Líčení s autobazarem BestCars4U a jeho jednatelem bylo odročeno na leden. Soud se nekonal, obžalovaný chce jiného obhájce

Tomáš Skřipský 2019-11-02 08:23:00

CHOMUTOV (tos) – Dřív než začalo, skončilo ve čtvrtek u Okresního soudu v Chomutově první jednání ve věci Chomutovského autobazaru BestCars4U a jeho jednatele Petra Valeše. Firma i její jednatel a majitel v jedné osobě jsou obžalováni z desítek podvodů a zpronevěr, které měly spočívat v tom, že obžalovaný prodával auta klientů, ale peníze za ně jim „zapomínal“ vyplácet. Hlavní líčení ve věci, která se táhne už od roku 2016, nakonec vůbec nezačalo. Obžalovaný totiž v den jednání soudu doručil omluvenku, v níž oznámil, že vypověděl právní zastoupení; soud mu tak bude muset určit nového obhájce. Líčení bylo odročeno na 30. ledna 2020.

Podle obžaloby, jejíž znění máme k dispozici, došlo k podivným prodejům automobilů ve 25 případech. Autobazar zůstal ve většině z nich svým klientům dlužit celou prodejní cenu, některým vyplatil jen její část. Vyrovnání s jinými klienty prý někdy probíhalo i tak, že jednatel prostě dal věřitelům jiný vůz z nabídky bazaru.

Jak vyplývá z tvrzení jednoho z poškozených, nejméně v jednom případě mělo k právoplatnému prodeji a následnému převodu vozu dojít nejen bez souhlasu jeho majitele, ale dokonce i bez dokladů k vozidlu. „Auto jsem mu dal jen tak bez papírů s tím, že na něj začne shánět kupce. Pak jsem najednou zjistil, že je prodané a přepsané na nového vlastníka,“ tvrdí bývalý majitel vozu. I jemu v BestCars4U dluží celou prodejní cenu, něco přes 150 tisíc korun. Pokud k prodeji došlo skutečně tak, jak svědek popisuje, znamenalo by to, že si v bazaru buď uměli „vyrobit“ všechny potřebné doklady anebo dokázali zařídit převod bez nich. Je těžké odhadnout, která varianta zní pravděpodobněji.

Další pikantností je, že nové majitele vozů, kteří za ně v dobré víře zaplatili buď hotově nebo prostředky z úvěru, policisté ani obžaloba nepočítají mezi poškozené. Řada z nich přitom musela svá auta vydat do policejní a později soudní úschovy. Znamená to, že ani tito lidé dodnes nemají ani svá auta, ani peníze. Ti se budou muset náhrady škody domáhat nikoli v rámci trestního řízení, ale v samostatném občansko–právním sporu.

Tak jako tak se zdá, že naděje na vrácení všech peněz každému z poškozených se blíží nule. Celkově způsobená škoda činí podle obžaloby téměř 6,5 miliónu korun, zatímco autobazar je na jednom svém bankovním účtu přes 440 tisíc korun v mínusu a 432 tisíc činí pohledávky po splatnosti; na druhém firemním účtu zbylo 1600 korun. Firma dále dluží bezmála 200 tisíc korun na daních a pokutách.

Sám Petr Valeš měl na krku několik exekucí, z nichž tři byly v době podání obžaloby (léto 2018) stále v chodu. Obžalovaný jednatel přitom sám sebe počítá mezi poškozené, protože vše podle něj měli zavinit dnes už bývalí zaměstnanci firmy. Z výpovědí poškozených a svědků citovaných v obžalobě však vyplývá, že v každém z problematických prodejů se Petr Valeš nějakým způsobem angažoval. V případě uznání viny jednateli hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video