Úvod   /   Zprávy   /   Žížaly v knihovně!

Žížaly v knihovně!

Hedvika Mašková 2020-02-07 14:00:00

Kompost si většinou spojujeme s venkovní zahradou nebo s pozemkem, ale věřte nebo ne, s kompostováním začali už i v Městské knihovně v Žatci. Zde nově funguje vermikompostér, který bude sloužit hlavně k vzdělávacím účelům. V rámci programu ,,Zelená knihovna“ se však toho chystá mnohem víc.

,,S programem ,,Zelená knihovna“ už koketuji od minulého roku a letos konečně dojde k jeho uplatnění. Nový vermikompostér se bude využívat hlavně k vzdělávacím účelům. Ukáže nejen dětem, že bio odpad je vlastně poklad a nepatří na skládku. Vzniklý kompost, který žížalky vyrobí budeme dále používat na hnojení květin v knihovně i na terase, kde chystáme v rámci programu i další novinky. Vedlejším produktem je zároveň i žížalí čaj, a to je velice účinné hnojivo. Pokud náš ,,chov“ bude prosperovat, rádi se budeme o žížalky dělit prostřednictvím Žížalí mapy,“ prozradila Veronika Košťáková z Městské knihovny Žatec.

Vermikompostér využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo. Žížaly si s radostí pochutnávají na slupce od mrkve, ohryzkách od jablek, suchém pečivu, shnilém banánu, ale i třeba na čajových sáčcích, papírových ubrouscích nebo kávovém lógru! Pomáhají tak zpracovat domácí bioodpad, který pak zbytečně nekončí na skládkách.

,,Vermikompostér se nachází v knihovně hned u centrálního pultu. Myslím si, že právě problematiky kompostování v domácím prostředí začíná zajímat nejen děti, ale také nejednoho dospělého,“ dodala Veronika Košťáková.

Foto: archiv Městská knihovna Žatec

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT

DOMOV PRO SENIORY V ŽATCI hledá do svého týmu FYZIOTERAPEUTA/TKU možno i na zkrácený úvazek.
Tel.: 725 740 090
E-mail: reditel@dpszatec.cz


CHMELOVÁ BRIGÁDA

Chcete si v době krize přivydělat? ZD Hřivice přijímá brigádníky na DPP na zapichování vodícího drátku na chmelnici. Strava zdarma, bez ubytování.
Kontakt: p. Tůma
Tel.: 720 053 970
E-mail: zdhrivice@seznam.cz


ÚKLID ZAHRADY

Hledám někoho, kdo mně pomůže s úklidem zahrady v Žatci po zimě. Zaplatím. Starší paní.
Tel.: 605929938


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní firma přijme do pracovního poměru zaměstnance se ZPS na pozici pracovníka ostrahy v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Požadujeme čistý trestní rejstřík a slušné vystupování. Výhodné mzdové podmínky + náborový příspěvek. Bližší informace na uvedeném telefonu. Těšíme se na spolupráci.
Tel.: 608 313 199

Poslední videa

Blatno: Protože to nevzdám

Celá ulice děkovala v sobotu všem, co pomáhají v době opatření proti koronaviru, za zvuků písně....

Přehrát video
Pasování prvňáčků ZŠ Komenského alej na čtenáře Městské knihovny Žatec

Také děti z Komeňáku si přichystaly vystoupení...

Přehrát video