Za pacienty následné péče dorazili tři roztomilí chlupáči

Hedvika Mašková 2019-08-01 14:00:00

Zpříjemnit dlouhou chvíli v nemocnici dorazili pacientům mohutní chlupáči z canisterapeutického týmu pana Stránského z Habartova. Peníze na podporu týmu dostala zdejší Dobrovolnická služba Levandule v projektu ,,Lepší svět“. Díky němu budou za pacienty oddělení následné péče dojíždět speciálně vycvičení pejsci každých čtrnáct dní až do konce ledna příštího roku.

,,Hlasovali jsme v projektu Globus ,,Lepší svět“ a vyhráli druhé místo. Získali jsme 80 tisíc korun na canisterapii. Do konce ledna by k nám tedy měli přijíždět každých čtrnáct dní canisterapeutičtí psi. Projekt si dělíme s kadaňskou nemocnicí,“ vysvětlila koordinátorka Dobrovolnické služby Levandule Radka Hrádková.

Projekt Canisterapie přináší radost a pohlazení do LDN, kde mnohdy dlouhodobě žijí starší pacienti. Ti jsou upoutání na lůžku a tráví celé dny bez pohybu a častějšího sociálního kontaktu. Aby i oni mohli prožívat chvilky radosti, budou k nim přicházet canisterapeutičtí pejsci.

,,Pacienti si mohou pejska pohladit a zpříjemnit si dlouhou chvíli. Pan Stránský, který za námi bude dojíždět, se specializuje na polohování postižených dětí i dospělých. Polohování je o tom, že má pes vyšší teplotu než člověk. Když jsou pacienti s křečovitým stažením těla, dají přes pejska končetinu a křeče krásně povolí. Pacientům kontakt se psi prospívá nejen fyzicky, ale i psychicky. Má to dvojí efekt. Pejsci jsou radost,“ upřesnila dále Radka Hrádková.

Do žatecké nemocnice dorazili za dlouhodobě nemocnými pacienty i pacienty na sociálních lůžkách tři pejsci – Jaroušek, Karolínka a Nastěnka. Čtyřletý Jaroušek je Leonberger, a i když z počátku některé pacienty vyděsila jeho mohutnost, po chvilce přišli na to, že je neuvěřitelně hodný. Dokonce jim ani nevadilo, když za nimi skočil do postele. Karolínka jakožto benjamínek v canisterapeutické smečce pana Stránského byla rovněž velmi přítulná. A Nastěnka – malý kříženec – pak svou vitalitou vykouzlila úsměv každému, kdo ji uviděl.

Pejsci milují lidi a nikdy by nikomu neublížili. ,,Kontakt s nemocnými lidmi jim nevadí, když mají čas na regeneraci. Maximální doba, kterou s nimi stráví, je hodina. Když plohujeme, tak zvládneme čtyři klienty denně po patnácti minutách. Pak psi potřebují tři dny relax,“ vysvětlil chovatel Bohumil Stránský a pochlubil se také výbornými výsledky, které se svou psí smečkou má: ,,Máme holčičku, která díky našemu pejskovi zvedla poprvé hlavičku a také paní, co začala v 92 letech opět mluvit. Našemu Jarouškovi vše vykecala.“

Díky Dobrovolnickému centru Radka Kadaň a zdejší Dobrovolnické službě Levandule dorazí pejsci na oddělení následné péče naší nemocnice opět tento týden.

Kromě Canisterapie se dobrovolníci z Levandule zapojují také do rozhovorů s pacienty, hudebních vystoupení, výtvarných aktivit, vycházek do parku nebo pěstování květin v truhlících před oddělením.


Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Hrníčkování pro rodiče s dětmi v DDM Žatec

V domě dětí a mládeže se v pátek 17. 1. odpoledne hrníčkovalo s Janou Bělohoubkovou, která prozradila jednoduchý a přitom pro mnohé neznámý způsob vytvoření svého vlastního neopakovatelného hrníčku.

Přehrát video
Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video