Neslavné 70. výročí popravy kapitána Karla Sabely

Hedvika Mašková 2019-08-02 14:00:00

Naše město si připomnělo sedm desítek let neslavného výročí popravy členů odbojové skupiny Praha – Žatec. Vzpomenout hrdinské činy a položit květiny u pamětní desky obětem komunistického bezpráví přišli, stejně jako každý rok, zástupci Konfederace politických vězňů, představitelé Města Žatec i zástupci Armády České republiky.

Vzpomínkový akt, jenž se odehrál na rohu ulic Příkrá a Nákladní u domu, kde kapitán Karel Sabela žil, připravilo Město Žatec ve spolupráci s vojenskou posádkou.

Uctění památky žateckého odbojáře zahájila senátorka a starostka města Žatec Zdeňka Hamousová: ,,V Žatci konkrétně vzpomínáme, obdivujeme a uctíváme občana města kapitána Karla Sabelu a také majora Miloslava Jebavého, plukovníka Josefa Gonice, podplukovníka Vilíma Soka Siegera, Bohuslava Hubálka, kteří byli členy protikomunistické odbojové skupiny Praha – Žatec. Všichni tito jmenovaní svými postoji a jednáním byli skutečnými odbojáři, dokázali to nejenom svým smýšlením, ale také konkrétními činy a později v krátkém čase tou nejvyšší obětí. Nedokázali se smířit s nedemokratickým režimem, který se v naší republice po únoru 1948 začal jasně projevovat.“

Do armádní odbojové skupiny bylo kromě výše zmiňovaných zapojeno dalších více než 300 osob, kteří byli propojeni i s civilními odbojáři. Ti všichni nesouhlasili s komunistickou mocí, proti které se snažili vést řadu aktivit. Jelikož skupina pracovala především na ose Praha – Žatec, plyne odtud i její název. Jedna z jejich akcí, která se nakonec neuskutečnila, byla nazývána ,,Žatecká“ a byla hodnocena jako jedna z velmi dobře připravených. Organizace puče byla velmi náročná. Spolupracovali na něm s několika dalšími vojenskými posádkami – Žatec, Praha, Chomutov, Plzeň, Kralovice, Beroun, Litoměřice, Milovice.

,,V Žatci pracovalo v rámci skupiny vojáků také takzvané ,,civilní křídlo“, které bylo vedené Karlem Vovsem a Václavem Žateckým, a dále příslušníci Sboru národní bezpečnosti František Ouřada a Stanislav Körner. V Žatci byla hlavní skupinou 21. tanková rota a vůdčí postavou a osobností kapitán Karel Sabela. Skupina připravovala puč více než rok, než ale došlo k jeho realizaci a k samotné akci, která byla naplánována na 8. března 1949, rozjelo se pod taktovkou StB velké zatýkání, v jehož rámci byli zatčeni všichni členové odbojové skupiny. Soudní přelíčení probíhalo od 30. května do 9. června 1949 před Státním soudem v Praze. StB tuto skupinu nazvala jako Skupinu Norbert. I pod tímto názvem můžeme zjistit, že v první vlně bylo obžalováno 15 vůdčích osobností celé odbojové organizace. Vzhledem k tomu, že se jednalo především o důstojníky armády, vynesl komunistický tribunál drakonické tresty. Bylo to pět rozsudků smrti, osm trestů doživotí a dva tresty v trvání 25 let. Odvolání odsouzených bylo zamítnuto, a tak byli Josef Gonic, Vilém Sok, Karel Sabela, Bohuslav Hubálek a Miloslav Jebavý dne 18. července 1949 popraveni. Jejich ostatky byly zpopelněny a uloženy do neznačeného společného hrobu. V dalších vlnách rozsudku byla většina obžalovaných shledána vinnými a následně skončili v uranových dolech na Jáchymovsku,“ promluvila během vzpomínkového aktu o hrůzách komunistické totality starostka Zdeňka Hamousová a vzpomenula zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu z roku 2011, který je dle jejích slov opožděným výrazem a uznáním úcty účastníků třetího odboje.

Při příležitosti 70. výročí popravy žateckého odbojáře Karla Sabely a čtyř dalších rovněž Zdeňka Hamousová prozradila, že podá nominaci na ocenění stříbrné pamětní medaile senátu, která je udělována předsedou senátu vždy 28. září ke Dni české státnosti.

,,Je to vyznamenání, které se uděluje od roku 2012 a má vyzdvihnout, ocenit a do budoucna stále připomínat hrdinské činy, významné zásluhy a ojedinělé osobnosti. Dovolila jsem si oslovit syna kapitána Sabely s tím, že bych podala nominaci. 70 let je velmi významným a důstojným mezníkem k tomu, abychom tuto nominaci podali. Aby čin jednotlivce nebo celé skupiny byl patřičně uznán a prezentován. V této chvíli si nejsem jistá, jestli budeme nominovat jednotlivce nebo celou skupinu. Nevím, zda to pravidla dovolují. Doufám, že příští rok budu moci všem oznámit a s velkou úctou sdělit, že se nám nominaci podařilo dotáhnout do konce,“ dodala na závěr starostka Zdeňka Hamousová.


Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ a ZŠ

Pracovní příležitost! Obec Bitozeves vypisuje konkurzní řízení na obsazení pozice ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Bitozeves. Přihlášky zasílejte v zalepené obálce do 25. září 15 hodin (rozhodující je datum doručení) na adresu: Obec Bitozeves, Bitozeves 50, PSČ 440 01 nebo osobně na podatelnu Obce Bitozeves. Obálku označte slovy: ,,KONKURZ ZŠ BITOZEVES - NEOTVÍRAT". Požadavky: Odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost pro výkon funkce ředitele podle zákona č.563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, znalost problematiky řízení ve školství a školských předpisů, organizační a řídící schopnosti, 4 roky praxe v přímé pedagogické činnosti. K přihlášce doložte (originály nebo úředně ověřené kopie): doklady o získání odborné kvalifikace, doklad o průběhu všech zaměstnání potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci rozvoje školy (max rozsah 3 stran strojopisu), lékařské potvrzení o způsobilosti k vykonávání funkce (ne starší 2 měsíců), výpis z rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců). Ředitel/ka bude jemnován/a na dobu určitou na období 6-ti let. Předpokládaný nástup 1.2. 2020.

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.