Jaroslav Wagner vydal pohádkovou knihu. Regionální spisovatelská obec se tak rozrostla o dalšího autora

Iveta Drlíková 2019-12-24 10:06:00

Chumel skřítků, tak se jmenuje pohádková knížka, kterou napsal a ilustroval Jaroslava Wagner ze Žatce. Regionální spisovatelská obec se tak rozrostla o dalšího autora, kterého milovníci amatérského loutkového divadla a činohry zatím znali především v roli režiséra a scénáristy. Slavnostního křtu, který proběhl na podiu před radnicí během první adventní neděle, se ujal chmelový skřítek Hop. Knihu lze zakoupit v informačním centru městského úřadu nebo ve Fotostudiu Spoušť. Pro velký zájem se chystá její dotisk. U příležitosti vydání knižní prvotiny Jaroslava Wagnera, jsme ho krátce vyzpovídali.

Kdo jsou hlavní hrdinové vaší pohádkové knihy?

Hlavními hrdiny jsou dvě malé děti Nicek a Svítka. Pohled dětí mi přišel pro pohádku zajímavější. Kdybych začal psát rovnou o skřítcích, zmizelo by z toho to kouzlo, jestli skutečně existují. Snažil jsem se vžít do dětského čtenáře, který doufá, že se skřítci objeví a celý příběh pak prožívá s hlavními hrdiny.

Chopil jste se rovněž ilustrování knihy. Proč?

Po delším zvažování jsem ji nakonec ilustroval já. Určitě je spousta talentovanějších kreslířů, ale nechtěl jsem nikoho uhánět a navíc jsem se bál, že by postavičky nevypadaly tak, jak jsem si je představoval, takže jsem se s tím tak dlouho mořil, až se z toho vylouply (smích).

V jakém nákladu vyšla a kdo vám ji vydal?

Knížka zatím vyšla v malém nákladu, takže jsem se zatím ani nezamýšlel nad oslovením nějakého nakladatelství. Chtěl jsem zkusit, jestli o ni vůbec bude nějaký zájem. Ukázalo se, že je větší, než jsem čekal. Už teď plánuji dotisk, mám z toho obrovskou radost.

Jak dlouho jste ji psal?

Psal jsem ji asi dva roky. Nešlo o žádné intenzivní psaní, nějakou dobu jsem ladil osnovu, charaktery a jména, kolem jsem si zjišťoval nějaké další věci o chmelu, o tom, jak se v pravěku vařilo pivo a tak podobně. Psal jsem jen, občas, když jsem měl náladu. Někdy jsem musel smazat celou kapitolu, abych mohl pokračovat.

Je to vaše prvotina nebo už jste něco v minulosti vydal?

Knížku jsem žádnou nevydal, ale napsal jsem několik pohádek pro Jitřenku a jednu pro Operu, to mi v psaní pohádkové knížky hodně pomohlo.

Je velký rozdíl mezi psaním scénáře a knihy?

Rozdíl v tom samozřejmě je, ale ne tak velký, jako mezi tím napsat pohádku vlastní nebo upravit pohádku existující. U Přadlen nebo Karkulky člověk ví, co se bude dít, kam to směřuje a jak by to možná mohlo skončit a podle toho se rozhodne, jestli se tím bude řídit, nebo to zkusí změnit. U pohádky nové se musí vše od základu vymyslet - prostředí, postavy, příběh, zápletky atd. To je mnohem těžší a člověk musí být neustále tvůrcem i kritikem.

Chcete v psaní pohádkových knížek pokračovat? Co kniha pro dospělé čtenáře?

Zatím netuším, jak se bude líbit tahle, takže asi nejdřív počkám na reakce. Chtěl jsem si to zkusit, protože mám rád příběhy a baví mě tvořit a zkoušet stále něco nového. Knihu pro dospělé zatím neplánuji, dospělí nemají čas číst (smích).

Děkuji za odpovědi a přeji knížce hodně spokojených čtenářů. Iveta Drlíková

Foto: Jaroslavu Wagnerovi (na snímku vpravo) pokřtil jeho pohádkovou knihu Chumel skřítků během první adventní neděle na podiu v centru Žatce chmelový skřítek Hop. Foto: archiv MÚ Žatec 

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video