Piják je tu! Dejte pozor na své psy!

Tomáš Skřipský 2019-03-30 11:30:00

KADAŇ (r) — Strach z dosud málo známého parazita z rodu klíšťat, jehož přisátí může znamenat smrt pro psí mazlíčky bez ohledu na druh či kondici, se šíří republikou. Piják luční, jak se asi půlcentimetrové osminohé nebezpečí jmenuje, se donedávna vyskytoval téměř výlučně na samém jihovýchodě Moravy na Břeclavsku, ale v posledních letech se šíří prakticky do celé republiky.

Jedno z posledních varování zveřejnil minulý pátek uživatel Martin Špaček na síti Facebook: „Tak a teď bez prdele!  Všichni pejskaři pozor! Nález Pijáka lužního v Kadani za Bystřičákem! Tahle svině dokáže pejska i zabít! Sdílejte a svoje mazlíčky prohlížejte,“ komentoval emotivně svou fotografii parazita (interpunkci do sdělení doplnila redakce).  Ač je z fotografie pijáka lužního obtížné identifikovat, jeho výskyt v našem okrese potvrdil Ústav patologické morfologie a parazitologie v Brně (viz mapa). Piják lužní je v ČR jediný přenašeč parazita Babesia canis, mikroskopického prvoka, který následně hostitelům (výhradně z čeledi psovitých) způsobí onemocnění zvané psí babezióza. Klíště tohoto parazita přenáší z jednoho psa (vlka, šakala) na druhého. V psovi tito mikroskopičtí parazité pronikají do červených krvinek a začínají se množit. S každou generací babezií dochází k rozpadu krvinek a vzniká tzv. hemolytická anémie („krverozkladná chudokrevnost“). U psa v akutní fázi infekce se babezióza klinicky projevuje zejména apatií, slabostí, zvracením, horečkou až do 42 °C, žloutenkou viditelnou na sliznicích nebo nažloutlou barvou trusu, případně nespecifickými příznaky jako postižení dýchacích cest, svalů a nervové soustavy. U psích pacientů, kterým se nepodá včas vhodný lék, hrozí úhyn. 

Popisky foto:

1. Mapka Ústavu patologické morfologie a parazitologie v Brně, která výskyt parazita u nás potvrzuje. 

2. Sameček. Od běžného klíštěte se liší větší velikostí a kresbou na štítku, kryjícím měkkou část, která se po přisátí nadouvá krví, až několikanásobně přesáhne původní velikost parazita (přisátí zpravidla platí jen pro samičky).

3. Se vší pravděpodobností piják luční nalezený uživatelem Facebooku za Bystřickým potokem v Kadani. Foto: Martin ŠPAČEK

4. Samička pijáka. Foto: https://najdipijaka. cz/(3x)

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/CI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Podmínkou je kurz PSS, aktivní řízení automobilu, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny), praxe v oboru vítána. - Přihlášky vč životopisu zasálejte na uvedený e-mail nebo poštou na Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec do 24. července.
E-mail: antoni@dpszatec.cz


UKLÍZEČKA

Firma Technology-west s.r.o., Žatec přijme uklízečku na úklid kanceláří v dopoledních hodinách. Úklid 2x týdně na dvě hodiny, na dohodu o provedení práce. Nástup možný ihned.
Tel.: 777 222 674


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video