V Žatci vznikla kniha, která nemá v literární historii obdoby. ,,Žatecký román“ je dílem, na jehož vzniku se podílelo více než sedm set lidí. Každý autor navazoval na předchozího, a tak se postupně zformovalo unikátní literární dílo. Tato výjimečná kniha, která vznikala více než pět let, byla v neděli 9. března slavnostně pokřtěna v prostorách restaurace Chrám chmele a piva v Žatci.
Křest přilákal širokou veřejnost včetně sponzorů a spoluautorů, mezi kterými byli také rodinní příslušníci a další hosté. Pohoštění v podobě místního piva a tataráku poskytl sponzorsky Martin Kec, který se postaral o příjemnou atmosféru celé akce. Mezi přítomnými hosty byl i pan Antonín Hyneš z žateckého Domova pro seniory, který se akce zúčastnil za nepřítomného ředitele Petra Antoniho.
„Žatecký román“ se zrodil díky neobvyklé spolupráci 777 autorů, kteří si navzájem předávali štafetu a tvořili pokračování příběhu jeden za druhým. Tento literární experiment, který nemá v České republice, ale pravděpodobně ani na světě obdobu, měl velmi ambiciózní cíl: vytvořit román, kde každý navazuje na předchozího a zachovává kontinuitu děje. Jak se ukázalo, tento nápad se podařil, a kniha dnes stojí jako památník nejen talentu, ale i týmové spolupráce.
Součástí křtu byla i prezentace knihy, kterou podrobně představil kancléř Vladimír Valeš. Poděkoval všem sponzorům a spoluautorům, včetně těch, kteří se na tvorbě knihy podíleli, ale z různých důvodů nemohli být přítomni. Během akce také zazněly vzpomínky na autory, kteří už bohužel nedožili jejího dokončení.
,,Ten poté pozval na schod chrámového schodiště tvůrce obálky knihy Dominika Stroukala, který přítomné krásce seznámil s tvorbou této obálky a objasnil, koho na ní lze najít. Dalšího slova se ujal Tomi Reida, autor všech kreseb v knize, který zase přítomným objasnil, jak bylo tuze těžké, vytvořit všech 777 ilustrací. Další, kdo promluvil, byl zástupce královského města Žatec, starosta Radim Laibl, který připomněl, že město Žatec po celou dobu pěti let tvorbě knihy Žatecký román finančně pomáhalo. Konečně, posledním řečníkem byl architekt Jiří Vaníček, který byl mimochodem čtvrtým autorem knihy z celkových 777,” popsal průběh proslovů na akci Aleš Stroukal.
Po těchto proslovech došlo k samotnému křtu knihy, který byl proveden tradičně – pivem. Prvním, kdo knihu politoval pivem, byl vnuk Aleše Stroukala, Ottík Šolc, následován jeho mladším bratrem Hugem Šolcem. Poté se k akci připojili i další sponzoři a spoluautoři knihy.
Tato jedinečná událost, která spojuje historii, kulturu a kreativitu, byla zakončena příjemným posezením a zábavou, která trvala až do podvečera.
Foto: J. Čolák