ROZHOVOR: Vánoce se v dětském domově slaví dřív

Soňa Šímová 2018-11-29 05:25:00

VYSOKÁ PEC (soš) — Vánoce jsou pro děti kouzelnými svátky. Ne všechny je ale stráví se svou rodinou. Ačkoliv všech 33 dětí umístěných v dětském domově ve Vysoké Peci, své rodiče má některé ani na svátky nepojedou domů. Jak se slaví Vánoce v dětském domově? Co si přejí zdejší děti pod stromeček? A jak jim můžete přispět vy? Na to jsem se zeptala ředitelky Libuše Houdové.

Jaké jsou u vás předvánoční přípravy? Vyrábí se, peče?

U nás se začíná vyrábět v lednu, takže děti u nás už mají vyrobeno. Vyrábíme totiž hromadu věcí na vánoční trhy. Letos dělaly andělíčky, malovaly obrazy, věnce, vyráběly med z květů, které sbíraly celý rok. Ještě budou péct cukroví. To všechno pak rozdělíme na dvě části. První povezeme na trhy, které se v Jirkově konají při rozsvěcení stromečku 5. prosince. Z výtěžku z prodeje pak nakoupíme pomůcky na tvoření na další rok. Druhou část povezeme na jirkovské charitativní trhy, které proběhnou 10. a 11. prosince. Výtěžek z těchto trhů jde pak na pomoc někomu, koho vybere Jirkov. Loni jsme prodali asi za 12 tisíc korun, to je krásná částka.

Jak u vás probíhá Štědrý den?

My máme Štědrý den vždy poslední úterý před Vánoci. Děti dostanou dárky od sponzorů a na besídce jim zatancují, zarecitují, zazpívají a podobně. To je jediná možnost, jak jim poděkovat. Některé děti pak odjíždí domů, letos ale asi hodně málo. Myslím, že jen tři. Ale byly roky, kdy odjíždělo třeba deset dětí. Ty, co zůstávají, mají na Vánoce komorní večeři ve svém bytě. Dostávají salát a řízek, chlebíčky, jako je to v běžných rodinách. A dostanou už jen jeden malý dárek pod stromkem. Byty jsou čtyři po osmi dětech. Vždycky dáváme sourozenecké skupiny dohromady, takže se nám může stát, že v jednom bytě je dvouleté i 24leté dítě. Naše 24letá slečna je už ve cvičném bytě, ale na Vánoce se sem vrací.

Mohou lidé vašim dětem nějak přispět?

Určitě. V Globusu bude od 1. prosince strom splněných přání. Jsme za něj hrozně vděční. Ještě se nestalo, aby některé přání nebylo splněno. Děti si samy píšou přáníčka a těší se, že se jim to splní. Lidé nám také po celý rok nosí krásné věci po svých dětech. Ale zase opatrně, i když jsme za ně rádi, neradi bychom, aby se jich tu hromadilo moc. Uvítáme také sportovní potřeby. Pak jsme rádi, když nám někdo zaplatí nějaký kroužek pro děti nebo tábor.

Co si vlastně přejí vaše děti pod stromeček?

Menší děti od stavebnic přes modelínu, korálky, výtvarné věci. Větší už kosmetiku. Nejstarší pak něco do domácnosti, co by si mohly jednou odnést. Třeba mixér, žehličku, talíře příbory.

Vzpomenete si na nějaký krásný vánoční zážitek?

Děti mi vždycky přichystají nějaké překvapení, třeba nacvičí divadlo. Před několika lety si vymyslely stínohru. Několik dětí dělalo stromy a staralo se o nalezené miminko. A skončilo to tím, že mi ho daly do rukou, že se o něj nejlépe postarám. A to mě tak dostalo, že jsem nebyla schopna slova.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt 1+2 ve 4. patře, bez výtahu, v Žatci, Hájkova ulice. Tel: 607 519 241.

Vzpomínky

Bedřich Urban

Dne 24. května vzpomeneme patnáctého smutného výročí úmrtí našeho drahého tatínka a dědečka, pana Bedřicha URBANA z Výsluní. Všem příbuzným, přátelům a známým děkují za tichou vzpomínku dcery Lenka a Eva s rodinami.

Daniela Zelinková

Dne 27. května 2019 vzpomeneme 1. smutné výročí, kdy nás navždy opustila paní Daniela ZELINKOVÁ. Děkuji všem, kteří jste ji znali, za tichou vzpomínku. Přítel Miroslav.

Ing. Jindřich Liška

Dne 21. května 2019 tomu byl rok, kdy nás navždy opustil pan Ing. Jindřich LIŠKA z Chomutova. S úctou a láskou stále vzpomínají Ivana a dcery Simona a Veronika. Děkujeme všem, kteří vzpomenou společně s námi.