Klenčí pod Čerchovem patří mezi 11 historických chodských vesnic, které spadaly ve středověku pod správu domažlického hradu. V současnosti je to městys. Doputovali jsme sem, abychom se podívali do kostela sv. Martina. Když už jsme viděli Lomikarův zámek v Trhanově, musíme také vidět místo kde je Lomikar pochován. Prošli jsme si náměstíčko, které zdobí krásné hrázděné domky. Zastavili jsme u kostela, byl však zamčený. Zvolili jsme tudíž náhradní variantu. Půjdeme po stopách Jindřicha Šimona Baara.
Podívali jsme se na jeho rodný dům, na kterém je připevněna pamětní deska s jeho podobiznou a nápisem: "Zde se narodil 7. února 1869 nejlepší syn Chodska, kněz a spisovatel." J.Š.Baar se věnoval převážně vesnické próze, v níž popisoval život lidí na chodském venkově. Jistě všichni znáte jeho romány Jan Cimbura, Paní komisarka, dětskou knihu Hanýžka a Martínek anebo Pověsti a pohádky z Chodska. A to je pouhý zlomek z jeho tvorby, která je skutečně rozsáhlá. Jako kněz působil na různých místech Čech, připomenu jen, že deset let byl knězem v nedalekých Klobukách u Slaného. Jeho zásluhou byla v této vsi postavena nová fara, která zde stojí doposud. Z Klobouk odešel Baar, v roce 1919, na zasloužený odpočinek a odstěhoval se do rodného Klenčí. Koupil si na návsi krásný dům, v němž žil a pracoval až do konce svého života. Zemřel 24.10.1925. Ve své poslední vůli odkázal svůj dům, jeho zařízení, sbírky a výnosy z autorských honorářů svému rodnému městečku. Přál si, aby dům sloužil místní kultuře a osvětě, aby v něm byla knihovna, čítárna a malé muzeum ze sbírek, které nashromáždil. Pozůstalí jeho přání splnili. Již v roce 1926, vzniklo v prvním patře a na schodišti muzeum, v přízemí knihovna a čítárna. V době druhé světové války bylo muzeum zrušeno, po válce byly sbírky vráceny zpět. Od roku 1957 bylo muzeum rozšířeno i do přízemí. V něm jsme si prohlédli expozici, věnovanou životu lidí na Chodsku, významným klenečským rodákům, např. hudebnímu skladateli Jindřichu Jindřichovi a dalším, kteří se zasloužili o propagaci Chodska. V celém prvním patře muzea je Baarův byt ve svém původním stavu. Spisovatel z něj měl hezký výhled na celou ves, kostel i faru. Byt je velice útulný, slunný, hezky by se v něm bydlelo i dnes.
A třešnička na dortu na závěr. Víte, že naše známá česká herečka Lída Baarová si vybrala svůj pseudonym právě po Jindřichu Šimonu Baarovi? Její rodné jméno, Ludmila Babková, se pro dráhu filmové hvězdy nehodilo a tak zvolila příjmení podle tohoto známého chodského spisovatele a také rodinného přítele, kterého si velice vážila.
J. Hieková
Napsal(a): Jindřiška Hieková
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video