrazová prezentace s komentářem. Seznámila žáky s událostmi, které předcházely jejímu vzniku - činnost legií i nejvýznamnějších osobností - T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika. Obecné události byly doplněny regionálními. Z této prezentace vypracoval každý žák pracovní list. I při prohlídce výstavy plnili žáci úkol – mluvili o tom, co zjistili na jednotlivých tabulích. Podle časových možností si žáci prohlíželi jednotlivá čísla časopisu Legionářský směr s označenými stránkami k problematice vzniku ČSR a nakonec dostali pamětní list, který jsme k výročí vytvořili,“ popsala průběh jednotlivých besed Danuše Manová.


Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video