Rada města odsouhlasila snížení daně z nemovitosti

Soňa Šímová 2019-06-11 15:04:05

CHOMUTOV (spe) — Při posledním zasedání Rady statutárního města Chomutova bylo jednohlasně odsouhlaseno snížení daně z nemovitých věcí, celou věc ale ještě musí projednat zastupitelstvo města, které se ke svému dalšímu zasedání sejde v pondělí 17. června. “Úprava daně spočívá ve snížení základního koeficientu u staveb sloužících k bydlení z hodnoty 4,5 na hodnotu 3,5,” upozornil náměstek primátora Milan Märc a dodal, že velikostní, tedy základní, koeficient ve výši 3,5 je zákonnou hodnotou pro statutární města.

Město je oprávněno tento koeficient snížit až o 3 kategorie, ale také o 1 kategorii zvýšit. K tomu došlo v roce 2000, kdy byl nařízením Rady města základní koeficient zvýšen na hodnotu 4,5. „Nejvyšší koeficient má město již 19 let a nikdy jej v mezidobí neměnilo. My se však už delší dobu snažíme o snížení daně z nemovitosti, protože nám připadá naprosto nesmyslná. Vlastně tím trestáme lidi za to, že si z vlastních, již zdaněných, peněz koupí byt, z čehož ještě odvedou daň z nabytí nemovitosti. Chceme lidem vyjít vstříc a ne je trestat,“ připomněl Märc.

Momentálně vlastník bytové jednotky 3+1 o rozloze 76 m2 zaplatí každý rok daň z nemovitých věcí přibližně 1.660 Kč. „Po snížení základního koeficientu na zákonnou hodnotu, by měl majitel průměrně velkého bytu 3+1 ušetřit 22 %, tedy necelou čtvrtinu, a zaplatit tak něco málo přes 1.200 Kč. Chceme tím podpořit lidi, aby si koupili vlastní nemovitost a případně usnadnit rozhodování mladým lidem, zda se do Chomutova vrátit, nebo ne,“ dodal Milan Märc.

„Úprava daně z nemovitých věcí spočívá pouze ve snížení základního koeficientu, podnikatelský a místní koeficient zůstává stejný. Výpadek v příjmech z této daně je plně kompenzován dlouhodobě vyšším výnosem z daně z přidané hodnoty, jenž je pro obce sdílenou daní,“ doplnil ekonom města Chomutova Jan Mareš. 

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video