Umělecká lahůdka v Krytu

Soňa Šímová 2019-12-20 11:08:00

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ (r) — Letošní výstavní rok končí a poslední z výstav osudových devítek, kterou můžete v Krytu zhlédnout má název Josef Čapek — grafika. Prohlédnout si ji budete moci až do 31. ledna 2020. Konec výstavy je více než symbolický — v roce 2020 to bude 75 let, co Josef Čapek zemřel.

Český malíř, grafik, novinář a spisovatel, starší bratr spisovatele Karla Čapka Josef se narodil 23. března 1887 v Hronově. Je známý například také tím, že vymyslel slovo robot, které bylo poprvé použito v dramatu jeho bratra Karla s názvem R. U. R. Slovo robot proniklo do všech světových jazyků a stalo se nepoužívanějším slovem technického názvosloví. Coby malíř a grafik byl nejvíce ovlivněn kubismem, který přizpůsobil svému stylu a jeho typický rukopis na první pohled poznáte i v knižních ilustracích a na přebalech knih. Josef Čapek se postupně oprostil od typických pravidel kubismu a přetvořil si ho do své vlastní podoby jemných a dětských tvarů. A právě dětská tvorba byla v jeho díle velmi důležitá.

V galerii Kryt uvidíte soubor téměř dvaceti grafik zapůjčených z Galerie umění Karlovy Vary. Při tvorbě grafik ho nejvíce zajímala figurální tvorba, především postavy žebráků, pijáků, námořníků či nevěstek. I v oblasti grafiky je jeho styl nepřehlédnutelný a těžko zaměnitelný s jiným autorem. Jako mnoho jiných umělců té doby, reagoval ve své tvorbě také Josef Čapek na nástup Adolfa Hitlera k moci či v malířských cyklech Oheň a Touha na podpis Mnichovské dohody. Následovat měl i třetí cyklus oslavující vítězství nad nacismem, ze kterého se dochovaly pouze náčrty. Josef Čapek prošel koncentračními tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a Bergen Belsen, kde podle všeho zemřel těsně před osvobozením na skvrnitý tyfus. Jeho ostatky se nikdy nenašly. 

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Přijmeme pracovnici na úklid v odpoledních hodinách ve škole. Vhodné pro ženy důchodkyně. Zájemci hlaste se v sídle firmy LASSO (Libušina 1314, Chomutov) vždy v pondělí a ve čtvrtek v 11 hodin.


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 130,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Uprchlý vězeň

.....

Přehrát video
Minikopaná ve Vroutku má tradici, hrají i ženy

Letos se turnaje v minikopané v sobotu 18. 7. ve Vroutku zúčastnilo sedm týmů, jeden z nich tvořily ženy. Do brány pro jistotu postavily šikovného mladého muže :-)

Přehrát video