Umělecká lahůdka v Krytu

Soňa Šímová 2019-12-20 11:08:00

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ (r) — Letošní výstavní rok končí a poslední z výstav osudových devítek, kterou můžete v Krytu zhlédnout má název Josef Čapek — grafika. Prohlédnout si ji budete moci až do 31. ledna 2020. Konec výstavy je více než symbolický — v roce 2020 to bude 75 let, co Josef Čapek zemřel.

Český malíř, grafik, novinář a spisovatel, starší bratr spisovatele Karla Čapka Josef se narodil 23. března 1887 v Hronově. Je známý například také tím, že vymyslel slovo robot, které bylo poprvé použito v dramatu jeho bratra Karla s názvem R. U. R. Slovo robot proniklo do všech světových jazyků a stalo se nepoužívanějším slovem technického názvosloví. Coby malíř a grafik byl nejvíce ovlivněn kubismem, který přizpůsobil svému stylu a jeho typický rukopis na první pohled poznáte i v knižních ilustracích a na přebalech knih. Josef Čapek se postupně oprostil od typických pravidel kubismu a přetvořil si ho do své vlastní podoby jemných a dětských tvarů. A právě dětská tvorba byla v jeho díle velmi důležitá.

V galerii Kryt uvidíte soubor téměř dvaceti grafik zapůjčených z Galerie umění Karlovy Vary. Při tvorbě grafik ho nejvíce zajímala figurální tvorba, především postavy žebráků, pijáků, námořníků či nevěstek. I v oblasti grafiky je jeho styl nepřehlédnutelný a těžko zaměnitelný s jiným autorem. Jako mnoho jiných umělců té doby, reagoval ve své tvorbě také Josef Čapek na nástup Adolfa Hitlera k moci či v malířských cyklech Oheň a Touha na podpis Mnichovské dohody. Následovat měl i třetí cyklus oslavující vítězství nad nacismem, ze kterého se dochovaly pouze náčrty. Josef Čapek prošel koncentračními tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a Bergen Belsen, kde podle všeho zemřel těsně před osvobozením na skvrnitý tyfus. Jeho ostatky se nikdy nenašly. 

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video