Michal Ajvaz představil v Chomutově svou nejnovější knihu

Soňa Šímová 2020-01-25 07:11:00

CHOMUTOV (soš) — Po osmi letech napsal více než sedmisetstránkovou knihu Města. „Měl jsem obavy, jestli jsem nezapomněl, jak se to dělá,” přiznal v úvodu besedy, která se uskutečnila uplynulé úterý v Chomutovské knihovně básník, prozaik, eseista a filozof Michal Ajvaz. Zavítal sem v rámci projektu Spisovatelé do knihoven.

Průkopník a zastánce magického realismu u nás. Vystudoval češtinu a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po absolutoriu v roce 1974 pracoval téměř dvacet let v dělnických profesích. Je držitelem Magnesie Litery za rok 2012. Byl nominován na Státní cenu za literaturu. Jeho knihy vyšly v japonském, italském, chorvatském, francouzském, makedonském, norském, ruském či anglickém překladu.

První básnickou sbírku vydal až v roce 1989. „V té době nebylo tak snadné cestování, byl jsem tedy vlastně odsouzený psát o městě, které jsem znal. Ale vadilo mi, že se o mně mluví jako o pražském spisovateli,” vysvětlil jeho následný odklon k širšímu záběru pozdějších děl. „Psát se dá o každém místě, mě oslovují města. Například cesta na jih odráží můj vztah ke středozemnímu moři. Jezdil jsem do méně známých turistických oblastí řeckých ostrovů,” upřesnil Michal Ajvaz a popsal i tvůrčí mechanismus, jakým jeho knihy vznikají:„Když začínám psát knížku, tak vlastně nevím vůbec nic. Není to tak, jak říkají učitelé ve škole, že původní záměr spisovatele je něco sdělit. Na začátku mé tvorby je jen pocit, který vznikne z nějakého místa. Například Prázdné ulice vznikly tak, že jsem se v červenci procházel Nuslemi a všiml jsem si šikmých stínů říms, jenž vytvářely zvláštní atmosféru. Říkal jsem si, že by z toho mohlo něco vzniknout a najednou to byl pětisetstránkový román.”

Na besedě nechybělo ani autorské čtení z nejnovějšího románu Města. „Uvědomil jsem si, že vlastně tvoří trilogii s předchozími knihami, protože se všechny pojí s cestováním. Dějově na sebe ale nenavazují. Hrdinové v nich zaznamenali i posun v dopravě. První cestoval tramvají, další vlakem a v poslední už se létá letadlem. I tady hlavní hrdina hledá odpovědi na tajemství, setkává se s postavami, které mu předávají příběh a zároveň on ten svůj musí pokaždé vyprávět. Nakonec je z toho taková nechtěná cesta kolem světa po třech světadílech,” přiblížil děj nejnovější knihy spisovatel. Zcela zaplněný sál jeho vyprávění poslouchal se zatajeným dechem.

Foto: Soňa ŠÍMOVÁ

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video