Slam poetry jako verbální obnažení duše

Soňa Šímová 2019-03-28 08:56:00

CHOMUTOV (soš) — O tom, že poezie není nuda, přesvědčilo zaplněný provizorní sál v oddělení dětské literatury Chomutovské knihovny i vystoupení Slam poetry. Večer patřil čtyřem performerům, kteří si říkají Dr. Filipitch, Ten, co jí kytky, Fogl a Miky. Do svých vtipných přednesů zapojili i diváky, kteří jednotlivá vystoupení hodnotili body od jednoho do desíti. O tomto netradičním básnickém stylu jsem si povídala s Dr. Filipitchem.

Co mohli diváci na dnešním představení vidět?

„Proběhla tu exhibice ve slam poetry, což je velmi zjednodušeně soutěž v přednesu autorských textů. Zajímavé na tom je, že jde o plně interaktivní přednes. Lidé, kteří dorazili, tak rozhodli o tom, jak to dopadne.“

Jak docílíte toho, aby se lidé zapojili?

„Já jsem hodně expresivní. Slam je kombinací poezie a dramatu a u mě je ta performativní dramatická složka velice podstatná. Řekl bych, že jsem zneklidňující a ten neklid možná na lidi působí. Jdu na to skrze emoce.“

Jak jste se ke Slam poetry dostal?

„Od roku 2008 funguji v různých hudebních uskupeních a několikrát mi bylo řečeno, že lidi více baví, jak mluvím mezi písněmi než ty písně jako takové. To pro mě samozřejmě bylo jistým způsobem urážející, ale snažil jsem si to nebrat osobně. Když jsem slyšel o Slam poetry, tak jsem se tomu zpočátku bránil, ale jakmile jsem to zkusil, zjistil jsem, že je to velmi vtahující.

Myslíte si, že tento moderní směr může lidi vrátit i k četbě klasické poezie?

„Vracíme slovu sílu a vracíme slovo mezi lidi. Doufám, že to má v tomhle ohledu ozdravné účinky.“

Kde čerpáte inspiraci?

„Co se týče klasické poezie, kterou rovněž tvořím, tak mám mnohem blíž k českým autorům jako je Tomáš Kůs, Jan Těsnohlídek, Tim Postovit. Ze zahraničních pak vídeňský Ernst Jandl nebo Erich Fried. Ale už teď lituji, že jsem řekl, ty které jsem řekl, protože jsem sebral místo jiným, kteří by si to také zasloužili. Pro Slam poetry hledám inspiraci spíš u sebe a v konkrétních životních zkušenostech, které potom přetavuji. Jednoduše řečeno, v klasické poezii se inspiruji tím, co už bylo vytvořeno, ve slamu v tom, co prožívám.”

Jaký je vlastně rozdíl mezi klasickou poezií a Slam poetry?

„Slam vlastně ještě doteď nebyl pořádně definován. Mnoho lidí se domnívá, že definicí slamu je právě ten jeho vývoj, dynamika a progres. Když to hodně zjednoduším, poezie se tvoří pro čtenáře a Slam poetry pro posluchače. Ale samozřejmě existuje mnoho slamerů, jejichž texty můžete dát i na papír a funguje to. U mých je to tak napůl, rád hodně experimentuji. Někteří slameři se zaměřují více na improvizace, což je jeho další možností. Já jsem textař, rád si svoje představení připravuji dopředu. Slam má samozřejmě i pravidla. Performer musí být zároveň autorem textu, nesmí používat rekvizity ani kostýmy a v soutěži se musí vejít do tří minut.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

KUCHAŘ

Přijmu kuchařku nebo šikovnou paní do bistra v Chomutově.
Tel.: 777 944 816

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

Poslední videa

Zahradní slavnost ZŠ P. Bezruče - závěrečné vystoupení mažoretek

Dvojice Andrejka a Kristinka to s hůlkami umí :-)

Přehrát video
Zahradní slavnost ZŠ P. Bezruče Žatec - děti ráje

Den je bez problémů, náš je čas Stále se nám nechce stát a stárnout Víme co říct, když se ptáte... :)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, ulice Černobýla, původní, ale pěkný stav, 6. patro. Cena 7.200 Kč. Kauce 2 nájmy, jen pracujícím. Tel.: 774 236 773.

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

Vzpomínky

Pavel Duchek

Odešel, jak si to osud přál, ale v našich srdcích a vzpomínkách zůstává dál. Dne 1. 7. 2019 uplyne 17 let, co nás opustil pan Pavel Duchek ze Žatce. Kdo jste ho znali a měli rádi, vzpomeňte s námi. Manželka, dcery Pavla a Martina s rodinami.

Karel Bellan

Dne 1. 7. uplynou 4 roky, kdy navždy utichlo srdce pana Karla BELLANA. S láskou a zármutkem vzpomínají manželka, syn Karel, dcera Eva s rodinami a ostatní příbuzní.

Marie Sršňová

Když zemře maminka, babička, sluníčko zajde. V srdcích se uhnízdí smutek a žal. Po celém světě, ach sotva se najde, kdo by jak maminka, babička uměl mít rád. Už jsou to dva roky, co nás 30. 6. opustila paní Marie SRŠŇOVÁ. Se smutkem v srdci na ni vzpomínáme. Dcera Eva a syn Vlastimil s rodinou.