Dikobrazí rodinka se rozrostla

Redakce 2019-09-28 10:07:00

CHOMUTOV (tz, tos) — Víte, jak se rozmnožují dikobrazi? Starý vtip praví, že velmi opatrně. V chomutovském zooparku tak ovšem činí spíše pravidelně. Zdejší dikobrazí pár totiž letos přivedl na svět potomky už třetí rok za sebou!

Návštěvníci ale ježatou rodinku uvidí ve výběhu až za pár týdnů, zatím si rodiče svá mláďata bedlivě střeží ve vnitřní ubikaci. Mláďata jsou dvě a narodila se koncem srpna. Jestli jsou to kluci nebo holky, zatím chovatelé nevědí. „Pohlaví jsme ještě nezjišťovali, není kam spěchat. Necháváme teď dikobrazí rodince klid,“ říká vedoucí zoologie Miroslav Brtnický.  Pár, který v zooparku odchoval mláďata i loni a předloni, navíc svá měsíční novorozeňata úzkostlivě chrání. 

„Ostny chrastí i na mě, když jim jdu uklízet ubikaci,“ potvrzuje se smíchem Todor Stojanov, který se o dikobrazy v zooparku stará. Musí proto být velice opatrný. „Když se rozběsní, nekoukají doleva doprava — naježí ostny, začnou couvat a mohli by nechtěně ublížit i mláděti,“ vysvětluje.  Ven se prý vydají nejdřív za měsíc.  Mladí dikobrazi sice hned po narození chodí i vidí, ale přeci jen jsou ještě hodně malinkatí. „Není důvod je teď ze zázemí vyhánět,“ dodává ošetřovatel. I pak ale bude třeba napínat zrak, aby návštěvníci rodinku zahlédli. Dikobrazi jsou totiž aktivní hlavně v noci. 

V nově upraveném výběhu už ale mají i venkovní přístřešek, kde se často zdržují. Pokud bude odchov úspěšný, zoopark zřejmě nabídne dikobrazí mláďata dalším zoo.

Foto: Jeden ze dvou přírustků dikobrazího páru, který chová Zoopark Chomutov — malé „dikobrazátko”. Střední rod je na místě, protože chovatelé dosud nevědí, zda je to holka nebo kluk. Foto: Miroslav BRTNICKÝ

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Rodinné zápolení s Hugem v Žatci

Tentokrát v Kapucínské zahradě - v rámci oslav 150 let dobrovolných hasičů v Žatci :-)

Přehrát video
13. Školní ples ZŠ Husova v Národním domě v Podbořanech

...a Macarena :-)

Přehrát video