Pavlicova Missa Brevis po deseti letech v Lounech byla mimořádným zážitkem

Redakce 2019-12-28 08:59:00

Mimořádným adventním zážitkem pro posluchače ve zcela zaplněném lounském chrámu sv. Mikuláše bylo 13. prosince provedení Missy Brevis Jiřího Pavlici (veřejnosti známý především jako umělecký vedoucí souboru Hradišťan). Toto duchovní dílo autor určil pro orchestr, smíšený sbor, sólisty a koncertní zvony. V Lounech bylo naposledy provedeno před deseti lety.

Koncert se konal v chrámu sv. Mikuláše, který je pro tuto příležitost nejvhodnějším místem. Protože o sborové zpěváky nemají Louny nouzi, sborové party nacvičily společně lounské sbory HARMONIE a KVÍTEK. K tomu si přizvaly také další zpěváky ze spřátelených pěveckých sborů z Ústí nad Labem a Libochovic. Doprovodným orchestrem byl Bendův komorní orchestr z Ústí nad Labem doplněný dalšími profesionálními hráči. Sólového sopránového partu se ujala Kateřina Štolová, učitelka lounské ZUŠ a tenorového Pavel Machát, člen opery Severočeského divadla. Taktovky se ujal Petr Řehák, vynikající dirigent a sbormistr.

Koncert zahájily oba lounské sbory HARMONIE a KVÍTEK společným vystoupením pod vedením svých sbormistrů Jiřího Kurky, Kateřiny Štolové a Lenky Petržilkové. Následovala Pavlicova Missa Brevis. Přes 200 posluchačů mělo možnost toto nádherné dílo i jeho perfektní a citlivé provedení interprety ocenit. Nadšení posluchači si vyžádali opakování poslední části mše – Agnus Dei, kde naplno také zazněly koncertní zvony.

Je skvělé, že se v Lounech najde tolik výborných zpěváků a ještě lepší je, že jsou schopni spolupracovat a spojit své hlasy do jednoho mohutného sboru. A letos se to podařilo dokonce dvakrát – dva dny po Pavlicově mši společně provedly ve Vrchlického divadle také Rybovu vánoční mši. Snad bude spolupráce sborů pokračovat a snad se Louny dočkají takových silných hudebních zážitků i v budoucnu a nejen v adventním čase. Koncert byl finančně podpořen městem Louny.

Kateřina Štolová, pořadatelka koncertu

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video