Studentské novotvary v prostorách bývalé spořitelny

Hedvika Mašková 2019-09-01 14:00:00

Dveře bývalé spořitelny se opět otevřely. Ve zdejších prostorách se nyní nacházejí architektonické studie zpracované studenty pražské fakulty architektury. Vystaven je výběr nových a starších prací z žateckého historického centra a dále vize pro sušárnu chmele Franz a Mina Hassmann v Trnovanech a barokní sýpku ve Stekníku.

,,Na výstavě se nachází zhruba čtyřicet architektonických studií, které zpracovali studenti pražské fakulty architektury. Jsou to práce, které se na fakultě realizují během ateliérové tvorby, což je nejstěžejnější předmět celého studia. Je mu věnováno nejvíc času. Vedoucí architekt konzultuje se studenty zadání, které na začátku semestru určí a studenti poté mají tři až čtyři měsíce na to dané téma zpracovat,“ vysvětlila za spolek ,,A dál?“ při páteční vernisáži, jak studentské práce vznikají, bývalá studentka Fakulty architektury ČVUT Eva Pettrichová.

Instalace prací odhaluje vize studentů architektury zpracované na akademické půdě mezi léty 2017 až 2019 v ateliérech Josefa Mádra a Václava Girsi, kteří žatecké téma, potažmo Trnovany a Stekník, svým studentům zadali. Jelikož se jedná o školní práce, standardně se nerealizují.

Studenti popustili uzdu fantazii a ve svých vizích zpracovávali Jakubskou ulici, budovu bývalé pojišťovny v ulici Obránců míru (tu studenti do jednoho zbořili a postavili namísto ní jiné projekty), rohový dům za kostelem na Žižkově náměstí, ,,hrázděnku“ nebo barokní sýpku ve Stekníku či trnovanskou sušárnu.

Vernisáž výstavy ,,Žatecké domy“ v prostorách bývalé spořitelny s dominantním lustrem navštívili minulý pátek také majitelé sušárnu chmele Franz a Mina Hassmann v Trnovanech a se všemi přítomnými se podělili o tom, jak probíhala jejich spolupráce se studenty při tvorbě architektonických studiích: ,,Jednou nám zavolali z ČVUT, jestli se k nám mohou přijet podívat, a protože my jsme otevření návštěvám, tak jsme žádný problém neměli. Dvakrát do jednoho měsíce se u nás objevilo asi 14 studentů z Fakulty architektury – měřili, fotili, kreslili, skicovali a poslouchali naše nápady, které máme a chceme realizovat. Každý ze studentů z toho použil pouze část, a když se sestavíme všechny projekty dohromady, tak bychom se dostali téměř na to, co bychom si sami představovali. Spolupráce byla děsně fajn a myslíme si, že nadšení bylo oboustranné.“

Výstavu lze dále navštívit 14. září ve Dnech evropského dědictví, kdy spolek ,,A dál?“, který společně s Žateckým okrašlovacím kolektivem a Fakultou architektury ČVUT expozici připravili, chystá vizionářský dvorek, kdy budou v prostorách bývalé spořitelny prezentovat také diskuzi s Petrem Bažantem na téma ,,Žatec a UNESCO“ a sbírat podněty do pocitové mapy města. Výstavou bude končit také procházka, která v rámci chystaného ,,Dne architektury“ představí nejzajímavější realizace za posledních třicet let v Žatci. Pěškobusem můžete prozkoumat místní architekturu let 1989 až 2019 v sobotu 5. října. Zájemci budou moci navštívit výstavu také během některého z dalších buskingů v podloubí.


Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ

Obec Blatno hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Mateřskou školu Blatno. Termín podání přihlášek je do 16. 10. 2019. Bližší info najdete na http://www.blatno-lounsko.cz/.

SERVÍRKA A POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ

Přijmeme servírku a pomocnou sílu do kuchyně na HPP v restauraci v Chomutově.
Tel.: 725 155 297

REGIONÁLNÍ ZÁSTUPCE NA PRODEJ A DISTRIBUCI

Hledáme regionálního zástupce na prodej a distribuci - tepelných čerpadlel a jejich montáže, obory: elektro, instalater, MěR. Zahájení 2020.
E-mail: best.heating@seznam.cz

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Lounech u Luny. Tel. 776 155 255.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízený RD 10 km od Loun, nájemné dohodou. Tel. 604 350 365.

Vzpomínky

Josef Dolan

Odešel, jak si osud přál, ale v našich srdcích žije dál. Dne 18. září 2019 uplyne rok od úmrtí pana Josefa DOLANA. Vzpomíná manželka Věra, syn Josef s manželkou a vnuk s rodinou.

Maruška Davídková

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává… Už je tomu 34 let, co nás opustila paní Maruška DAVÍDKOVÁ, rozená Čapková z Lenešic. Zemřela v 38 letech. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Bratr Ivan, bratranec Jaroslav.

Antonín Máša

Dopracovaly pilné ruce, utichlo předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál. Dne 18. září tomu je jedenáct let, co od nás odešel náš milovaný tatínek, dědeček a strýček pan Antonín MÁŠA z Loun. Stále vzpomínají syn Jaroslav s rodinou, dcery Martina a Lenka s rodinami, sestry Marie a Květa s rodinami a ostatní příbuzní.