Pavlicova Missa Brevis po deseti letech v Lounech byla mimořádným zážitkem

Redakce 2019-12-28 08:59:00

Mimořádným adventním zážitkem pro posluchače ve zcela zaplněném lounském chrámu sv. Mikuláše bylo 13. prosince provedení Missy Brevis Jiřího Pavlici (veřejnosti známý především jako umělecký vedoucí souboru Hradišťan). Toto duchovní dílo autor určil pro orchestr, smíšený sbor, sólisty a koncertní zvony. V Lounech bylo naposledy provedeno před deseti lety.

Koncert se konal v chrámu sv. Mikuláše, který je pro tuto příležitost nejvhodnějším místem. Protože o sborové zpěváky nemají Louny nouzi, sborové party nacvičily společně lounské sbory HARMONIE a KVÍTEK. K tomu si přizvaly také další zpěváky ze spřátelených pěveckých sborů z Ústí nad Labem a Libochovic. Doprovodným orchestrem byl Bendův komorní orchestr z Ústí nad Labem doplněný dalšími profesionálními hráči. Sólového sopránového partu se ujala Kateřina Štolová, učitelka lounské ZUŠ a tenorového Pavel Machát, člen opery Severočeského divadla. Taktovky se ujal Petr Řehák, vynikající dirigent a sbormistr.

Koncert zahájily oba lounské sbory HARMONIE a KVÍTEK společným vystoupením pod vedením svých sbormistrů Jiřího Kurky, Kateřiny Štolové a Lenky Petržilkové. Následovala Pavlicova Missa Brevis. Přes 200 posluchačů mělo možnost toto nádherné dílo i jeho perfektní a citlivé provedení interprety ocenit. Nadšení posluchači si vyžádali opakování poslední části mše – Agnus Dei, kde naplno také zazněly koncertní zvony.

Je skvělé, že se v Lounech najde tolik výborných zpěváků a ještě lepší je, že jsou schopni spolupracovat a spojit své hlasy do jednoho mohutného sboru. A letos se to podařilo dokonce dvakrát – dva dny po Pavlicově mši společně provedly ve Vrchlického divadle také Rybovu vánoční mši. Snad bude spolupráce sborů pokračovat a snad se Louny dočkají takových silných hudebních zážitků i v budoucnu a nejen v adventním čase. Koncert byl finančně podpořen městem Louny.

Kateřina Štolová, pořadatelka koncertu

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video