Otázky, strach, svoboda a cizost, která se vkrádá do našich životů. O tom je aktuální výstava polského výtvarníka Zbigniewa Bajeka, která byla zahájena první dubnový pátek v žatecké synagoze až do 22. června. Výstavní projekt je pro Muzeum a kulturní prostor synagoga v Žatci významným milníkem.
Kurátor výstavy Martin Kos k tomu uvedl: ,,Krátce po prvním výročí zahájení provozu muzea se setkáváme při zahájení výstavy prvního zahraničního umělce. Jsem rád, že volba padla na Zbigniewa Bajeka, jehož dílo je nám velmi blízké nejen pro své zdroje inspirace, ale i pro hodnoty, které jím sděluje.“ Bajek, který v minulém roce oslavil 40 let od své promoce na Akademii výtvarného umění v Krakově, se svou tvorbou vymezuje proti „salónní“ definici umění a vytváří díla, která odrážejí aktuální dění a vyzývají k zamyšlení nad naším lidským bytím a společenskými hodnotami.
Ve svých obrazech, inspirovaných křesťanskou ikonografií, Bajek nejen zkoumá historické události, ale především komentuje naši současnost.
Tato výstava má pro město Žatec zvláštní význam i díky tomu, že Zbigniew Bajek vytvořil speciálně pro tento prostor soubor děl s názvem ,,Rozřezaný”, který se váže k historii a osudům židovské komunity v Žatci.
Kurátor dále zdůraznil, že výstava je pro návštěvníky nejen vizuálním zážitkem, ale i podnětem k hlubšímu zamyšlení nad tématy svobody, oběti a lidskosti: ,,Jeho práce kladou otázky o našich hranicích lidskosti, o tom, jak otevření jsme cizímu vlivu, cizí zkušenosti. Jak velkou míru nejistoty a obav z neznámého jsme ochotni unést?“
K výstavě se chystá také dokumentární film, který bude mapovat umělcovu tvorbu, s důrazem na jeho vztah k městu Žatec. Film, stejně jako tištěný sborník, bude veřejnosti představen v červnu.
Součástí výstavy byl výtvarný workshop ,,Cizí Kafka”, který proběhl pod vedením Zbigniewa Bajeka následující den na Nádražních schodech před Trafičkou.
Zbigniew Bajek je také kurátorem paralelní výstavy „Identita”, která probíhá v Galerii Kafka v Siřemi.