V Málkově chystají pouť i setkání obyvatel

2019-05-05 10:39:00

MÁLKOV (PI) — Důvod k dobré náladě měli v polovině tohoto měsíce na Obecním úřadě v Málkově se sídlem v Zelené. Právě tehdy se totiž starosta Josef Egermann dozvěděl, že Nadace ČEZ obci „přiklepla” příspěvek na pořízení dvou nových infopanelů na měření rychlosti aut, která po mezikrajské silnici č. 13 projíždějí oběma jmenovanými obcemi často bez ohledu na padesátikilometrový limit. Staré panely už před časem dosloužily a ty nové budou v případě potřeby umět zaznamenávat nejen rychlost neukázněných řidičů, ale i registrační značku jejich vozu; a to díky přisvícení i ve tmě. Starosty Egemanna jsme se zeptali:

- Jak je dotace na informační panely vysoká a jak velkou část nákladů pokryje?

Nadace ČEZ nám přidělila částku, která by měla pokrýt nejméně 75 procent nákladů. Vedle toho jsme ze stejného zdroje dostali příslib dotace na výsadbu zeleně v sadech pod Vysokou a na rekonstrukci veřejného osvětlení podél silnice č. 13. A i zde platí, že příspěvek pokryje nejméně tři čtvrtiny celkových nákladů. Nadace se dále podílela na nákupu traktoru na sečení trávy, na výměně zdrojů veřejného osvětlení za LED svítidla či na pořízení tří automatických externích defibrilátorů (viz Nástup č. 15, pozn. red.).

- Předpokládám, že obec se poohlíží také po dotacích z jiných zdrojů. Z jakých?

Na prvním místě musím jmenovat Severočeské doly Chomutov. Ty nám například vloni pomohly významnou částkou na rekonstrukci fasády zdravotního střediska v Zelené, což pro nás znamenalo úsporu devadesáti procent celkových nákladů. Doly nám dále přispějí na tradiční Málkovskou pouť nebo na rekonstrukci střechy a šaten v hasičské zbrojnici, kam zatéká. S jejich pomocí se také uskuteční tradiční setkání obyvatel zaniklých obcí Zásada, Ahníkov a Kralupy, které se koná jednou za dva roky. V současnosti jednáme se Severočeskými doly o podpoře realizace přístupové komunikace k cyklostezce Prunéřov — Spořice, jejíž nejdelší část vede právě naším katastrem.

O dotace žádáme také na kraji, aktuálně například o příspěvek na workoutové hřiště v Zelené a na výměnu nevyhovujících zastaralých prvků na dětském hřišti v Málkově. Dále bychom rádi získali dotaci na další část přístupové cesty k cyklostezce nebo na opravu střechy obecního úřadu.

- Zmínil jste zábavné a společenské akce typu Málkovská pouť či setkání obyvatel zaniklých obcí. Co dalšího podobného se v tomto smyslu v obci děje?

V březnu to byly například klasické oslavy MDŽ a teď na konci dubna pálení čarodějnic. Na červen se chystá už zmíněná pouť a v létě se rozloučíme s prázdninami již také tradiční akcí „Ulov, upeč a sněz“, v jejímž rámci děti soutěží v chytání pstruhů, které obec nakoupí a vypustí do místní vodní nádrže. Na sklonku roku je to Mikulášská diskotéka a oblíbené rozsvěcení vánočního stromu. Rád na tomto místě také zmíním, že nejen během výše uvedených akcí zaznamenávám stále se zlepšující vztahy mezi staro– a novousedlíky. Zatímco dříve se některým lidem zdálo, že „ti noví“ mezi ně málo zapadají, dnes už toto „dělení“ přestává platit a noví obyvatelé mezi ty původní zapadají lépe a lépe.

- Kdo všechno je součástí společenského, kulturního či sportovního života v obci?

Máme zde řadu sportovních či zájmových klubů, které se obec podle svých možností snaží podporovat. Jsou to zejména hasiči, fotbalisté, volejbalisté, sportovní rybáři z Kapr Teamu či dětský klub Šikula. Například fotbalisté dostali doslova před pár dny do užívání zrekostruovanou tribunu, do které obec vložila téměř 400 tisíc korun. Přispíváme i na činnost zdejších motokrosařů, z nichž třeba mladý jezdec Kuba Terešák závodí po celé Evropě.

Děkuji za rozhovor. Tomáš SKŘIPSKÝ


1. foto: Zrekonstruovaná tribuna na fotbalovém hřišti v Málkově, do jejíž obnovy obec ze vé pokladny investovala 400 tisíc korun. Její obnova proběhla takřikajíc „za pět minut dvanáct” protože například shnilá prkna začínala ohrožovat bezpečnost diváků. 

2. foto: Nová fasáda zdravotního střediska a bytovky v Zelené, kterou obci z devadesáti procent zaplatil příspěvek od Severočeských dolů Chomutov.

Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ (2x)

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video
Cítoliby: Spanilá jízda veteránů

Veteráni se vydali na spanilou jízdu okolím.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

VÝMĚNA BYTU

Vyměním hezký byt 3+1 na Březenecké za menší. Email: polly3@email.cz. (240)

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám 2 garáže se zahradou v Chomutově, 750 m2, cena dohodou. - Tel. 605 366 986.

Vzpomínky

Krista Adamová

Rok za rokem ubíhá, čas prý rány hojí, vzpomínka na Tebe však stále stejně bolí. - Dne 20. června uplyne 21 smutných let, kdy nás navždy opustila naše milovaná maminka, sestra a teta, paní Krista ADAMOVÁ z Klášterce na Ohří. S láskou a úctou stále vzpomínají a za tichou vzpomínku všem, kteří ji měli rádi, děkují synové Jaroslav a Ervín s rodinami, sestry Běta, Truda a Věra s rodinami.

Věra Froňková

V srdci zůstává živý obraz a vzpomínka, už se nevrátí naše drahá maminka. - Dne 19. června uplynulo deváté smutné výročí úmrtí paní Věry FROŇKOVÉ z Klášterce nad Ohří. S láskou vzpomínají syn Josef a dcera Anna s rodinami. Všem za vzpomínku děkujeme.

Josef Kunc

Dne 4. června 2019 by pan Josef KUNC oslavil 80. narozeniny. Před 7 lety se však vydal na cestu, ze které již není návratu. Vzpomeňte s námi a vy, kdož jste ho znali, uctěte jeho památku tichou vzpomínkou. S láskou dcera Jitka s rodinou, syn Josef s manželkou Aničkou a manželka Julie.