Rozhodnuto: Valouny zůstanou, ale přibydou stromy

Tomáš Skřipský 2019-11-21 11:04:00

KADAŇ (tos) — Poslední velký krok k oživení Mírového náměstí v Kadani schválili na svém posledním zasedání tamní radní. Bude jím úprava povrchu a výsadba několika stromů ve středu náměstí, což umožní nejen pohodlnější chůzi, ale i osvěžující posezení ve stínu za letních horkých dnů.

Jak upozornil starosta Jiří Kulhánek, schválení úprav v radě města předcházela složitá jednání s památkáři, která radnice o budoucí podobě náměstí neúspěšně vedla celé roky. „Jsem trpělivý člověk a podobou náměstí se zabývám asi patnáct let, ale nikam to nevede. Domluvil jsem se s panem architektem, že by zpracoval nějaké návrhy, ale děvčatům z Národního památkového ústavu se to nelíbilo. Cílem je, aby v centru byli lidé. Ale když se po náměstí nedá chodit, tak tam asi nebudou,“ řekl starosta.

Jak vysvětlil, architekt zpracoval několik nových variant povrchu podle požadavku památkářek, ale konstatoval, že střed náměstí bude — na rozdíl od původního návrhu — totálně neprůchodný.

„Památkářky nám ještě nedaly žádné stanovisko, asi nad tím rozjímají. Takže jsem to vzal do rady a navrhl nechat náměstí, jak je, a jen přerovnat valouny, které tvoří většinu povrchu, protože tím pádem památkářky nemohou namítat nic. Necháme chodníky, které už středem náměstí vedou, a nebudeme za šílené peníze dělat nové, protože není proč,“ přiblížil novou strategii starosta.

Radnice na náměstí rovněž nechá vysadit čtyři stromy, na kterých se už s památkáři dohodla. „Plochu náměstí kousek po kousku urovnáme, každý rok část. Pan architekt ještě vymyslí, kde by na náměstí mohl být další vodní prvek, pod stromy doděláme lavičky a bude to. Protože jinak by úpravy stály několik desítek miliónů korun a chodit by se po tom stejně nedalo. Členové rady s mým návrhem souhlasili, protože jinak bychom se nikdy nedobrali konce,“ řekl Kulhánek.

První etapu úprav by město rádo realizovalo na jaře příštího roku. Začít chce přeskládáním zadní části náměstí u spořitelny a výsadbou stromů, protože ty porostou řadu let, než vytvoří korunu a začnou dávat kýžený stín, bez nějž se náměstí každé léto mění v nehostinnou poušť. „Musíme tam udělat i sondy, jestli tam nezasahuje nějaký sklep nebo tam není kaverna. Nebude to úplně jednoduché,“ uzavřel starosta.

Foto: Nepohodlné valouny na kadaňském náměstí, které chce radnice postupně přeskládat do roviny. Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video