Pro velkochov dobytka se betonem a dráty oplocují pastviny v okolí Blatna. Bude krajina vypadat jako za železné opony?

Tomáš Skřipský 2020-03-14 09:00:00

BLATNO (tos) — Se silnou obavou z ohrožení kvality vody ve vodní nádrži Jirkov a z narušení přirozeného rázu krajiny se na naší redakci obrátil jeden z obyvatel Květnova, který si přeje zůstat v anonymitě. Znepokojilo ho, že v katastru obce Blatno, mezi osadami Radenov a Květnov, začala firma Zebre (spřízněná se společností APB Plzeň) budovat pevné betonové oplocení pro pastvu velkého stáda skotu. V lokalitě jsou totiž přítoky do vodního díla Jirkov (Bílina, Malá voda).

„Při intenzivním chovu v pevně ohrazených pastvinách lze předpokládat, že ohrožení vod je více než reálné. Všechny pastviny jsou ve sklonu a jsou ohraničeny zmiňovanými vodními toky — voda stéká do údolí. U obce Radenov jde ohrada přímo přes potok. Je–li použit elektrický ohradník, je krajina ohrazena pouze po dobu čtyř až pěti měsíců, po té je volná a propustná jak pro obyvatele, tak i pro zvěř. Pastva začíná v květnu, tak doufám, že do té doby státní správa bude konat, protože v červnu již může být pozdě,“ obává se květnovský usedlík.

Zároveň mu vadí, že kvůli zabetonovaným sloupům s pevně nataženými ocelovými dráty dojde nejen k ohrožení migrace zvěře, ale i k jejímu možnému zranění. Stavba podle něj zároveň narušuje přirozený ráz horské krajiny a obchází zákon o propustnosti území. „Při použití oplocenek či elektrického ohradníku je riziko zranění zvěře podstatně nižší. Upřednostňuje se zde zájem osobní a obchodní nad zájmem obecným. Za chvíli to tu bude vypadat jako na Šumavě v dobách železné opony,“ domnívá se.

Starostka obce Blatno Iveta Rabasová Houfová potvrdila, že kolem některých místních částí, především kolem Radenova a Květnova, rostou betonové sloupy, kterými jsou protaženy tři řady lan a vznikají tak natrvalo pevné ohrady pro pasení skotu. Zástupci majitele společnosti prý o tomto úmyslu obec informovali.

„Dohodli jsme se na respektování obecních cest, v jednom případě jsme se dohodli na výměně nevyužívané cesty za odstup ohrad od hlavní silnice tak, abychom zde mohli vysázet na náklady obce stromy, které alespoň částečně sloupy zastíní. Je pravdou, že průchodnost krajiny a její obraz bude ohradami narušen a dokonce jsme byli před pár dny informováni, že budou se sloupy a lany pokračovat i na dalších pastvinách, ale… Pozemky jsou majetkem firmy, mají na zajištění svých pastvin právo a nenašli jsme žádnou oporu v zákonech, o které bychom se mohli proti betonovým sloupům s lany opřít. Nevadí ani stavebnímu úřadu, ani odboru ochrany životního prostředí,“ uvedla starostka.

Jak dodala, obec majitele upozornila na ochranná pásma zdrojů pitné vody a na akutní nutnost respektovat a ochránit vodní toky a mokřady. „Víme, že kvalita vody stékající z naší oblasti každoročně není v dobré kvalitě a že je tomuto problému věnována příslušnými orgány velká pozornost. Také víme, že se problémem již zabývá vodoprávní úřad a Povodí Ohře,“ uzavřela starostka.

Společnost Zebre z Losiné na Plzeňsku, kterou redakce Nástup rovněž požádala o stanovisko, se k obsahu dopisu našeho čtenáře do uzávěrky dnešního čísla nevyjádřila. Komentář Povodí Ohře a informace o dalším vývoji přineseme v některém z následujících čísel.

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video
Koledy v podloubí: Žatec, 4. adventní neděle 2024

Zlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)

Přehrát video