Kniha byla pokřtěna půdou z Volyně, Podplukovník Josef Holec by se v těchto dnech dožil sta let

Hedvika Mašková 2018-11-30 18:30:00

V obřadní síni radnice proběhl slavnostní křest knihy ,,Člověk se srdcem na dlani“, ale také vzpomínkové setkání příbuzných, přátel a známých válečného hrdiny – podplukovníka ve výslužbě Josefa ,,Pepíčka“ Holce, který by tuto středu oslavil sté narozeniny. Křest knihy proběhl v netradičním duchu, kdy byla obálka symbolicky posypána půdou dovezenou z Volyně, odkud Josef Holec pocházel. Půdou, se kterou byli Volyňští Češi nejvíce spjatí. Její nedostatek zapříčinil to, že museli odcházet do zahraničí a hledat si půdu novou.

,,Snažili jsme se na dnešek připravit důstojnou a současně milou vzpomínkovou chvíli na podplukovníka ve výslužbě pana Josefa Holce, ale pro všechny, kteří jste ho znali, je na místě říci Pepíčka Holce, který by za pár dnů oslavil sté narozeniny. I když byla léta, kdy mu přízeň osudu nepřála, on si v sobě zachoval krásné lidství. Říkával, že sto přátel je víc, než sto rublů. To bylo heslo, kterým se řídil. Zde je při takto hojné účasti vidět, že toto motto naplňoval po celý svůj život. Musím jako zástupce královského města Žatce říci, že jsme velmi rádi, že jsme mohli dopomoci zorganizovat toto vzpomínkové setkání,“ uvedla ve svých slovech senátorka a starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Syn Josefa Holce Pavel Holec taktéž zavzpomínal na přátelskou osobu svého tatínka: ,,Vždycky myslel na ostatní. Když jsem s ním šel jako malý kluk do města a táta se pořád s někým zastavoval, tak mi to bylo takový divný, že stále s někým mluví, ale pak mi došlo, že to bylo proto, že těch přátel bylo po cestě hodně. Mám tady jeden předmět (mobilní telefon), ze kterého svým přátelům volal ve dne v noci, aby je slyšel a sdělil jim, že je má rád.“

Autorem knihy ,,Člověk se srdcem na dlani“ je Roman Štér, který pracuje v Národním archivu, kde je originál válečného deníku Josefa Holce z konce druhé světové války a poválečných měsíců deponován. ,,Josef Holec patřil mezi vojáky, kteří si již během války vedli deníky, ve kterých se snažili zaznamenat prožité události, a to přesto, že psaní deníků bylo na frontě vysloveně zakázáno. Specifikem Josefova deníku je to, že se téměř vůbec, vyjma několika málo případů, nesoustředil na popis bojové činnosti své jednotky, ale naopak se snažil zachytit běžné události všedního dne. Zaznamenával například návštěvy přátel, informace o knihách, které přečetl či popis míst, která za poslední dobu viděl a navštívil. Přínosem je také přesah deníku do poválečného období, protože zde autor zachycuje složitou poválečnou situaci. Sledoval zejména chování obyvatel ve vztahu k příslušníkům poraženého německého národa. Na stránkách deníku nacházíme jeho obavy z osudu rodičů, kteří v té době pobývali ještě na Volyni a také strach z toho, že k reemigraci Čechů z Volyně do Československa nakonec vůbec nedojde,“ dovolil si pár slov o knize její autor.

Na akci promluvila také Olga Nepivodová ze Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, syn Josefa Holce Pavel Holec, bývalý ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl, autor knihy Roman Štér a vzdálený příbuzný Josefa Holce generál Miloslav Masopust, který přečetl některé úryvky z válečného deníku. ,,Narodili jsme se oba ve Straklově, naše babičky byly sestřičky. S Pepou jsme se ale náhodou sešli až tady v Žatci,“ prozradil Miloslav Masopust. Zavzpomínat na Pepíčka přišli také další rodinní příslušníci, ale také členové Sboru Bratrské jednoty baptistů v Žatci. Rodiče a sám Josef Holc byli totiž baptisté. ,,Baptisté mají úctu jeden k druhému, ctí se a naslouchají si, a to je bohužel to, co většině z nás v dnešní době chybí,“ podotkl během svého projevu Milouš Červencl.

Knihu ,,Člověk se srdcem na dlani“ si pak mohli všichni přítomní na akci zakoupit a zájem byl skutečně veliký! Nechyběla ani autogramiáda, které se mile rád Roman Štér ujal. Vydaný deník Josefa Holce má téměř dvě stě stran. Zájemci ho mohou zakoupit v žateckém sídle Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel a Českého svazu bojovníků za svobodu v ulici Lva Tolstého.

Josef Holec se narodil 28. listopadu 1918 v obci Český Straklov na Volyni. Poté se jeho rodina přestěhovala do Českého Žerotína a nakonec zakotvila v Českých Novinách, kde Josef Holec pracoval v rodinné firmě jako účetní. Na jaře 1939 byl odveden do polské armády, ale nebyl 1. září mobilizován. Po dělení Polska byl v roce 1940 odveden do sovětské armády, kde bojoval proti wehrmachtu jako dělostřelec, než se dostal do německého zajetí. Přestože se stal válečným zajatcem, bylo mu „dovoleno", aby ve wehrmachtu sloužil v polní kuchyni a vařil. Nucená služba nakonec skončila uvězněním v Kyjevě, kde se mu dostalo zvláštního propuštění ze zajetí – jako Čech se tam setkal s českým „Volksdeutsche“, Čechem odvedeným do německé armády, který mu navzdory velkému riziku obstaral propustku domů. Josef Holec se tak vrátil do obce České Noviny ke své rodině. V letech 1941-1944 byl místním vedoucím ilegální protinacistické organizace Volyňských Čechů, která byla nazývána ,,Blaník“.

Následně se dobrovolně přihlásil do nově se tvořícího 1. československého armádního sboru a stal se ženistou. V československé armádě přežil boje u Krosna i masakr u Machnówky. Zranění utrpěl při Karpatsko-Dukelské operaci, kdy v jeho těsné blízkosti vybuchla mina a zasáhla ho do hlavy. Těžké zranění přežil a po vyléčení v únoru 1945 byl jmenován náčelníkem 3. ženijního praporu. V této funkci setrval až do konce války. Po válce se usadil v Tvršicích na Žatecku, kde vedl obchod. Krátce na to se zapojil do Judexovy odbojové protikomunistické organizace, jejíž členové byli dne 18. listopadu 1948 pozatýkáni. Josef Holec byl následně odsouzen k dvanácti měsícům nucených prací na Jáchymovsku, kde těžil uran. Po propuštění dne 21. května 1950 se vrátil do Žatce, kde pracoval jako závozník, mzdový referent a účetní na ekonomické škole. Žil zde až do roku 2005. Poslední roky života o něj pečovala rodina jeho syna v Petrově nad Desnou.

Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ČÍŠNÍK/SERVÍRKA

Restaurace NOVÝ SVĚT (Husova 2642, Louny) přijme ČÍŠNÍKA/SERVÍRKU na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

ŘIDIČ

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE. Požadujeme oprávnění skupiny C,E, prof. průkaz, karta řidiče. Více informací na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

TÝM LÍDR

F.X. MEILLER Slaný s.r.o. (Netovická 386, Sláný) hledá kolegu/ni na pozici TÝM LÍDR. Nabízíme 20 tisíc náborový příspěvek a další řadu benefitů. Požadujeme odbornou praxi ve strojírenství, schopnost samostatného řešení problémů, základní znalost práce na PC, zkušenosti s vedením týmu pracovníkům výhodou.
Tel.: 312 577 785
E-mail: personalni@meiller.com

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jaroslav Petržíla

Dne 24. srpna by se dožil sta let náš otec, dědeček, pradědeček, pan Jaroslav PETRŽÍLA. Kdo jste ho znali, věnujte mu, prosím, tichou vzpomínku společně s námi. Děkuje cela rodina.

Jarmila Drábková

Čas velmi rychle plyne, ale vzpomínka na Tebe, maminko, v našich srdcích neuhyne. - Dne 24. srpna tomu bude dvanáct let, kdy nás navždy opustila drahá maminka a babička, paní Jarmila DRÁBKOVÁ ze Zelené. S láskou a úctou vzpomíná rodina.

Marie Šulková

Dne 24. srpna uplyne druhý smutný rok, kdy nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička a tchýně, paní Marie ŠULKOVÁ z Chomutova. S láskou a úctou stále vzpomínají vnuk Petr, dcera Vlasta, zeť Jan, vnučka Darinka a celá rodina. Kdo jste ji znali, věnujte jí, prosím, společně s námi tichou vzpomínku. Děkujeme.