Pozapomenutou osobnost Hanse Kudlicha připomíná výstava v prostorách Staré papírny

Hedvika Mašková 2020-01-29 15:00:00

Spíše než u nás je jméno rakouského politika Hanse Kudlicha známější v německém jazykovém prostředí. Byl to on, kdo v revolučním roce 1848 navrhl zrušení poddanství a s ním i roboty. Výraznou postavu naší historie připomíná první letošní výstava žateckého regionálního muzea, která nese název Hans Kudlich – osvoboditel sedláků. Výstava potrvá do 28. března.

Putovní výstavu připravilo před necelými třemi lety nedaleké Oblastní muzeum v Chomutově ve spolupráci se Spolkem přátel osvoboditele sedláků Hanse Kudlicha ke stému výročí jeho úmrtí. Výstava byla již představena na několika místech v Rakousku i Německu. Nyní zavítala i k nám do Žatce. Návštěvníci Staré papírny mají možnost dozvědět se o životě Hanse Kudlicha, revolučních událostech roku 1848 v Rakousku a celé Evropě i památnících postavených na jeho počest, na 25 výstavních panelech.

Jeden z pomníků Hanse Kudlicha stával dokonce i v Žatci, a to v místě křižovatky nynějších ulic Komenského alej a Volyňských Čechů v parčíku před tehdejší kartonážkou Moritze Lüdersdorfa.

,,Žatec patřil k městům, které se na konci 19. století, rozhodly uctít Kudlichovu památku stavbou pomníku. Inspirovali je nedaleké Teplice. Chtěli mít pomník, který by se fyzicky teplickému podobal, tedy, aby měl tvar obelisku. Prvním mezníkem byl rok 1888, kdy byl položen základní kámen pomníku. Velké slavnosti se účastnil i sám Hans Kudlich, který přijížděl z Ameriky, kde žil a pracoval jako lékař. Jezdil doslova od obce k obci a Žatec byl jedním z posledních měst, které v té době navštívil,“ vysvětlila dobové souvislosti a vztah Hanse Kudlicha k našemu městu během vernisáže historička Milada Krausová a doplnila: ,,Zajímavé je, že Žatec u příležitosti základního kamene vydal i pamětní medaili, což bylo tehdy v Žatci zvykem. Na výstavě máme medaili zapůjčenou od pana Martina Kloučka.“

Pomník ,,osvoboditele sedláků“ stál na svém místě až do roku 1948, kdy musel být, jako celá řada německých pomníků v Československu, odstraněn. Nápisové desky z pomníku se však dostaly do Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci a roku 2016 byly odtud přemístěny do průjezdu Staré papírny, původně Lüdersdorfovy kartonážky, nedaleko od místa svého původního umístění. Původní desky doplňují tabule s informacemi o Hansi Kudlichovi i žateckém pomníku.


Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Pracovní nabídka na Žatecku! Do pískovny v Roztylech u Žatce přijmeme STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video