Škola přes prázdniny nespí. Žáky ve třídách nahradili dělníci

Hedvika Mašková 2019-07-26 14:00:00

Úspěchem ve dvou projektech se pyšní Základní škola 28. října v Žatci. Během prázdnin se pro žáky připravují dvě ICT učebny se zaměřením na výuku cizích jazyků a informatiky, jedna přírodovědná učebna a také zavedení vysokokapacitního internetového připojení. Na realizace putuje dohromady téměř 9,7 milionů korun.

Základní škola 28. října v Žatci se stala úspěšnou ve dvou projektech. V prvním případě se jedná o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na rekonstrukci dvou učeben, bezbariérového WC a zeleně v areálu školy. Druhý projekt vypisovala místní akční skupina Vladař. Dotace 2,98 milionů korun škola uplatní při vybudování přírodovědné učebny.

,,Oba projekty se sešly v jenom termínu. V rámci IROPu se jedná o úpravu dvou učeben, do nichž se kupuje nový nábytek a pořizuje se nová IT technika – koncové počítače a interaktivní tabule. Navíc bude v rámci projektu zajištěna konektivita v celé škole, bezbariérovost a také revitalizace zeleně v areálu školy,“ popsala první z projektů, jehož celková hodnota je 6,7 milionů korun, ředitelka školy Jana Hassmanová. Necelý milion korun jsou neuznatelné náklady a spolufinancování ze zdrojů zřizovatele školy (Město Žatec).

Učebny informačních a komunikačních technologií budou sloužit pro výuku jazyků a informatiky. ,,Dvě učebny proto, aby nebyla v momentě, kdy se třída půlí, druhá půlka ochuzená. Jedna z učeben je pro 24 žáků, druhá pro 16,“ vysvětluje dále ředitelka školy.

V rámci prvního projektu se v celé škole zajišťuje konektivita, tedy plošné internetové připojení. To bude navíc v optice, aby bylo připojení dostatečně silné a mohli využívat všichni pedagogové, ale i žáci.

Dále projekt řeší problém bezbariérovosti. „Budeme kupovat schodolez, a vybudujeme bezbariérové WC. Je to podmínka pro získání dotace. Na bezbariérové WC jsme vyčlenili prostor, který dosud sloužil jako šatna uklízečkám. Nyní se o něco zmenšila, ale na oplátku jsme jim zázemí zrenovovali. Nechali jsme pro uklízečky a školníka vybudovat novou šatnu s vybavením a moderním sprchovým koutem,“ uvedla Jana Hassmanová.

V době, kdy na základní škole probíhala rekonstrukce tělocvičny, se mělo navazovat na revitalizací zeleně. „Teprve teď však sháníme dodavatele na realizaci. Na první poptávku reagovala jediná firma, která nakonec smlouvu nepodepsala. Proces se musí opakovat,“ vysvětlila ředitelka Základní škola 28. října v Žatci a dodala: „Naším záměrem je, kromě úpravy vnějších prostor školy i vybudování naučných stanovišť, která by sloužila jako názorná pomůcka ve výuce (např. arboretum nerostů, bylinek apod.). Aby žáci na vlastní oči viděli, jak vypadá čedič, křemen, vápenec a tak dále. Máme rovněž výuku pěstitelských prací. Necháme tedy i část, na které si budou moci žáci zkoušet pěstování různých plodin (především zeleniny a bylinek). Se žáky v rámci nejrůznějších projektů pěstujeme bylinky i nyní, kdy pozemek není k dispozici. Na keramickém kroužku vytváříme květináče a v pracovních činnostech děláme zápichy na popisky. Závěrečná výstava bylinek na chodbách školy byla zajímavá pro všechny žáky napříč ročníky. Někteří totiž opravdu neví, jak některé bylinky vypadají.“

Druhý projekt vypsala místní akční skupina Vladař. Za necelé tři miliony korun se vybuduje přírodovědná učebna, jež bude sloužit pro výuku fyziky, chemie a přírodopisu. Do učebny se budou pořizovat speciální měřící PASCO sady, interaktivní tabule a digestoř na pokusy.

,,PASCO sady včetně senzorů a rozšiřující sady čidel budou sloužit žákům prvního a druhého stupně. Malé děti mohou v učebně prozkoumávat v rámci pokusů fyziologii člověka, jako například dýchání, pohyblivost kloubů, koncentraci oxidu uhličitého, ovlivnění srdeční činnosti, tlak, tep, teplotu, ale také fotosyntézu rostlin nebo mohou zjišťovat, jak nezdravé jsou sladké limonády. Žáci druhého stupně budou speciální učebnu využívat při laboratorních pracích. Vyučující může pro pokusy využívat digestoř, kterou uvítají zejména chemikáři. Prováděné pokusy jsou díky audiovizuální technice snímány a promítány na interaktivní tabuli, a to včetně komentářů. Lavice v učebně jsou plánované pro skupiny 3 žáků a každá skupina bude mít k dispozici jednu PASCO sadu. Myslím, že všechny realizované změny pomohou posunout kvalitu výuky na naší škole opět o kus kupředu.“ sdělila na závěr ředitelka školy Jana Hassmanová.


Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ a ZŠ

Pracovní příležitost! Obec Bitozeves vypisuje konkurzní řízení na obsazení pozice ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Bitozeves. Přihlášky zasílejte v zalepené obálce do 25. září 15 hodin (rozhodující je datum doručení) na adresu: Obec Bitozeves, Bitozeves 50, PSČ 440 01 nebo osobně na podatelnu Obce Bitozeves. Obálku označte slovy: ,,KONKURZ ZŠ BITOZEVES - NEOTVÍRAT". Požadavky: Odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost pro výkon funkce ředitele podle zákona č.563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, znalost problematiky řízení ve školství a školských předpisů, organizační a řídící schopnosti, 4 roky praxe v přímé pedagogické činnosti. K přihlášce doložte (originály nebo úředně ověřené kopie): doklady o získání odborné kvalifikace, doklad o průběhu všech zaměstnání potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci rozvoje školy (max rozsah 3 stran strojopisu), lékařské potvrzení o způsobilosti k vykonávání funkce (ne starší 2 měsíců), výpis z rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců). Ředitel/ka bude jemnován/a na dobu určitou na období 6-ti let. Předpokládaný nástup 1.2. 2020.

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.