Babydědek Hess: Snad si neberu pravomoce, jaké mi nepřísluší

Soňa Šímová 2019-07-11 09:56:00

CHOMUTOV (soš, r) — Říká si „babydědek“ a takříkajíc na svém kontě už má 193 dětí. Ludvík Hess, předseda zapsaného spolku Babybox pro odložené děti — Statim, zavítal na konci června již podruhé do Chomutova, aby slavnostně uvedl do provozu babybox nové generace. Původní zastaralá schránka zde byla v provozu 11 let a za tu dobu se v ní objevilo jedno nechtěné miminko.

„Nový babybox je zhotovený z antikorového plechu, jeho dvoukřídlá dvířka se otvírají automaticky a po vložení děťátka a aktivaci senzoru se zcela samočinně zavřou. Ručičky či nožičky děťátka jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor bedýnky je klimatizován. Babybox je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony,“ uvedl Ludvík Hess. Při uvedení si mohli zájemci z řad veřejnosti, dárci i personál nemocnice prohlédnout, jak celý mechanismus funguje. Zatímco venku vložila maminka miminko, uvnitř už ho během krátké chvíle vyndala, zkontrolovala a předala k ošetření. V tu samou chvíli rovněž Ludvíkovi Hessovi zapípal mobil s SMS zprávou o novém přírůstku.

Ta skutečná mu naposledy přišla 6. července z Nymburka, kde Babybox zachránil několikadenní Kateřinu, která se stala již 193. miminkem odloženým do jednoho z 62. zařízení v republice. Alarm chomutovské schránky se dosud rozezněl jen jednou. A to 23. října 2012 před třináctou hodinou. Chlapec tehdy dostal jméno Míša a dnes už pravděpodobně spokojeně navštěvuje první třídu. „O Míšovi bohužel nic nevím. Mám těch dětí 191, vídám jen některé, někteří rodiče mi posílají fotografie, jedna maminka mi dokoce každé Vánoce posílá 5 kilo vánočního cukroví,“ vysvětlil babydědek a na otázku, jaký je to pocit, odpověděl skromně: „Vezměte to tak: 191 dětí krát dva biologičtí rodiče. 191 dětí krát dva náhradní rodiče. Už jsem asi osmi stům lidem zasáhl do života. Doufám, že si neberu pravomoce, které mi nepřísluší.“ Nový babybox vyjde zhruba na 300 tisíc korun a jeho provozovatelé jsou plně závislí na finančních darech z řad veřejnosti. Mezi dárci, kteří přispěli na nový babybox byla i gynekoložka Martina Fršlínková: „Dostala jsem kontakt od kolegyně Mrugové a rozhodla jsem se darovat taky, protože to vidím jako smysluplnou věc. Určitě je lepší, aby se miminko prostřednictvím babyboxu dostalo k mamince, která po něm touží, než aby skončilo v popelnici.” Podobně to vidí i jirkovští radní. „Proto jsme přispěli pěti tisíci korunami,“ zmínila místostarostka Dana Jurštaková.

Maminky, které jsou ve složité situaci, své dítě chtějí dát k adopci a přitom zůstat v anonymitě, mají možnost utajeného porodu pod dohledem lékařů v porodnici. Mnohým ovšem nevyhovuje to, že i přesto musí uvést své identifikační údaje, byť jsou pak vedeny odděleně od zdravotnické dokumentace. Proto se často po utajeném těhotenství uchýlí k porodu doma a v lepším případě předání dítěte do babyboxu. „Zákonná cesta anonymního porodu by byla určitě lepší, aby maminky měly možnost být v lékařské péči. Bohužel ale legislativa je taková, jaká je,“ dodala Martina Fršlínková. Schránky ovšem nezachraňují životy jen novorozencům. Nejstaršímu odloženému chlapci byly téměř dva roky.


Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

KUCHAŘ

Přijmu kuchařku nebo šikovnou paní do bistra v Chomutově.
Tel.: 777 944 816

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Oslavy 730 let obce Očihov a Blues Gin

Kapela Pavla a Věry Uhlíkových a spol. ze Žatce hrála v sobotu 13. července v Očihově na oslavách 730. výročí obce... a roztančila i Roztančená kolečka...

Přehrát video
Autorské čtení Kristiny Folprechtové v knihovně v Lubenci

V pátek 12. července večer se v lubenecké knihovně četlo z nové knížky pohádek a pověstí z kraje pod Čertovkou Dejmalka. Autorka Kristina Folprechtová a Medová bludička...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.