Bezprizorní chomutovské kočky už se mají kde zotavit

Soňa Šímová 2019-08-24 08:28:00

CHOMUTOV (soš) — Na konci července oficiálně zahájil činnost spolek Klubíčko Chomutov. Ten má za cíl alespoň částečně vylepšit situaci bezprizorních kočiček ve městě. Rekonvalescenční místností, kterou spolku pronajalo město, již prošlo několik svěřenců. Jak funguje? A jak můžete pomoci?

Spolek se zaměřuje na odchyty bezprizorních koček z Chomutova, následnou kastraci, která probíhá díky kastračnímu programu města a doléčení v nově vytvořené rekonvalescenční místnosti. Ta se nachází v budově vedle sportovní haly v ulici 17. listopadu. Dobrovolníci z Klubíčka zároveň šíří osvětu a informace pro veřejnost. „Bezprizorní kočky nám většinou někdo nahlásí, my pak vyhodnotíme, nakolik je situace akutní a podle toho buď přijedeme, nebo nám daného svěřence dotyčný přiveze. Hned v den příjmu se zařídí první veterinární prohlídka, poté zvíře umístíme do karantény v rekonvalescenční místnosti, nakrmíme ho a domluvíme si služby, kdy o něj chodíme pečovat.  Jakmile je to možné, zařídí se kastrace. Kočky tu tráví pět, někdy i více dnů,“ shrnula předsedkyně spolku Kateřina Krellerová. 

Po doléčení svěřenců ale práce dobrovolníků nekončí. Socializovaným kočkám se snaží najít domov, divoké již vykastrované pak vypustí zpět ven, ovšem snaží se jim v okolí najít podporu. „Tam bychom potřebovali pomoc od lidí, kteří mají vztah ke kočkám a bydlí v klidné lokalitě. Zajistíme krmivo pro danou divokou kočku a jednou za čas by nás měl informovat, jak se jí daří,“ vysvětlila předsedkyně.

Ještě než byla rekonvalescenční místnost zřízena, starali se o kočky dočasní opatrovatelé, kteří je měli doma. Samotná místnost ovšem nedokáže vyřešit vše a takzvaní dočaskáři jsou stále potřeba. „I když mi to bylo líto, odmítla jsem pomoci s koťaty, které ještě sama nejedla. Za jedno potřebují krmit každé dvě hodiny a navíc potřebují společnost, jinak pláčou. Takže takhle malé svěřence přijímáme opravdu jen v případech největší nouze. Pak se tedy ptám, jestli dotyčný nemá volnou nějakou místnost, kde by se o ně mohl postarat. Může to být třeba kotelna a podobně. My zajistíme základní veterinární prohlídku a odčervení, krmení, finanční záštitu, klec, záchůdek, stelivo, zkrátka všechno, co je potřeba, jen potřebujeme toho člověka. Jakmile kočkám najdeme domov, věci si zase odvezeme,“ vysvětlila Kateřina Krellerová.

Kočičí „zotavovna“ také uvítá stálé dobrovolníky, kteří by pomohli s péčí o kočky. „Je důležité si uvědomit, že jde stále o karanténní místnost. Kočky se tu zotavují po kastracích, léčí se z nemocí, což vyžaduje sterilní prostředí. Dobrovolník tak musí dodržovat přísné hygienické předpisy. Každý týden si pak domlouváme služby podle toho, jak kdo může, ale minimálně 3x denně tu někdo musí být,“ dodala předsedkyně spolku.

Materiálního vybavení má zatím spolek dostatek. Uvítá ale a krmivo (maso, kapsičky, granule) dezinfekční a čistící prostředky, pytle, hadry a houby. „Pokud se k nám někdo chystá, je nutné se domluvit předem na čase, který se nám hodí, protože v místnosti nejsme stále. Stačí se ozvat na telefon 606 894 108, e–mail klubicko.spolek@seznam. cz nebo na facebooku, kde jsme jako spolek Klubíčko Chomutov. Tam také každý může sledovat aktuální dění a nové svěřence. Nejdražší je ovšem veterinární péče. Proto uvítáme finanční dary na Transparentní účet spolku: 5704995379/0800,“ uzavřela Kateřina Krellerová.

V případě naplnění kapacity místnosti nebo pokud se do uplynutí doby rekonvalescence nepodaří najít svěřenci domov, spolupracuje spolek i s okolními útulky.

Socializované kočky tak dostanou šanci na domov. Vybrat si čtyřnohého kamaráda můžete například v kadaňském spolku Petronella.

Foto: V rekonvalescenční místnosti najdou bezprizorní kočky potřebné zázemí. Nachází se v ní tři klece s pelíšky a další věci nezbytné pro krátkodobý pobyt v karanténě. Foto: Spolek Klubíčko

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

Příslušník Policie ČR

Staňte se příslušníkem Policie ČR. Náborový příspěvek 110 000,- Kč, po roce 31 890,- Kč jistý služební příjem. Požadavky: občanství ČR, věk 18 let, SŠ s maturitou, fyzická, zdravotní a osobní způsobilost, bezúhonnost, bez stranické příslušnosti.
Tel.: 974 421 751
E-mail: krpu.nabor@pcr.cz


VEDOUCÍ PROVOZU, KUCHAŘ, POKLADNÍ

Veřejné stravování CZ a.s. nabízí volné pracovní pozice - VEDOUCÍ PROVOZU (PULS Chomutov), KUCHAŘ (Nexen - průmyslová zóna Triangle), POKLADNÍ (KOITO Žatec). Všechny pozice jsou vhodné pro lidi s částečným zdravotním omezením (ZTP). Bližší info a finanční podmínky při osobním jednání.
Tel.: 724 194 195


REDAKTOR/KA

Vydavatelství Ohře Media hledá REDAKTORA/KU pro Žatecké noviny. CO BUDETE DĚLAT: psát o zajímavém dění v Žatci a okolí. CO OD VÁS OČEKÁVÁME: samostatnost, aktivitu, spolehlivost, zájem o dění v regionu, práci s PC, řidičák výhodou. CO NABÍZÍME: spolupráci v rozsahu zhruba půl úvazku, práci z domova. Životopisy a tři ukázky redaktorské práce (článek, blog, apod.) posílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte.
Tel.: 604 288 678
E-mail: jan.rodling@ohremedia.cz


SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY

Firma SSE Explo Česká republika s.r.o. Tuchořice přijme do týmu posilu na pozici SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY. Výkon práce v Žatci. Požadavky: orientace v oblasti ISO 9001, 14001, 45001 je velkou výhodou, výborná znalost MS Office, znalost AJ na komunikativní úrovni, výborné komunikační schopnosti a loajalita, samostatnost, pečlivost, flexibilita, spolehlivost, ŘP - skupina B (aktivní řidič), trestní bezúhonnost. Nabízíme: flexibilní pracovní dobu, občasná práce z domova, odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce, příspěvek na stravné, mobil, notebook, příspěvek na penzijní připojištění, životní pojištění, na očkování proti klíšťové encefalitidě, roční odměny. Základní mzda 25000 - 40000 CZK. Smluvní vztah: HPP. Vhodné pro absolventy SŠ, VŠ - praxe výhodou. Nástup leden 2022.
Kontakt: Jaroslava Urbánková
Tel.: 731 095 668
E-mail: jaroslava.urbankova@sse-cesko.cz


STROJNÍK KOLOVÉHO NAKLADAČE

Severočeské pískovny a štěrkovny s.r.o. přijmou STROJNÍKA KOLOVÉHO NAKLADAČE. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video
2. sezona bruslení v Podbořanech zahájena

Od soboty 20. 11. Takto se bruslilo na kluzišti v areálu koupaliště ve středu 24. 11.

Přehrát video