Studentské novotvary v prostorách bývalé spořitelny

Hedvika Mašková 2019-09-01 14:00:00

Dveře bývalé spořitelny se opět otevřely. Ve zdejších prostorách se nyní nacházejí architektonické studie zpracované studenty pražské fakulty architektury. Vystaven je výběr nových a starších prací z žateckého historického centra a dále vize pro sušárnu chmele Franz a Mina Hassmann v Trnovanech a barokní sýpku ve Stekníku.

,,Na výstavě se nachází zhruba čtyřicet architektonických studií, které zpracovali studenti pražské fakulty architektury. Jsou to práce, které se na fakultě realizují během ateliérové tvorby, což je nejstěžejnější předmět celého studia. Je mu věnováno nejvíc času. Vedoucí architekt konzultuje se studenty zadání, které na začátku semestru určí a studenti poté mají tři až čtyři měsíce na to dané téma zpracovat,“ vysvětlila za spolek ,,A dál?“ při páteční vernisáži, jak studentské práce vznikají, bývalá studentka Fakulty architektury ČVUT Eva Pettrichová.

Instalace prací odhaluje vize studentů architektury zpracované na akademické půdě mezi léty 2017 až 2019 v ateliérech Josefa Mádra a Václava Girsi, kteří žatecké téma, potažmo Trnovany a Stekník, svým studentům zadali. Jelikož se jedná o školní práce, standardně se nerealizují.

Studenti popustili uzdu fantazii a ve svých vizích zpracovávali Jakubskou ulici, budovu bývalé pojišťovny v ulici Obránců míru (tu studenti do jednoho zbořili a postavili namísto ní jiné projekty), rohový dům za kostelem na Žižkově náměstí, ,,hrázděnku“ nebo barokní sýpku ve Stekníku či trnovanskou sušárnu.

Vernisáž výstavy ,,Žatecké domy“ v prostorách bývalé spořitelny s dominantním lustrem navštívili minulý pátek také majitelé sušárnu chmele Franz a Mina Hassmann v Trnovanech a se všemi přítomnými se podělili o tom, jak probíhala jejich spolupráce se studenty při tvorbě architektonických studiích: ,,Jednou nám zavolali z ČVUT, jestli se k nám mohou přijet podívat, a protože my jsme otevření návštěvám, tak jsme žádný problém neměli. Dvakrát do jednoho měsíce se u nás objevilo asi 14 studentů z Fakulty architektury – měřili, fotili, kreslili, skicovali a poslouchali naše nápady, které máme a chceme realizovat. Každý ze studentů z toho použil pouze část, a když se sestavíme všechny projekty dohromady, tak bychom se dostali téměř na to, co bychom si sami představovali. Spolupráce byla děsně fajn a myslíme si, že nadšení bylo oboustranné.“

Výstavu lze dále navštívit 14. září ve Dnech evropského dědictví, kdy spolek ,,A dál?“, který společně s Žateckým okrašlovacím kolektivem a Fakultou architektury ČVUT expozici připravili, chystá vizionářský dvorek, kdy budou v prostorách bývalé spořitelny prezentovat také diskuzi s Petrem Bažantem na téma ,,Žatec a UNESCO“ a sbírat podněty do pocitové mapy města. Výstavou bude končit také procházka, která v rámci chystaného ,,Dne architektury“ představí nejzajímavější realizace za posledních třicet let v Žatci. Pěškobusem můžete prozkoumat místní architekturu let 1989 až 2019 v sobotu 5. října. Zájemci budou moci navštívit výstavu také během některého z dalších buskingů v podloubí.


Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚČETNÍ

Hledáme ÚČETNÍ na HPP. Firma dřevovýroby v Radonicích. Nástup možný dle dohody.
Tel.: 602 286 791


KUCHAŘ/KA

Kamarád - LORM, Zeyerova 859, Žatec, hledá kuchaře/ku na občasnou výpomoc. Jedna se o zařízení s celoročním provozem. Vhodné pro důchodce. Spěchá.
Tel.: 725 530 819


ZÁKAZNICKÁ PODPORA VE FIRMĚ NA TVORBU WEBŮ

Společnost Galileo Corporation s.r.o., která se již 18 let, specializuje na tvorbu webů obcí, měst a příspěvkových organizací hledá nohého kolegu pro rozšíření zákaznické podpory v Chomutově. Požadujeme základní znalost HTML, CSS, schopnost analyzovat požadavky a najít optimální řešení. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Tel.: 603 591 244
E-mail: job@igalileo.cz


ÚČETNÍ, LABORANTKA

LABORATOŘ POSTOLOPRTY s.r.o. hledá ÚČETNÍ s praxí na HPP. Dále LABORANTKU/TA a manuálně zručnou POMOCNOU PRACOVNICI do laboratoře, min. SŠ vzdělání.
Tel.: 775 225 064

Poslední videa

V Očihově v neděli 9. 2. přivítali nové občánky

Nejmenším kamarádům a všem hostům malé slavnosti přednesli pásmo básniček děti z MŠ Blšany pod vedením paní učitelky Romany Ptáčkové ;-)

Přehrát video
První vysvědčení dostali žáci 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci

Paní učitelka Jitka Zusková na své žáky nedá dopustit, v pololetí měli nejlepší ohodnocení z celé školy ;-)

Přehrát video