Meziresortní komise postupuje váhavě vpřed

Tomáš Skřipský 2019-11-23 07:18:00

KADAŇ (tos) — Vyčerpávající a zdlouhavé, přesto s mírným posunem k lepšímu. Tak lze pohledem kadaňského starosty Jiřího Kulhánka hodnotit jednání meziresortní komise proti obchodu s chudobou, jíž je členem a která už několikrát zasedla v Praze. Naposledy to bylo ve čtvrtek minulého týdne.

„Komise proběhla včera za účasti tří ministrů. K průlomu nedošlo, nicméně se pomalu posouváme dopředu. Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží, neziskovky a zástupce ombudsmanky téměř vše torpédují. Obvykle tvrdí, že se sociálně slabými pracují a ví, jak žijí a na co si stěžují. Ovšem netuší, že my s těmito lidmi pracujeme také a víme, že i často lžou a vymýšlí si. Přímo na místě jsme vyvrátili několik chimér a domněnek ze strany neziskovek,“ popsal dojmy z posledního zasedání Kulhánek.

Jak dodal, asi nejdůležitější návrh — možnost obcí zasáhnout do vyplácené výše sociální dávky na bydlení — je stále mezi projednávanými opatřeními. „Jen se stále modifikuje a zástupce ombudsmanky se právě k tomuto opatření vyjadřuje negativně. Bude to ještě strastiplná cesta k nějakému výsledku,“ odhaduje kadaňský starosta.

Jako typickou ukázku dohadů a nepochopení popsal právě jednání o možnosti obcí ovlivňovat výši vyplácených dávek na bydlení, protože tam podle Kulhánka leží prapříčina všech problémů. „Podle mě není možné, aby ve stejném vchodě v jednom paneláku stačilo v městském bytě 1+3 na bydlení pro čtyřčlennou rodinu šest tisíc korun měsíčně se vším všudy a vedle si soukromý vlastník účtoval dvanáct a půl. To je pak logické, že spekulanti byty skupují a sociálně slabým je pronajímají, když to stát platí,“ shrnul svůj pohled starosta.

Zástupci neziskovek prý ale namítají, že starostové by pravomoc snižovat dávky mohli zneužívat, což by sociálně slabé poškozovalo a ztěžovalo by jim to cestu k bydlení. Navrhli proto, aby obce dostaly možnost snížit dávky maximálně o deset procent. „Nevydržel jsem to a povídám: Tak víte co? Doporučuji tady kolegům, aby se příště přihlásili do komunálních voleb a zkusili v nějaké vesnici starostovat. Potom nás tady snad přestanou urážet narážkami, jak všechno děláme špatně!“ — popisuje atmosféru jednání Kulhánek.

Jak dodal, během pauzy za ním zástupci neziskovek přišli a snažili se mu svůj postoj vysvětlovat. „Tak jsem jim to taky vysvětlil a po přestávce byli pro. Oni si vůbec neuvědomují, jak to funguje v praxi a když to nezastavíme, bude to pokračovat dál. Řekl jsem jim, že není důvod, aby možnosti snížit dávky někdo zneužíval, a připomněl jim, že oni nemají za obyvatele měst a obcí žádnou odpovědnost, protože tu nesou právě starostové včetně odpovědnosti trestní. Takže pořád existuje šance, že by obce dávky v budoucnu zastropovat mohly,“ uzavřel starosta.

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Slavnosti Husitů Smolnice

Taneční rozcvička před posledním soutěžním úkolem.

Přehrát video
Traktoriáda Líšťany

Devátý ročník ,,přehlídky traktorů".

Přehrát video