Umělecká lahůdka v Krytu

Soňa Šímová 2019-12-20 11:08:00

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ (r) — Letošní výstavní rok končí a poslední z výstav osudových devítek, kterou můžete v Krytu zhlédnout má název Josef Čapek — grafika. Prohlédnout si ji budete moci až do 31. ledna 2020. Konec výstavy je více než symbolický — v roce 2020 to bude 75 let, co Josef Čapek zemřel.

Český malíř, grafik, novinář a spisovatel, starší bratr spisovatele Karla Čapka Josef se narodil 23. března 1887 v Hronově. Je známý například také tím, že vymyslel slovo robot, které bylo poprvé použito v dramatu jeho bratra Karla s názvem R. U. R. Slovo robot proniklo do všech světových jazyků a stalo se nepoužívanějším slovem technického názvosloví. Coby malíř a grafik byl nejvíce ovlivněn kubismem, který přizpůsobil svému stylu a jeho typický rukopis na první pohled poznáte i v knižních ilustracích a na přebalech knih. Josef Čapek se postupně oprostil od typických pravidel kubismu a přetvořil si ho do své vlastní podoby jemných a dětských tvarů. A právě dětská tvorba byla v jeho díle velmi důležitá.

V galerii Kryt uvidíte soubor téměř dvaceti grafik zapůjčených z Galerie umění Karlovy Vary. Při tvorbě grafik ho nejvíce zajímala figurální tvorba, především postavy žebráků, pijáků, námořníků či nevěstek. I v oblasti grafiky je jeho styl nepřehlédnutelný a těžko zaměnitelný s jiným autorem. Jako mnoho jiných umělců té doby, reagoval ve své tvorbě také Josef Čapek na nástup Adolfa Hitlera k moci či v malířských cyklech Oheň a Touha na podpis Mnichovské dohody. Následovat měl i třetí cyklus oslavující vítězství nad nacismem, ze kterého se dochovaly pouze náčrty. Josef Čapek prošel koncentračními tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a Bergen Belsen, kde podle všeho zemřel těsně před osvobozením na skvrnitý tyfus. Jeho ostatky se nikdy nenašly. 

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITELE/KY Lounské správy plaveckých areálů

Město Louny vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ŘEDITELE/KY Lounské správy plaveckých areálů, přísp. organizace. Pracovní poměr na dobu neurčitou, platová třída 11. Podrobné informace najdete na webu města.
Tel.: 415 621 116
E-mail: j.zuskova@mulouny.cz


UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


PRŮVODCE A PRACOVNÍK VZTAHŮ K VEŘEJNOSTI

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV ZÁMEK STEKNÍK hledá na hlavní pracovní poměr pro rok 2020: PRŮVODCE na 1/2 úvazek, PRACOVNÍKA VZTAHŮ K VEŘEJNOSTI na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu zámku v sekci pracovní příležitosti.
E-mail: zajickova.jana@npu.cz


BRIGÁDNÍK NA VÝDEJ JÍDEL

Brigádník na výdej jídel. Víkend 1x za 14 dní, 8-14 hodin. Praxe výhodou. Volejte do 15 hod.
Tel.: 731 438 449


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Hrníčkování pro rodiče s dětmi v DDM Žatec

V domě dětí a mládeže se v pátek 17. 1. odpoledne hrníčkovalo s Janou Bělohoubkovou, která prozradila jednoduchý a přitom pro mnohé neznámý způsob vytvoření svého vlastního neopakovatelného hrníčku.

Přehrát video
Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video