Podbořany šetří. Zůstanou bez drogové prevence

Jan Vnouček 2013-05-17 07:26:00

Podbořany – Protidrogová preventivní služba v Podbořanech končí. Občanské sdružení Most k naději ze Žatce a Mostu, které ji tu zajišťovalo, se rozhodlo odejít na základě toho, že mu radnice o polovinu snížila roční finanční příspěvek na činnost ve městě. Přitom podle monitoringu této organizace je Podbořansko pravděpodobně drogově nejpromořenější oblastí z celého lounského okresu.

Podbořany se tím stanou jediným větším městem v okrese bez této služby. Proto se nyní v regionu zvyšuje nebezpečí pohozených použitých injekčních jehel a stříkaček.  Terénní protidrogoví pracovníci Mostu k naději totiž kromě jiného zajišťovali pro narkomany jejich výměnu.
O snížení ročního příspěvku ze 60 tisíc na 30 tisíc korun rozhodli na svém posledním zasedání podbořanští zastupitelé. Někteří z nich kritizovali údajně nízkou efektivitu práce streetworkerů a vysoké náklady na jejich činnost. V emotivním projevu zastupitele Vladimíra Záhorského se dokonce objevilo, že svou činností toxikomanii na Podbořansku podporují. To ovšem nadzvihlo ředitele Mostu k naději Lubomíra Šlapku, který na to reagoval několikastránkovým dopisem všem podbořanským zastupitelům. V něm se ohrazuje proti „nepravdivým, zcestným a dehonestujícím“ slovům a vysvětluje úkoly své organizace. Sdělil také, že za těchto finančních podmínek nelze terénní program v Podbořanech dále realizovat.  Proto se sdružení sníženého finančního příspěvku vzdalo a z Podbořan se stáhlo.
„Město Podbořany má problém s drogami. A záleží na zvolených zastupitelích, jakým způsobem omezit drogová rizika a tím chránit i své voliče, občany. My v žádném případě narkomany nepodporujeme, naopak, naše práce v rámci Národního protidrogového programu spočívá v minimalizaci zdravotních a sociálních rizik spojených s užíváním drog pro celou veřejnost. Náklady na činnost dvou našich terénních pracovníků v Podbořanech a okolí jsou zhruba 550 tisíc korun ročně, a to jako vysokoškolsky vzdělaní a proškolení lidé berou za tuto vysoce rizikovou práci plat 13–16 tisíc měsíčně. Máme vždy vícezdrojové financování, ale podmínkou je, aby se určitým procentem podílela i samospráva,“ ohrazuje se Šlapka proti argumentům, které padaly na zmíněném jednání městských zastupitelů. „V Podbořanech, jako v malém městě, je drogová scéna velmi uzavřená, proto trvá i několik měsíců, než naši terénní pracovníci drogově závislé vyhledají a získají si jejich důvěru,“ odmítá také kritiku údajně malé efektivnosti práce.
Šlapka ale stále věří, že s městem opět najde společnou řeč. „Chci poděkovat MUDr. Rálišovi, panu Mojžíšovi a dalším podbořanským zastupitelům i úředníkům, kteří vnímají politickou i občanskou odpovědnost za správu věcí veřejných  a kteří osvíceně a kvalifikovaně přistupují k drogové problematice,“ vzkazuje. I proto bude Most k naději dále podbořanským občanům a klientům nabízet své služby alespoň v žateckém K-centru.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video
Koledy v podloubí: Žatec, 4. adventní neděle 2024

Zlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)

Přehrát video