Lev se zřejmě nevrátí. Výtvarné dílo vybere soutěž

Hedvika Mašková 2020-01-31 13:00:00

První etapa rekonstrukce Nerudova náměstí je již dokončena. Stále mu však chybí dominanta v podobě výtvarného díla. Z původního návrhu sochy koně s půllitry na nohou sešlo. Před dvěma týdny proběhlo jednání o navrácení sochy lva ze Starých Splavů. Ani tento krok nevypadá nadějně. O dominantě s možným vodním prvkem zřejmě rozhodne soutěž.

Velmi žhavá diskuze o soše, která by měla zdobit nově zrekonstruované Nerudovo náměstí, je již přes půl roku stará. Tehdy se veřejnost stavěla odmítavě k návrhu sochy ,,Chmelového koně“ od Michala Gabriela, která by vyšla na více než 1,5 milionu korun. Symbolika koně prý se Žatcem nijak nesouvisí a navíc sochy koňů pokrytých strukturou tvořenou ořechovými skořápkami od předního českého výtvarníka jsou součástí veřejných míst již v několika městech.

Návrh byl zastupitelstvem zamítnut a jako vhodnější se ukázalo vypsání veřejné soutěže. Řeč byla rovněž o navrácení sochy lva z památníku padlých, který měl čestné místo v letech 1930 až 1942 na náměstí Svobody, kde dnes stojí nejmenší chmelnička. Do Starých Splavů, kde dnes socha lva zdobí veřejné prostranství parku, jela jednat starostka města třetí lednový týden.

,,Když jsem byla ve Starých Splavech, paní starostka se podivila, že opět v záležitosti sochy lva přijíždím. Objevení sochy vzbudilo před lety mezi tamějšími obyvateli emoce, jelikož lva považují za svého. Mají po něm dokonce pojmenovanou část území,“ vysvětlila na jednání zastupitelstva v minulém týdnu starostka města Žatce Zdeňka Hamousová a doplnila: ,,Na dotaz, proč si neudělají repliku, mi bylo odvětěno, proč si ji neuděláme my. Prý je socha ve Starých Splavech delší dobu, než byla kdysi u nás. Starostka nevidí důvod v tom, proč by originální sochu vydávali do Žatce. Navíc jsou jako město nyní velmi vytíženi, jelikož mají spoustu práce s odpady, které převzali do vlastních rukou. Lev pro ně teď není priorita.“

VÍCE V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ ŽATECKÝCH NOVIN Č. 4, ROČNÍK 2020

Foto: archiv Regionálního muzea K. A. Polánka Žatec


Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Přijmeme pracovnici na úklid v odpoledních hodinách ve škole. Vhodné pro ženy důchodkyně. Zájemci hlaste se v sídle firmy LASSO (Libušina 1314, Chomutov) vždy v pondělí a ve čtvrtek v 11 hodin.


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 130,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Uprchlý vězeň

.....

Přehrát video
Minikopaná ve Vroutku má tradici, hrají i ženy

Letos se turnaje v minikopané v sobotu 18. 7. ve Vroutku zúčastnilo sedm týmů, jeden z nich tvořily ženy. Do brány pro jistotu postavily šikovného mladého muže :-)

Přehrát video