Suché a teplé počasí chmelu nepřálo. Netřeba se bát - pivo se kvůli tomu nezdraží

Hedvika Fajkusová 2018-08-16 10:27:00

Stekník (hf) Každoročně se již od roku 1952 pořádá na Účelovém hospodářství Stekník, které je nedílnou součástí Chmelařského institutu v Žatci, takzvaný ,,Chmelařský den“. Sjíždí se sem pěstitelé chmele, vystavovatelé agrochemie a výživy, zástupci škol, ale také ministerští úředníci. Letošním hlavním tématem byla samozřejmě vysoký teplota a nízké srážky, které již od začátku roku sužují nejen Českou republiku, ale Evropu celkově. Jaká však bude sklizeň, ukážou až následující dny.

Chmelařský den se koná vždy začátkem srpna před sklizní chmele. Lidé, kteří do Stekníku zavítají, společně hovoří o tom, jaká je situace chmelu jakožto důležité komodity. Zabývají se odhady sklizně, probírá se počasí, nárůst ploch chmelnic a podobně.

Nebyl zde nikdo, kdo by nezmínil aktuálně probíhající sucho a teplo, což jsou největší nepřátelé chmele. V letošní úrodě budou velké rozdíly hlavně mezi oblastmi a jednotlivými pěstiteli. ,,Kdo mohl zavlažovat, tak je na tom relativně dobře, ale ten, kdo neměl závlahu, má chmelnice určitě poškozené. V současné době také začíná velký atak roztoče svilušky chmelové. Napadá celou rostlinu a ta začíná ,,reznout“. To se podepíše na kvalitě chmele,“ uvedl ředitel Chmelařského institutu Josef Patzak.

Otázka zavlažování byla na ,,Chmelařském dnu“ také velice důležitým tématem. Předseda představenstva Chmelařství, družstvo Žatec, Zdeněk Rosa v minulých týdnech rovněž předsedal jednání mezinárodní skupiny ve Španělsku, kde se hovořilo o odhadech v rámci evropských i mimoevropských zemí. ,,Ve Španělsku i ve Spojených státech jsou veškeré plochy zavlažovány. Voda je vedená z hor nebo blízkých přehrad. Je to otázka velkých investic. Tak jako tam, to ani u nás bez vody prostě nejde,“ řekl Zdeněk Rosa. Na Žatecku by se mohla v budoucnu postavit nádrž u Kryr, která by sloužila jako zavlažovací. Přivaděč vody by mohl být také z Nechranic, tedy z povodí řeky Ohře. Zdeněk Rosa sdělil také několik statistických údajů: ,,Suchý a teplý průběh roku byl zaznamenán v celé Evropě, ale můžeme říct, že v České republice byl úpadek srážek zdaleka nejhorší. V ostatních chmelařských regionech byly v nejdůležitějších měsících červnu a červenci srážky vyšší. Pokud se podíváme na srážky od začátku roku do července, tak například v Hallertau v Německu padlo 450 mm a v Žatci těsně nad 200 mm, takže rozdíly jsou opravdu značné. Když se podíváme na rozhodující období, tedy na červenec, tak jsme v Žatci na 25% dlouhodobého průměru, což znamená výrazný pokles.“

Předseda představenstva Chmelařství Žatec však všechny přítomné uklidnil, že nepřízeň počasí rozhodně neovlivní cenu piva. ,,Je potřeba si uvědomit, že mezi pivovary a námi jsou dlouhodobé smlouvy za jasných cenových podmínek, takže to znamená, že je to dlouhodobě jasné a k tomuto výkyvu dojít nemůže. Za druhé, ač chmel je významná položka z pohledu charakteru a chuti piva, tak z pohledu finančního vyjádření až významný není,“ podotkl Zdeněk Rosa.

Na ,,Chmelařském dnu“ ve Stekníku promluvil také předseda Svazu pěstitelů chmele České republiky Luboš Hejda. Ten přišel pro chmelaře s potěšující čerstvou zprávou z Ministerstva zemědělství, kde se objevily nová pravidla k programu Rozvoje venkova. Ty jsou velice příznivá. Chmelařské projekty by měly být nyní doporučovány. ,,Věnujte tomu, prosím, pozornost. Je potřeba, abyste projekty zpracovali kvalitně, a jestli si netroufáte je zpracovávat sami, nabízejí nám pomoc některé poradny. Pokud byste měli zájem, můžeme zorganizovat také seminář, kde byste se o programu dozvěděli více. Sledujte aktuality, které Svaz pěstitelů chmele vydává,“ nabádal všechny přítomné Luboš Hejda. Také on se dotkl otázky zavlažování a vznesl na chmelaře žádost ze strany Ministerstva zemědělství k pořádání investičních akcí pro zadržování vody: ,,Jde o aktuální problém a jak se říká: ,,železo je nutné kout, dokud je žhavé“.“

Dále se mluvilo už jen v číslech. V České republice byla například letos prolomena pětitisícová hranice ploch chmelnic. ,,K dnešnímu ránu to je 5 025 ha. Žatecká oblast se na tomto podílí 3 856 ha. Podíváme-li se na výsazy k letošní sklizni, bylo celkem vysázeno 296 ha. V Žatecké oblasti 192 ha. Složení těchto výsazů je celkem jednoznačné, i když celkem zajímavé, protože Žateckého poloraného červeňáku bylo v rámci republiky bylo vysázeno 235 ha a Sládka, odrůdy, která byla zastoupena nejvíce při výsazech, 38 ha. Ostatní odrůdy byly do 10 hektarů,“ řekl na Chmelařském dnu Zdeněk Rosa.

Celosvětový nárůst plochy chmelnic je na 60 600 ha a světová produkce se v roce 2018 předpokládá na podobné úrovni jako v loňském roce. V USA to je 44 tisíc tun a prvotní předpoklad pro Českou republiku je 5 700 tun.

Dobrou zprávou také je, že zájem o chmel v posledních letech značně stoupá a podílí se na tom i nárůst malých pivovarů, kterých u nás funguje již přes čtyři sta. ,,Bohužel v tomto pěstitelé narážejí na možnosti rozšíření ohledně ploch a državy půdy. Pak také velkých investic do rozšiřování a možností. Spousta pěstitelů je dnes již na nějaké hraně, kde by musela opravdu hodně zainventovat, když by se chtěla rozšířit. Zájemců by bylo dost a to i v zahraničí, protože 65% chmele se stejně pořád vyváží, “ objasnil situaci ploch chmelnic u nás ředitel Chmelařského institutu Josef Patzak.

Poté, co všichni veřejně pohovořili, následovala prohlídka chmelnic. Každý jednotlivý řádek chmelnic v okolí Stekníku byl označen podle toho, jaké na něm probíhaly pokusy. Buď se jednalo o výživu nebo ochranu nějakým novým přípravkem nebo zde byly protierozní výsevy do chmelnic a tak dále. ,,Při prohlídce se říká, jaké zásahy se během vegetace v daném roce dělali, jaká byla ochrana chmele, jaká je to odrůda, jak bude vypadat a přibližný výnos. Vyhodnocuje se, co je nejlepší,“ popsal prohlídku vedoucí účelového hospodářství Stekník Jaroslav Pokorný.

Chmelařský den byl ukončen ,,degustací“ piv z Žateckého pivovaru a dobrým guláškem.

Napsal(a): Hedvika Fajkusová

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video
Koledy v podloubí: Žatec, 4. adventní neděle 2024

Zlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)

Přehrát video