V Málkově chystají pouť i setkání obyvatel

2019-05-05 10:39:00

MÁLKOV (PI) — Důvod k dobré náladě měli v polovině tohoto měsíce na Obecním úřadě v Málkově se sídlem v Zelené. Právě tehdy se totiž starosta Josef Egermann dozvěděl, že Nadace ČEZ obci „přiklepla” příspěvek na pořízení dvou nových infopanelů na měření rychlosti aut, která po mezikrajské silnici č. 13 projíždějí oběma jmenovanými obcemi často bez ohledu na padesátikilometrový limit. Staré panely už před časem dosloužily a ty nové budou v případě potřeby umět zaznamenávat nejen rychlost neukázněných řidičů, ale i registrační značku jejich vozu; a to díky přisvícení i ve tmě. Starosty Egemanna jsme se zeptali:

- Jak je dotace na informační panely vysoká a jak velkou část nákladů pokryje?

Nadace ČEZ nám přidělila částku, která by měla pokrýt nejméně 75 procent nákladů. Vedle toho jsme ze stejného zdroje dostali příslib dotace na výsadbu zeleně v sadech pod Vysokou a na rekonstrukci veřejného osvětlení podél silnice č. 13. A i zde platí, že příspěvek pokryje nejméně tři čtvrtiny celkových nákladů. Nadace se dále podílela na nákupu traktoru na sečení trávy, na výměně zdrojů veřejného osvětlení za LED svítidla či na pořízení tří automatických externích defibrilátorů (viz Nástup č. 15, pozn. red.).

- Předpokládám, že obec se poohlíží také po dotacích z jiných zdrojů. Z jakých?

Na prvním místě musím jmenovat Severočeské doly Chomutov. Ty nám například vloni pomohly významnou částkou na rekonstrukci fasády zdravotního střediska v Zelené, což pro nás znamenalo úsporu devadesáti procent celkových nákladů. Doly nám dále přispějí na tradiční Málkovskou pouť nebo na rekonstrukci střechy a šaten v hasičské zbrojnici, kam zatéká. S jejich pomocí se také uskuteční tradiční setkání obyvatel zaniklých obcí Zásada, Ahníkov a Kralupy, které se koná jednou za dva roky. V současnosti jednáme se Severočeskými doly o podpoře realizace přístupové komunikace k cyklostezce Prunéřov — Spořice, jejíž nejdelší část vede právě naším katastrem.

O dotace žádáme také na kraji, aktuálně například o příspěvek na workoutové hřiště v Zelené a na výměnu nevyhovujících zastaralých prvků na dětském hřišti v Málkově. Dále bychom rádi získali dotaci na další část přístupové cesty k cyklostezce nebo na opravu střechy obecního úřadu.

- Zmínil jste zábavné a společenské akce typu Málkovská pouť či setkání obyvatel zaniklých obcí. Co dalšího podobného se v tomto smyslu v obci děje?

V březnu to byly například klasické oslavy MDŽ a teď na konci dubna pálení čarodějnic. Na červen se chystá už zmíněná pouť a v létě se rozloučíme s prázdninami již také tradiční akcí „Ulov, upeč a sněz“, v jejímž rámci děti soutěží v chytání pstruhů, které obec nakoupí a vypustí do místní vodní nádrže. Na sklonku roku je to Mikulášská diskotéka a oblíbené rozsvěcení vánočního stromu. Rád na tomto místě také zmíním, že nejen během výše uvedených akcí zaznamenávám stále se zlepšující vztahy mezi staro– a novousedlíky. Zatímco dříve se některým lidem zdálo, že „ti noví“ mezi ně málo zapadají, dnes už toto „dělení“ přestává platit a noví obyvatelé mezi ty původní zapadají lépe a lépe.

- Kdo všechno je součástí společenského, kulturního či sportovního života v obci?

Máme zde řadu sportovních či zájmových klubů, které se obec podle svých možností snaží podporovat. Jsou to zejména hasiči, fotbalisté, volejbalisté, sportovní rybáři z Kapr Teamu či dětský klub Šikula. Například fotbalisté dostali doslova před pár dny do užívání zrekostruovanou tribunu, do které obec vložila téměř 400 tisíc korun. Přispíváme i na činnost zdejších motokrosařů, z nichž třeba mladý jezdec Kuba Terešák závodí po celé Evropě.

Děkuji za rozhovor. Tomáš SKŘIPSKÝ


1. foto: Zrekonstruovaná tribuna na fotbalovém hřišti v Málkově, do jejíž obnovy obec ze vé pokladny investovala 400 tisíc korun. Její obnova proběhla takřikajíc „za pět minut dvanáct” protože například shnilá prkna začínala ohrožovat bezpečnost diváků. 

2. foto: Nová fasáda zdravotního střediska a bytovky v Zelené, kterou obci z devadesáti procent zaplatil příspěvek od Severočeských dolů Chomutov.

Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ (2x)

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

ŘEDITEL/KA

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici ŘEDITEL/KA SPOLEČNOSTI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ

Obec Blatno hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Mateřskou školu Blatno. Termín podání přihlášek je do 16. 10. 2019. Bližší info najdete na http://www.blatno-lounsko.cz/.

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Lounech u Luny. Tel. 776 155 255.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízený RD 10 km od Loun, nájemné dohodou. Tel. 604 350 365.

Vzpomínky

Josef Dolan

Odešel, jak si osud přál, ale v našich srdcích žije dál. Dne 18. září 2019 uplyne rok od úmrtí pana Josefa DOLANA. Vzpomíná manželka Věra, syn Josef s manželkou a vnuk s rodinou.

Maruška Davídková

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává… Už je tomu 34 let, co nás opustila paní Maruška DAVÍDKOVÁ, rozená Čapková z Lenešic. Zemřela v 38 letech. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Bratr Ivan, bratranec Jaroslav.

Antonín Máša

Dopracovaly pilné ruce, utichlo předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál. Dne 18. září tomu je jedenáct let, co od nás odešel náš milovaný tatínek, dědeček a strýček pan Antonín MÁŠA z Loun. Stále vzpomínají syn Jaroslav s rodinou, dcery Martina a Lenka s rodinami, sestry Marie a Květa s rodinami a ostatní příbuzní.