ROZHOVOR: Vánoce se v dětském domově slaví dřív

Soňa Šímová 2018-11-29 05:25:00

VYSOKÁ PEC (soš) — Vánoce jsou pro děti kouzelnými svátky. Ne všechny je ale stráví se svou rodinou. Ačkoliv všech 33 dětí umístěných v dětském domově ve Vysoké Peci, své rodiče má některé ani na svátky nepojedou domů. Jak se slaví Vánoce v dětském domově? Co si přejí zdejší děti pod stromeček? A jak jim můžete přispět vy? Na to jsem se zeptala ředitelky Libuše Houdové.

Jaké jsou u vás předvánoční přípravy? Vyrábí se, peče?

U nás se začíná vyrábět v lednu, takže děti u nás už mají vyrobeno. Vyrábíme totiž hromadu věcí na vánoční trhy. Letos dělaly andělíčky, malovaly obrazy, věnce, vyráběly med z květů, které sbíraly celý rok. Ještě budou péct cukroví. To všechno pak rozdělíme na dvě části. První povezeme na trhy, které se v Jirkově konají při rozsvěcení stromečku 5. prosince. Z výtěžku z prodeje pak nakoupíme pomůcky na tvoření na další rok. Druhou část povezeme na jirkovské charitativní trhy, které proběhnou 10. a 11. prosince. Výtěžek z těchto trhů jde pak na pomoc někomu, koho vybere Jirkov. Loni jsme prodali asi za 12 tisíc korun, to je krásná částka.

Jak u vás probíhá Štědrý den?

My máme Štědrý den vždy poslední úterý před Vánoci. Děti dostanou dárky od sponzorů a na besídce jim zatancují, zarecitují, zazpívají a podobně. To je jediná možnost, jak jim poděkovat. Některé děti pak odjíždí domů, letos ale asi hodně málo. Myslím, že jen tři. Ale byly roky, kdy odjíždělo třeba deset dětí. Ty, co zůstávají, mají na Vánoce komorní večeři ve svém bytě. Dostávají salát a řízek, chlebíčky, jako je to v běžných rodinách. A dostanou už jen jeden malý dárek pod stromkem. Byty jsou čtyři po osmi dětech. Vždycky dáváme sourozenecké skupiny dohromady, takže se nám může stát, že v jednom bytě je dvouleté i 24leté dítě. Naše 24letá slečna je už ve cvičném bytě, ale na Vánoce se sem vrací.

Mohou lidé vašim dětem nějak přispět?

Určitě. V Globusu bude od 1. prosince strom splněných přání. Jsme za něj hrozně vděční. Ještě se nestalo, aby některé přání nebylo splněno. Děti si samy píšou přáníčka a těší se, že se jim to splní. Lidé nám také po celý rok nosí krásné věci po svých dětech. Ale zase opatrně, i když jsme za ně rádi, neradi bychom, aby se jich tu hromadilo moc. Uvítáme také sportovní potřeby. Pak jsme rádi, když nám někdo zaplatí nějaký kroužek pro děti nebo tábor.

Co si vlastně přejí vaše děti pod stromeček?

Menší děti od stavebnic přes modelínu, korálky, výtvarné věci. Větší už kosmetiku. Nejstarší pak něco do domácnosti, co by si mohly jednou odnést. Třeba mixér, žehličku, talíře příbory.

Vzpomenete si na nějaký krásný vánoční zážitek?

Děti mi vždycky přichystají nějaké překvapení, třeba nacvičí divadlo. Před několika lety si vymyslely stínohru. Několik dětí dělalo stromy a staralo se o nalezené miminko. A skončilo to tím, že mi ho daly do rukou, že se o něj nejlépe postarám. A to mě tak dostalo, že jsem nebyla schopna slova.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

STROJNÍK STAVEBNÍHO STROJE, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STROJNÍKA STAVEBNÍHO STROJE a ŘIDIČE NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Zajímavé platové ohodnocení, nástup dle dohody.
Tel.: 777 612 202
E-mail: libor.sykora@fronek.cz

STAVBYVEDOUCÍ, PŘEDÁK STAVEBNÍ VÝROBY

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STAVBYVEDOUCÍHO a PŘEDÁKA STAVEBNÍ VÝROBY. Zajímavé finanční ohodnocení.
Tel.: 313 517 276
E-mail: veronika.blahova@fronek.cz

KUCHAŘ/KA

Přijmeme SAMOSTATNOU KUCHAŘKU/KUCHAŘE do směnného provozu v Resortu Vyhlídka Šlovice. Nástup dle dohody.
Kontakt: J. Kepka
Tel.: 770 182 608
E-mail: jaroslav.kepka@resortvyhlidka.cz

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

Poslední videa

Chomutov: Herec Zdeněk Godla a sportovec Petr Koukal na Veletrhu práce

...

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Lounech, 28. října pod 3. ZŠ. Tel.: 607 870 494

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Chomutově, poblíž HM Globus. - Tel. 605 776 821.

Vzpomínky

Josef Beneš

Oči se slzami zarosily, zaplakaly bolem, když jsme Ti dávali poslední sbohem. Domov je prázdný, smutno je v něm, cestička na hřbitov zůstala jen. Dne 22. února tomu bude 5 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček pan Josef BENEŠ z Černčic u Loun. Stále vzpomínají manželka, dcera a syn s rodinami.

Vladimír Hieke

Dne 21. února uplyne deset let, co nás navždy opustil pan Vladimír HIEKE z Loun. Stále vzpomínají dcera Jarmila a syn Vladimír s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Jaroslav Malínek

Z plného slunce přišel tmavý stín, zlou zprávou nás vyděsil a my tu stáli v němém ustrnutí a beze sil… Dne 25. 2. 2019 vzpomeneme 15 let, kdy od nás odešel pan Jaroslav MALÍNEK ze Žatce. V našich srdcích žiješ dál. Rodina.