Piják je tu! Dejte pozor na své psy!

Tomáš Skřipský 2019-03-30 11:30:00

KADAŇ (r) — Strach z dosud málo známého parazita z rodu klíšťat, jehož přisátí může znamenat smrt pro psí mazlíčky bez ohledu na druh či kondici, se šíří republikou. Piják luční, jak se asi půlcentimetrové osminohé nebezpečí jmenuje, se donedávna vyskytoval téměř výlučně na samém jihovýchodě Moravy na Břeclavsku, ale v posledních letech se šíří prakticky do celé republiky.

Jedno z posledních varování zveřejnil minulý pátek uživatel Martin Špaček na síti Facebook: „Tak a teď bez prdele!  Všichni pejskaři pozor! Nález Pijáka lužního v Kadani za Bystřičákem! Tahle svině dokáže pejska i zabít! Sdílejte a svoje mazlíčky prohlížejte,“ komentoval emotivně svou fotografii parazita (interpunkci do sdělení doplnila redakce).  Ač je z fotografie pijáka lužního obtížné identifikovat, jeho výskyt v našem okrese potvrdil Ústav patologické morfologie a parazitologie v Brně (viz mapa). Piják lužní je v ČR jediný přenašeč parazita Babesia canis, mikroskopického prvoka, který následně hostitelům (výhradně z čeledi psovitých) způsobí onemocnění zvané psí babezióza. Klíště tohoto parazita přenáší z jednoho psa (vlka, šakala) na druhého. V psovi tito mikroskopičtí parazité pronikají do červených krvinek a začínají se množit. S každou generací babezií dochází k rozpadu krvinek a vzniká tzv. hemolytická anémie („krverozkladná chudokrevnost“). U psa v akutní fázi infekce se babezióza klinicky projevuje zejména apatií, slabostí, zvracením, horečkou až do 42 °C, žloutenkou viditelnou na sliznicích nebo nažloutlou barvou trusu, případně nespecifickými příznaky jako postižení dýchacích cest, svalů a nervové soustavy. U psích pacientů, kterým se nepodá včas vhodný lék, hrozí úhyn. 

Popisky foto:

1. Mapka Ústavu patologické morfologie a parazitologie v Brně, která výskyt parazita u nás potvrzuje. 

2. Sameček. Od běžného klíštěte se liší větší velikostí a kresbou na štítku, kryjícím měkkou část, která se po přisátí nadouvá krví, až několikanásobně přesáhne původní velikost parazita (přisátí zpravidla platí jen pro samičky).

3. Se vší pravděpodobností piják luční nalezený uživatelem Facebooku za Bystřickým potokem v Kadani. Foto: Martin ŠPAČEK

4. Samička pijáka. Foto: https://najdipijaka. cz/(3x)

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA ZŠ A MŠ

Městys Cítoliby (okres Louny) hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Základní a Mateřskou školu Cítoliby. Přihlášky do konkursního řízení do 18.12.2019. Předpokládaný nástup do funkce leden 2020, nebo dle dohody. Více informací najdete na webu města nebo uvedeném telefonu.
Tel.: 415 691 134


ŘEDITEL BAZÉNU

Rada města Loun vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ŘEDITELE/ŘEDITELKY Lounské správy plaveckých areálů, příspěvková organizace pracovní poměr na dobu neurčitou, platová třída 11. Podrobné informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 415 621 116
E-mail: j.zuskova@mulouny.cz


SERVÍRKA

Přijmu servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Děti z MŠ Měcholupy děkuji za dárky k Vánocům

Zástupci věznice Drahonice předali dětem do školky ručně šité loutky, oblečky na panenky, kulisy do pohádek. Vše vyrobily odsouzené ženy. Děti za dárky poděkovaly...

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

Na návsi v Krásném Dvoře letos zahájili advent 1. adventní neděli 1. prosince - jako vždy pohodově a pospolu, malé i velké přišli potěšit Anděl a Čert na chůdách...

Přehrát video