Lev se zřejmě nevrátí. Výtvarné dílo vybere soutěž

Hedvika Mašková 2020-01-31 13:00:00

První etapa rekonstrukce Nerudova náměstí je již dokončena. Stále mu však chybí dominanta v podobě výtvarného díla. Z původního návrhu sochy koně s půllitry na nohou sešlo. Před dvěma týdny proběhlo jednání o navrácení sochy lva ze Starých Splavů. Ani tento krok nevypadá nadějně. O dominantě s možným vodním prvkem zřejmě rozhodne soutěž.

Velmi žhavá diskuze o soše, která by měla zdobit nově zrekonstruované Nerudovo náměstí, je již přes půl roku stará. Tehdy se veřejnost stavěla odmítavě k návrhu sochy ,,Chmelového koně“ od Michala Gabriela, která by vyšla na více než 1,5 milionu korun. Symbolika koně prý se Žatcem nijak nesouvisí a navíc sochy koňů pokrytých strukturou tvořenou ořechovými skořápkami od předního českého výtvarníka jsou součástí veřejných míst již v několika městech.

Návrh byl zastupitelstvem zamítnut a jako vhodnější se ukázalo vypsání veřejné soutěže. Řeč byla rovněž o navrácení sochy lva z památníku padlých, který měl čestné místo v letech 1930 až 1942 na náměstí Svobody, kde dnes stojí nejmenší chmelnička. Do Starých Splavů, kde dnes socha lva zdobí veřejné prostranství parku, jela jednat starostka města třetí lednový týden.

,,Když jsem byla ve Starých Splavech, paní starostka se podivila, že opět v záležitosti sochy lva přijíždím. Objevení sochy vzbudilo před lety mezi tamějšími obyvateli emoce, jelikož lva považují za svého. Mají po něm dokonce pojmenovanou část území,“ vysvětlila na jednání zastupitelstva v minulém týdnu starostka města Žatce Zdeňka Hamousová a doplnila: ,,Na dotaz, proč si neudělají repliku, mi bylo odvětěno, proč si ji neuděláme my. Prý je socha ve Starých Splavech delší dobu, než byla kdysi u nás. Starostka nevidí důvod v tom, proč by originální sochu vydávali do Žatce. Navíc jsou jako město nyní velmi vytíženi, jelikož mají spoustu práce s odpady, které převzali do vlastních rukou. Lev pro ně teď není priorita.“

VÍCE V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ ŽATECKÝCH NOVIN Č. 4, ROČNÍK 2020

Foto: archiv Regionálního muzea K. A. Polánka Žatec


Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video