Piják je tu! Dejte pozor na své psy!

Tomáš Skřipský 2019-03-30 11:30:00

KADAŇ (r) — Strach z dosud málo známého parazita z rodu klíšťat, jehož přisátí může znamenat smrt pro psí mazlíčky bez ohledu na druh či kondici, se šíří republikou. Piják luční, jak se asi půlcentimetrové osminohé nebezpečí jmenuje, se donedávna vyskytoval téměř výlučně na samém jihovýchodě Moravy na Břeclavsku, ale v posledních letech se šíří prakticky do celé republiky.

Jedno z posledních varování zveřejnil minulý pátek uživatel Martin Špaček na síti Facebook: „Tak a teď bez prdele!  Všichni pejskaři pozor! Nález Pijáka lužního v Kadani za Bystřičákem! Tahle svině dokáže pejska i zabít! Sdílejte a svoje mazlíčky prohlížejte,“ komentoval emotivně svou fotografii parazita (interpunkci do sdělení doplnila redakce).  Ač je z fotografie pijáka lužního obtížné identifikovat, jeho výskyt v našem okrese potvrdil Ústav patologické morfologie a parazitologie v Brně (viz mapa). Piják lužní je v ČR jediný přenašeč parazita Babesia canis, mikroskopického prvoka, který následně hostitelům (výhradně z čeledi psovitých) způsobí onemocnění zvané psí babezióza. Klíště tohoto parazita přenáší z jednoho psa (vlka, šakala) na druhého. V psovi tito mikroskopičtí parazité pronikají do červených krvinek a začínají se množit. S každou generací babezií dochází k rozpadu krvinek a vzniká tzv. hemolytická anémie („krverozkladná chudokrevnost“). U psa v akutní fázi infekce se babezióza klinicky projevuje zejména apatií, slabostí, zvracením, horečkou až do 42 °C, žloutenkou viditelnou na sliznicích nebo nažloutlou barvou trusu, případně nespecifickými příznaky jako postižení dýchacích cest, svalů a nervové soustavy. U psích pacientů, kterým se nepodá včas vhodný lék, hrozí úhyn. 

Popisky foto:

1. Mapka Ústavu patologické morfologie a parazitologie v Brně, která výskyt parazita u nás potvrzuje. 

2. Sameček. Od běžného klíštěte se liší větší velikostí a kresbou na štítku, kryjícím měkkou část, která se po přisátí nadouvá krví, až několikanásobně přesáhne původní velikost parazita (přisátí zpravidla platí jen pro samičky).

3. Se vší pravděpodobností piják luční nalezený uživatelem Facebooku za Bystřickým potokem v Kadani. Foto: Martin ŠPAČEK

4. Samička pijáka. Foto: https://najdipijaka. cz/(3x)

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video
Želeč 2022: Svatojánská pouť a Buty

No tak co, tak co, tak co... Vždycky si přál, až bude popel i s kytarou, hou, vodou ať plavou, jen žádný hotel s křížkem nad hlavou...

Přehrát video