Slam poetry jako verbální obnažení duše

Soňa Šímová 2019-03-28 08:56:00

CHOMUTOV (soš) — O tom, že poezie není nuda, přesvědčilo zaplněný provizorní sál v oddělení dětské literatury Chomutovské knihovny i vystoupení Slam poetry. Večer patřil čtyřem performerům, kteří si říkají Dr. Filipitch, Ten, co jí kytky, Fogl a Miky. Do svých vtipných přednesů zapojili i diváky, kteří jednotlivá vystoupení hodnotili body od jednoho do desíti. O tomto netradičním básnickém stylu jsem si povídala s Dr. Filipitchem.

Co mohli diváci na dnešním představení vidět?

„Proběhla tu exhibice ve slam poetry, což je velmi zjednodušeně soutěž v přednesu autorských textů. Zajímavé na tom je, že jde o plně interaktivní přednes. Lidé, kteří dorazili, tak rozhodli o tom, jak to dopadne.“

Jak docílíte toho, aby se lidé zapojili?

„Já jsem hodně expresivní. Slam je kombinací poezie a dramatu a u mě je ta performativní dramatická složka velice podstatná. Řekl bych, že jsem zneklidňující a ten neklid možná na lidi působí. Jdu na to skrze emoce.“

Jak jste se ke Slam poetry dostal?

„Od roku 2008 funguji v různých hudebních uskupeních a několikrát mi bylo řečeno, že lidi více baví, jak mluvím mezi písněmi než ty písně jako takové. To pro mě samozřejmě bylo jistým způsobem urážející, ale snažil jsem si to nebrat osobně. Když jsem slyšel o Slam poetry, tak jsem se tomu zpočátku bránil, ale jakmile jsem to zkusil, zjistil jsem, že je to velmi vtahující.

Myslíte si, že tento moderní směr může lidi vrátit i k četbě klasické poezie?

„Vracíme slovu sílu a vracíme slovo mezi lidi. Doufám, že to má v tomhle ohledu ozdravné účinky.“

Kde čerpáte inspiraci?

„Co se týče klasické poezie, kterou rovněž tvořím, tak mám mnohem blíž k českým autorům jako je Tomáš Kůs, Jan Těsnohlídek, Tim Postovit. Ze zahraničních pak vídeňský Ernst Jandl nebo Erich Fried. Ale už teď lituji, že jsem řekl, ty které jsem řekl, protože jsem sebral místo jiným, kteří by si to také zasloužili. Pro Slam poetry hledám inspiraci spíš u sebe a v konkrétních životních zkušenostech, které potom přetavuji. Jednoduše řečeno, v klasické poezii se inspiruji tím, co už bylo vytvořeno, ve slamu v tom, co prožívám.”

Jaký je vlastně rozdíl mezi klasickou poezií a Slam poetry?

„Slam vlastně ještě doteď nebyl pořádně definován. Mnoho lidí se domnívá, že definicí slamu je právě ten jeho vývoj, dynamika a progres. Když to hodně zjednoduším, poezie se tvoří pro čtenáře a Slam poetry pro posluchače. Ale samozřejmě existuje mnoho slamerů, jejichž texty můžete dát i na papír a funguje to. U mých je to tak napůl, rád hodně experimentuji. Někteří slameři se zaměřují více na improvizace, což je jeho další možností. Já jsem textař, rád si svoje představení připravuji dopředu. Slam má samozřejmě i pravidla. Performer musí být zároveň autorem textu, nesmí používat rekvizity ani kostýmy a v soutěži se musí vejít do tří minut.

Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.