Lev se zřejmě nevrátí. Výtvarné dílo vybere soutěž

Hedvika Mašková 2020-01-31 13:00:00

První etapa rekonstrukce Nerudova náměstí je již dokončena. Stále mu však chybí dominanta v podobě výtvarného díla. Z původního návrhu sochy koně s půllitry na nohou sešlo. Před dvěma týdny proběhlo jednání o navrácení sochy lva ze Starých Splavů. Ani tento krok nevypadá nadějně. O dominantě s možným vodním prvkem zřejmě rozhodne soutěž.

Velmi žhavá diskuze o soše, která by měla zdobit nově zrekonstruované Nerudovo náměstí, je již přes půl roku stará. Tehdy se veřejnost stavěla odmítavě k návrhu sochy ,,Chmelového koně“ od Michala Gabriela, která by vyšla na více než 1,5 milionu korun. Symbolika koně prý se Žatcem nijak nesouvisí a navíc sochy koňů pokrytých strukturou tvořenou ořechovými skořápkami od předního českého výtvarníka jsou součástí veřejných míst již v několika městech.

Návrh byl zastupitelstvem zamítnut a jako vhodnější se ukázalo vypsání veřejné soutěže. Řeč byla rovněž o navrácení sochy lva z památníku padlých, který měl čestné místo v letech 1930 až 1942 na náměstí Svobody, kde dnes stojí nejmenší chmelnička. Do Starých Splavů, kde dnes socha lva zdobí veřejné prostranství parku, jela jednat starostka města třetí lednový týden.

,,Když jsem byla ve Starých Splavech, paní starostka se podivila, že opět v záležitosti sochy lva přijíždím. Objevení sochy vzbudilo před lety mezi tamějšími obyvateli emoce, jelikož lva považují za svého. Mají po něm dokonce pojmenovanou část území,“ vysvětlila na jednání zastupitelstva v minulém týdnu starostka města Žatce Zdeňka Hamousová a doplnila: ,,Na dotaz, proč si neudělají repliku, mi bylo odvětěno, proč si ji neuděláme my. Prý je socha ve Starých Splavech delší dobu, než byla kdysi u nás. Starostka nevidí důvod v tom, proč by originální sochu vydávali do Žatce. Navíc jsou jako město nyní velmi vytíženi, jelikož mají spoustu práce s odpady, které převzali do vlastních rukou. Lev pro ně teď není priorita.“

VÍCE V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ ŽATECKÝCH NOVIN Č. 4, ROČNÍK 2020

Foto: archiv Regionálního muzea K. A. Polánka Žatec


Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Pracovní nabídka na Žatecku! Do pískovny v Roztylech u Žatce přijmeme STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video