REGION (tz, r) — Stanovisko, které má za cíl rozptýlit obavy lidí starších věkových skupin z vakcíny AstraZeneca, vydala v pátek minulého týdne společnost Krajská zdravotní. Mezi lidmi se totiž šíří nepodložené obavy o účinnost této očkovací látky. Podle odborníků je důležité si především uvědomit, že jakákoliv vakcína je lepší, než žádná, a každá může člověka ochránit a zmírnit průběh onemocnění COVID–19. Očkování také pomáhá nemocnicím s uvolňováním kapacit.
„Očkování je samozřejmě dobrovolné a to je nutné respektovat. Každá z vakcín vás ale před onemocněním COVID–19 může zachránit. Vakcíny, včetně AstraZenecy, přinejmenším zmírňují průběh onemocnění a tím chrání očkovaného člověka před nutností hospitalizace s těžkým průběhem nemoci. Podlé mého názoru je lepší být očkovaný jakoukoliv vakcínou, než žádnou,“ uvedl k vydanému stanovisku hejtman Jan Schiller.
Krajská zdravotní ve svém stanovisku uvedla: Vakcína AstraZeneca vyvinutá ve spolupráci s vědci z Univerzity v Oxfordu, je po rozsáhlém testování schválená k očkování všech osob ve věku 18 let a starších, bez uvedení horního věkového omezení. Evropská léková agentura, která je v této věci nejvyšší autoritou (schvaluje všechny léčivé přípravky používané v Evropské unii a sleduje jejich účinnost a bezpečnost), schválila aplikaci očkovací látky AstraZeneca také osobám starším 55 let a seniorům s tím, že u nich není nutná žádná úprava dávky. Podobně rozhodl lékový ústav ve Velké Británii, která objednala 100 miliónů dávek vakcíny AstraZeneca a téměř milión z nich již použila pro britské občany. Stanovisko evropských lékových úřadů potvrdila nedávno také Světová zdravotnická organizace (WHO) a doporučila očkovat všechny zájemce bez omezení věku, protože jedině tak bude nyní možnost zachránit miliony životů a ochránit zdraví lidí. Vakcína je účinná i proti tzv. britské mutaci viru. Výhodou této očkovací látky je také tradiční technologie, která byla při vývoji a výrobě použita a vysoká bezpečnost ve všech věkových kategoriích.
Je obecně známé, že účinnost vakcín — konkrétně lze uvést například proti chřipce nebo klíšťové encefalitidě —, klesá s věkem. Klinické studie prokázaly, že i ve skupině seniorů došlo po podání látky AstraZeneca k dostatečné tvorbě potřebných protilátek. Teprve na základě dalšího sledování vědci doporučí, zda bude u kterékoliv očkovací látky proti COVID–19 potřebné další přeočkování, v jakém časovém odstupu, a ve kterých věkových skupinách. Výsledky studií, ve kterých je zařazen výrazně vyšší podíl seniorů, lze očekávat v průběhu následujících týdnů.
Napsal(a): Redakce
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video