ROZHOVOR: Vánoce se v dětském domově slaví dřív

Soňa Šímová 2018-11-29 05:25:00

VYSOKÁ PEC (soš) — Vánoce jsou pro děti kouzelnými svátky. Ne všechny je ale stráví se svou rodinou. Ačkoliv všech 33 dětí umístěných v dětském domově ve Vysoké Peci, své rodiče má některé ani na svátky nepojedou domů. Jak se slaví Vánoce v dětském domově? Co si přejí zdejší děti pod stromeček? A jak jim můžete přispět vy? Na to jsem se zeptala ředitelky Libuše Houdové.

Jaké jsou u vás předvánoční přípravy? Vyrábí se, peče?

U nás se začíná vyrábět v lednu, takže děti u nás už mají vyrobeno. Vyrábíme totiž hromadu věcí na vánoční trhy. Letos dělaly andělíčky, malovaly obrazy, věnce, vyráběly med z květů, které sbíraly celý rok. Ještě budou péct cukroví. To všechno pak rozdělíme na dvě části. První povezeme na trhy, které se v Jirkově konají při rozsvěcení stromečku 5. prosince. Z výtěžku z prodeje pak nakoupíme pomůcky na tvoření na další rok. Druhou část povezeme na jirkovské charitativní trhy, které proběhnou 10. a 11. prosince. Výtěžek z těchto trhů jde pak na pomoc někomu, koho vybere Jirkov. Loni jsme prodali asi za 12 tisíc korun, to je krásná částka.

Jak u vás probíhá Štědrý den?

My máme Štědrý den vždy poslední úterý před Vánoci. Děti dostanou dárky od sponzorů a na besídce jim zatancují, zarecitují, zazpívají a podobně. To je jediná možnost, jak jim poděkovat. Některé děti pak odjíždí domů, letos ale asi hodně málo. Myslím, že jen tři. Ale byly roky, kdy odjíždělo třeba deset dětí. Ty, co zůstávají, mají na Vánoce komorní večeři ve svém bytě. Dostávají salát a řízek, chlebíčky, jako je to v běžných rodinách. A dostanou už jen jeden malý dárek pod stromkem. Byty jsou čtyři po osmi dětech. Vždycky dáváme sourozenecké skupiny dohromady, takže se nám může stát, že v jednom bytě je dvouleté i 24leté dítě. Naše 24letá slečna je už ve cvičném bytě, ale na Vánoce se sem vrací.

Mohou lidé vašim dětem nějak přispět?

Určitě. V Globusu bude od 1. prosince strom splněných přání. Jsme za něj hrozně vděční. Ještě se nestalo, aby některé přání nebylo splněno. Děti si samy píšou přáníčka a těší se, že se jim to splní. Lidé nám také po celý rok nosí krásné věci po svých dětech. Ale zase opatrně, i když jsme za ně rádi, neradi bychom, aby se jich tu hromadilo moc. Uvítáme také sportovní potřeby. Pak jsme rádi, když nám někdo zaplatí nějaký kroužek pro děti nebo tábor.

Co si vlastně přejí vaše děti pod stromeček?

Menší děti od stavebnic přes modelínu, korálky, výtvarné věci. Větší už kosmetiku. Nejstarší pak něco do domácnosti, co by si mohly jednou odnést. Třeba mixér, žehličku, talíře příbory.

Vzpomenete si na nějaký krásný vánoční zážitek?

Děti mi vždycky přichystají nějaké překvapení, třeba nacvičí divadlo. Před několika lety si vymyslely stínohru. Několik dětí dělalo stromy a staralo se o nalezené miminko. A skončilo to tím, že mi ho daly do rukou, že se o něj nejlépe postarám. A to mě tak dostalo, že jsem nebyla schopna slova.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ

Společnost HAKUS a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ na hlavním pracovní poměr v Dobroměřicích. Přihlášky přijímáme do 15. 12. 2018 osobně na adrese společnosti ve 2. patře denně do 14 hodin, nebo elektronicky na e-mailu info@hakus.cz
E-mail: info@hakus.cz

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 777 167 336.

LEKTOR ANGLICKÉHO JAZYKA

Přijmeme lektora AJ na plný nebo částečný úvazek. Agentura PAROLE, tel. 474 683 729.
Tel.: 474 683 729

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Vánoční zpívání s Pepou Vágnerem

Vánoční atmosféru mohli poprvé nasát ve Vrchlického divadle v Lounech návštěvníci koncertu zpěváka Josefa Vágnera. Adventní koncert v Lounech byl druhou zastávkou v rámci vánočního turné, které letos

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

První adventní neděli (nejen) v Krásném Dvoře lilo jako z konve, a tak se Pepišto a anděl Dáša spolu s dětmi přemístili do stanu. A tak už... hlava ramena kolena palce se tančily jedna báseň ;-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

VÝMĚNA BYTU

Vyměním RD 3+1 v Lounech s velkou zahradou za menší RD 1+2 v Lounech + doplatek. Tel: 777 142 422.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

Vzpomínky

Jiří Velš

Kdo žije v srdcích těch, které miloval, ten nikdy nezemřel… Dne 17. 12. 2018 vzpomeneme 7. výročí úmrtí pana Jiřího VELŠE. S láskou vzpomíná rodina.

Marie Národová

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 12. 12. uplyne smutných 20 let, co nás navždy opustila paní Marie NÁRODOVÁ ze Žatce. Stále vzpomínají dcera Marie a sestry Helena, Terezka a Miluš s rodinami.

Zdeněk Pospíšil

Vzpomínky na Tebe krásné máme, které si po celý život uchováme. Dne 13. 12. 2018 uplyne již 12 let, kdy jsme se navždy rozloučili s manželem, tatínkem a dědečkem, panem Zdeňkem POSPÍŠILEM. S láskou stále na něho vzpomíná manželka Libuše, děti Vláďa, Borek a Libuše s rodinami. Všem, kteří vzpomenou s námi, děkujeme.