Babydědek Hess: Snad si neberu pravomoce, jaké mi nepřísluší

Soňa Šímová 2019-07-11 09:56:00

CHOMUTOV (soš, r) — Říká si „babydědek“ a takříkajíc na svém kontě už má 193 dětí. Ludvík Hess, předseda zapsaného spolku Babybox pro odložené děti — Statim, zavítal na konci června již podruhé do Chomutova, aby slavnostně uvedl do provozu babybox nové generace. Původní zastaralá schránka zde byla v provozu 11 let a za tu dobu se v ní objevilo jedno nechtěné miminko.

„Nový babybox je zhotovený z antikorového plechu, jeho dvoukřídlá dvířka se otvírají automaticky a po vložení děťátka a aktivaci senzoru se zcela samočinně zavřou. Ručičky či nožičky děťátka jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor bedýnky je klimatizován. Babybox je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony,“ uvedl Ludvík Hess. Při uvedení si mohli zájemci z řad veřejnosti, dárci i personál nemocnice prohlédnout, jak celý mechanismus funguje. Zatímco venku vložila maminka miminko, uvnitř už ho během krátké chvíle vyndala, zkontrolovala a předala k ošetření. V tu samou chvíli rovněž Ludvíkovi Hessovi zapípal mobil s SMS zprávou o novém přírůstku.

Ta skutečná mu naposledy přišla 6. července z Nymburka, kde Babybox zachránil několikadenní Kateřinu, která se stala již 193. miminkem odloženým do jednoho z 62. zařízení v republice. Alarm chomutovské schránky se dosud rozezněl jen jednou. A to 23. října 2012 před třináctou hodinou. Chlapec tehdy dostal jméno Míša a dnes už pravděpodobně spokojeně navštěvuje první třídu. „O Míšovi bohužel nic nevím. Mám těch dětí 191, vídám jen některé, někteří rodiče mi posílají fotografie, jedna maminka mi dokoce každé Vánoce posílá 5 kilo vánočního cukroví,“ vysvětlil babydědek a na otázku, jaký je to pocit, odpověděl skromně: „Vezměte to tak: 191 dětí krát dva biologičtí rodiče. 191 dětí krát dva náhradní rodiče. Už jsem asi osmi stům lidem zasáhl do života. Doufám, že si neberu pravomoce, které mi nepřísluší.“ Nový babybox vyjde zhruba na 300 tisíc korun a jeho provozovatelé jsou plně závislí na finančních darech z řad veřejnosti. Mezi dárci, kteří přispěli na nový babybox byla i gynekoložka Martina Fršlínková: „Dostala jsem kontakt od kolegyně Mrugové a rozhodla jsem se darovat taky, protože to vidím jako smysluplnou věc. Určitě je lepší, aby se miminko prostřednictvím babyboxu dostalo k mamince, která po něm touží, než aby skončilo v popelnici.” Podobně to vidí i jirkovští radní. „Proto jsme přispěli pěti tisíci korunami,“ zmínila místostarostka Dana Jurštaková.

Maminky, které jsou ve složité situaci, své dítě chtějí dát k adopci a přitom zůstat v anonymitě, mají možnost utajeného porodu pod dohledem lékařů v porodnici. Mnohým ovšem nevyhovuje to, že i přesto musí uvést své identifikační údaje, byť jsou pak vedeny odděleně od zdravotnické dokumentace. Proto se často po utajeném těhotenství uchýlí k porodu doma a v lepším případě předání dítěte do babyboxu. „Zákonná cesta anonymního porodu by byla určitě lepší, aby maminky měly možnost být v lékařské péči. Bohužel ale legislativa je taková, jaká je,“ dodala Martina Fršlínková. Schránky ovšem nezachraňují životy jen novorozencům. Nejstaršímu odloženému chlapci byly téměř dva roky.


Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

BRIGÁDA - OBSLUHA RESTAURACE A BARU

DOBŘE PLACENÁ BRIGÁDA! RESTAURACE A BOWLING NOVÝ SVĚT (HUSOVA 2642, LOUNY). Přijmeme brigádníky na obsluhu restaurace a baru starší 18 let.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

Válcovny trub Chomutov, a.s. hledají zaměstnance do výroby na pozice: VRCHNÍ MISTR (plat individuálně), PROVOZNÍ TECHNIK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), MONTÉR ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE (až 22 400Kč/měsíc), VALCÍŘ (až 26 800/měsíc), OBSLUHA STROJE (až 27 300Kč/měsíc), BRUSIČ - VYBRUŠOVÁNÍ VAD (až 24 300Kč/měsíc), ZÁMEČNÍK (až 32 900Kč/měsíc), OBRÁBĚČ (až 34 500Kč/měsíc). Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, vyučení v oboru pro pozice zámečník, obráběč. Dále nabízíme: bonusy za odpracované směny, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění, další benefity dle kolektivní smlouvy.
Tel.: 474 644 044
E-mail: charvatova.pavla@steel-holding.cz

VEDOUCÍ PRACOVNÍ AGENTURY

Rakouská společnost zabývající se zprostředkováním a náborem řemeslníků, pomocníků a dalšího personálu do Německa, Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska působící více než 30 let v CV hledá pro novou pobočku v Chomutově VEDOUCÍ/HO. Dobrá němčina, znalost práce na PC a sociálních mediích, komunikativnost podmínkou. Nabízíme zaškolení a atraktivní plat. Kontakt: Trummer Montage a Personal, Kesselgasse 9, 09599 Freiberg, Německo, Tel. 00491742478059 nebo Lydia Marčinová – Tel. 004366480571154.

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

Poslední videa

Opravy na přejezdu Vroutecká v Podbořanech

Od čtvrtka 17. do neděle 20. října je uzavřen pro řidiče, kteří tudy projíždějí, železniční přejezd ve Vroutecké ulici. Opravují tam směry a výšky v koleji. Zachytili jsme práce v sobotu po poledni

Přehrát video
Cvičení s Mirkou v tělocvičně 3. ZŠ Žatec ;-)

Pod záštitou Sever Žatec - ASPV probíhá v tělocvičně ZŠ 28. října v žateckém Podměstí cvičení dospělých - žen, dívek, mužů. Přidat se můžete i vy. Každé pondělí a čtvrtek od šesti do sedmi večer.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM NEBO KOUPĚ GARÁŽE

Koupím nebo pronajmu garáž na Březenecké u Penny. Cenu respektuji. - Tel. 728 698 377.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Přenechám zrekonstruovaný 1+1 za menší odstupné + přepis. Byt je v centru Chomutova v majetku Chomutovské bytové. - Tel. 724 677 068.

Vzpomínky

Jan Skoumal

Dne 28. října tomu bude šestnáct smutných let, kdy nás navždy opustil milovaný syn, bratr a strýc, pan Jan SKOUMAL. Kdo jste ho znali, vzpomeňte, prosím, společně s námi. Děkují maminka, sestra Petra, a neteře Barbora a Leontýna.

Jan Kolarik

Dne 24. října uplyne první smutný rok, kdy nás navždy opustil pan Jan KOLARIK z Hořence. S láskou a bolestí vzpomínají manželka Jitka, dcera Edita, syn Jan a ostatní příbuzní. Děkujeme všem, kteří vzpomněli s námi.

Marie Bryndová

Kdo byl milován, nebude nikdy zapomenut. - Dne 21. října 2019 uplyne jeden smutný rok, kdy nás navždy opustila milovaná manželka, skvělá maminka a babička, paní Marie BRYNDOVÁ z Března u Chomutova. V našich srdcích budeš stále žít. S láskou a vděčností vzpomínají manžel Jan, dcera Jana s rodinou, dcera Marie s rodinou a ostatní příbuzní. Kdo jste ji znali, věnujte jí, prosím, společně s námi tichou vzpomínku. Děkujeme.