Žatečtí vzdali čest žatectví a svou prvotinu pokřtili zdejším tradičním mokem

Hedvika Fajkusová 2019-02-07 15:30:00

Kniha povídek od osmi žateckých autorů byla minulý týden oficiálně uvedena do života, a to tradičním křtem. Slavnostní obřad se konal v Restauraci U Orloje za přítomnosti autorů, ilustrátora, kmotra knihy, sponzorů, řady přátel a příznivců dobrého čtení.

,,Pivo je nejlepší tekutina na světě. Mám ho hrozně moc rád. Jednou v létě jsem seděl s kamarádem na pivu a on mi povídá a povídá, že když mu nejede výtah, tak musí do dvanáctýho patra po schodech pěšky. Povídání bylo jako povídka, tak jsem mu řekl, ať to napíše. On odvětil, že na to nemá, že není jako já a tak dále. Říkal jsem, že mu pomohu, že to dáme dohromady. Blesklo mi hlavou, že když pomůžu jednomu, mohu pomoci i sobě. Začal jsem spekulovat a přemýšlet. Přišel jsem na některá jména, ale hledal jsem klíč, koho vzít a koho nevzít. Klíč vznikl z toho, že to budou autoři, kteří se mi budou líbit, jak píšou a nesmí mít vydanou beletristickou knížku. Sháněl jsem, až nás nakonec bylo osm, ale název jsme nechali. Zdůvodnili jsme ho tím, co píše v úvodu Jaroslav Špička, že tři mušketýři byli taky čtyři a na nejslavnější fotografii skupiny Beatles, kde kráčí po přechodu, je místo čtyř brouků, také brouků pět,“ popsal v úvodu, jak se nápad se spisovatelskou akcí zrodil, Aleš Stroukal.  

Kniha, jejíž název zní ,,Žatecká sedma – Žatečtí se ctí k žatectví“, je dílem osmi autorů spjatých s naším městem, z nichž každý přispěl sedmi povídkami zaměřenými na Žatec nebo na některé konkrétnější věci ve městě. Na křtu knihy nechyběli, kromě Aleše Stroukala, ani František Blahout, Dominik Stroukal, Libor Želinský, Bára Jermanová, Bára Belanová a Katka Tesařová. Osmá z autorek, Veronika Salášková, se pro nemoc nedostavila.

Bára Belanová, jejíž psaný projev přirovnal Aleš Stroukal k Eduardu Štorchovi, je nejmladší ze všech osmi autorů. Teprve šestnáctiletá dívenka je stejně tajemná jako hrdinové knih a filmů, které má ráda. Podle toho, co naznačují její povídky by i ona chtěla být součástí fantaskních světů. ,,Chtěla bych poděkovat za příležitost, kterou jsem dostala. Mám hroznou radost, že se to nakonec povedlo,“ řekla rozpačitě během křtu mladinká Bára.

Druhou nejmladší autorkou je Kateřina Tesařová, která se ve svých povídkách převtěluje do různých rolí a postav. ,,Když jsem byla mladší, tak jsem byla přesvědčená o tom, že nikdy nemůžu vydat knížku, že na to nejsem dost dobrá. Psala jsem jen pro sebe do šuplíku. Pak jsem potkala Aleše a ten mi nabídl podílet se na knize Žatecká sedma a já si řekla, proč ne a jsem ráda, že to nakonec takhle pěkně vyšlo. Když jsem pracovala na všech povídkách, tak mi z toho šla tak hlava kolem, že z toho vylezla trojka z dějepisu,“ prozradila s úsměvem Katka Tesařová.

Třetí ze čtyř autorek Bára Jermanová má ráda pivo a svět a z jejích povídek je to cítit. ,,Děkuji za možnost podílet se na této knize. Chtěla bych také poděkovat své matce, protože nevím, jestli budu mít někdy možnost vyhrát Českou Miss a říct tohle nahlas do televize a také bych si přála světový mír,“ poděkovala se zdravou dávkou humoru také Bára Jermanová.

Poslední z dam je Veronika Salášková, která bývala redaktorkou Žateckých novin. ,,Psala vždy velice pěkně a působivě. Ve své práci je precizní a dává si moc záležet,“ pochválil svou kolegyni v její nepřítomnosti Aleš Stroukal.

Mezi autory, které si vzal pod svá pomyslná spisovatelská křídla Aleš Stroukal, nemohl chybět jeho syn Dominik – veršotepec a odborník na zájmena. ,,Dominik dělá spíše do zájmen a rýmovaček, ale dal kratičké povídky, ve kterých je i Žatec. Já rád hledám ve věcech, které čtu, podhoubí, ale když čtete věci od Dominika, musíte v nalezeném podhoubí hledat další podhoubí,“ popsal tvorbu Dominika jeho otec.

Vedle Dominika a Aleše mužskou část autorů doplnili novinář, milovník knížek a sportování Libor Želinský. ,,Já, když jsem četl dva názvy Liborových povídek (jedna se jmenuje ,,Kriminál“ a druhá ,,Zpívánky“), tak jsem chtěl jít a omlátit mu knížku o hlavu. Zpívánky? Co je to za ptákovinu? Ale když si pak člověk povídky přečte, tak zjistí, že k nim názvy absolutně sedí. Ze začátku se vám to zdá jako blbost, ale ono je to přitom naprosto geniální. Je to genialita na druhou,“ vyjádřil se k povídkám Libora Želinského Aleš Stroukal.

Posledním, ale neméně důležitým autorem, je nadšenec všech věcí související s dopravou, František Blahout. ,,Když jsem vezl ještě teplé knihy z tiskárny, tak jsem neodolal, zastavil jsem a začal jsem povídky se zájmem číst a musel jsem konstatovat, že je to opravdu povedené dílo. Když se někdo pustí do listování knížky, zjistí, že je tam skutečně spousta zajímavých věcí,“ podotkl ve svých slovech František Blahout.

Knihu svými ilustracemi doplnil Jiří Vaníček, který s Alešem Stroukalem spolupracoval již na knize ,,Jak jsme...“. Jednoduché obrázky charakterizují každou jednotlivou povídku.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.