CHOMUTOV (r) — Jsou malinkatí, ale určitě je nepřehlédnete. V noktuáriu chomutovského zooparku je již několik dní k vidění párek štírů středoasijských. Chovatel Jaroslav Zelinka ho před pár týdny přivezl ze soukromé zoologické zahrady Zájezd u Kladna.
„Nejprve jsem je měl v zázemí terária, teprve před pár dny jsem je umístil do expozice,“ prozradil herpetolog zooparku. Štír středoasijský je rozšířený na poměrně rozsáhlém území od Sýrie až do Mongolska a vytváří řadu poddruhů. Je malinký, dorůstá jen 4,5–6 centimetrů délky. Je světle zbarvený v písčitých odstínech žluté až žlutohnědé barvy.
Jeho osten vypadá děsivě, ale jedovatostí patří mezi méně toxické druhy.
„Bodnutí je sice bolestivé, ale není nebezpečné,“ říká Zelinka. Samice kladou 10 až 50 larev, které se drží na jejím hřbetě, asi po šesti dnech se prvně svlékají. Už šestnáctý den jejich života se osamostatňují — opouští hřbet matky a začínají lovit a přijímat potravu. Tu tvoří různý hmyz a pavouci. Mimochodem — u mláďat je poměrně častý kanibalismus.
Štíři navíc nejsou jediným přírůstkem do kolekce terarijních živočichů.
Co nevidět přibudou v pavilonu plazů dvě užovky drobné. Jak už název druhu napovídá, jde o poměrně malého zástupce užovkovitých hadů, který dorůstá velikosti jen 50–60 centimetrů.
Užovka drobná je rozšířena na sušších lokalitách jihovýchodní Evropy přes Malou Asii až do severního Íránu.
Pozoruhodná je zejména svou potravou, jíž tvoří různý rovnokřídlý hmyz, pavouci, stonožky, štíři ale i mláďata drobných ještěrů. Užovky drobné jsou zbarveny šedě, šedohnědě nebo žlutohnědě. Na hlavě, která není zřetelně odlišena od těla, bývá tmavá kresba v podobě dvou příčných pruhů. Po jarním páření samice kladou 3–8 vajíček. Mláďata se líhnou v červnu až červenci.
Popiska k fotce: Štír středoasijký. Foto: Jaroslav ZELINKA
Napsal(a): Redakce
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video