Města chtějí změny v dopravě

Redakce 2019-08-10 10:31:00

CHOMUTOV/JIRKOV (spe, r) — Strategický dokument s názvem Plán udržitelné městské mobility měst Chomutova a Jirkova připravují radnice obou jmenovaných sídel. Plán se soustředí na všechny druhy dopravy od automobilové, přes autobusovou a železniční, až k pěší či cyklistické dopravě. „Prostřednictvím Plánu udržitelné městské mobility se zlepší kvalita života ve městě. Zvýší se tedy bezpečnost provozu, zkrátí se doba cestování, změní se parkovací politika města nebo se vybudují kapacitní parkovací plochy ve strategických lokalitách. Je to sice běh na dlouhou trať, ale vnímáme to jako krok správným směrem,“ řekl náměstek chomutovského primátora za rozvoj města David Dinda.

Mimo bezpečnosti či zlepšení parkování ve městě jsou cílem i další témata, která obě města trápí, jako jsou omezení produkce emisí a snížení prašnosti ovzduší. „A na to tento projekt nezapomíná. Chce totiž nalézt řešení, jak zmírnit nežádoucí vlivy dopravy na životní prostředí a zároveň negativně neovlivnit ekonomiku a mobilitu obyvatel,“ zdůraznil primátor města Chomutova Marek Hrabáč.

To by třeba mohlo znamenat, že se v Chomutově začnou ve velkém využívat udržitelné formy dopravy. Město by tedy začalo více podporovat pěší a cyklistickou infrastrukturu, sdílení kol nebo zajištění prostředků MHD, které by využívaly výhradně obnovitelné zdroje. Plán udržitelné mobility bude navržen ruku v ruce s trvale udržitelným rozvojem města. Do uličních prostor se tedy dostane více zeleně a myslet se bude i na hospodaření s vodou. To například znamená, že nově vzniklá parkoviště, vozovky nebo chodníky budou navrženy z propustných materiálů. Srážkové vody tak nebudou sváděny do kanalizací, jako je tomu doposud, ale budou zasakovány zpět do podloží.

Důležité je, aby se do projektu zapojili také obyvatelé obou měst a poskytli svůj vlastní pohled na věc. Zapojení široké veřejnosti pomůže důkladně zanalyzovat současný stav celého souměstí. Svou pomoc tak mohou lidé městům poskytnout vyplněním anonymního dotazníku nebo upozorněním na problematická místa pomocí pocitové mapy. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.mobilita-chomutov.cz.


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Hrníčkování pro rodiče s dětmi v DDM Žatec

V domě dětí a mládeže se v pátek 17. 1. odpoledne hrníčkovalo s Janou Bělohoubkovou, která prozradila jednoduchý a přitom pro mnohé neznámý způsob vytvoření svého vlastního neopakovatelného hrníčku.

Přehrát video
Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video