Uplynulo pět let, kdy při sebevražedném útoku zahynuli čtyři příslušníci Armády České republiky – David Beneš, Jan Šenkýř, Ivo Klusák a Libor Ligač. Čest jejich památce vzdalo osmnáct armádních družstev při již tradičním čtvrtém ročníku závodu pojmenovaného po jedné z obětí – Memoriálu Davida Beneše.
Dva dny tvrdé dřiny prožívaly minulý čtvrtek a pátek čtyřčlenné týmy mechanizovaných jednotek, které do Žatce dorazily z celé České republiky. První den soutěžící sbírali body při střelbách, a to jak jednotlivců, dvojic i družstev. Následovaly dovednostní disciplíny v hodu granátem na přesnost v leže nebo z vozidla KBVP Pandur a v neposlední řadě plnění zásobníků do pistole a útočné pušky na čas. Po ukončení pokračovala soutěž nočním třicetikilometrovým přesunem se zátěží dvacet kilogramů.
,,Trasa vedla z posádkové střelnice Vršovice do Žatce a soutěžící ji museli zvládnout v šestihodinovém časovém limitu. Hodnotilo se samozřejmě i pořadí družstev. Po této části soutěž opustila dvě družstva, která odstoupila pro zranění,“ doplnil praporčík František Němec.
Další den začali časně ráno ve výcvikovém prostoru Pereč disciplínami mechanizované pěchoty – ženijní, topografické, spojovací a zdravotní přípravě. První disciplínou byla ochrana proti zbraním hromadného ničení. „Během ní si soutěžící vyzkoušeli taktický pohyb a manipulaci se zbraní v prostředcích individuální ochrany jednotlivce. Dále se pokračovalo v sestavování a přípravě radiostanic k provozu po fyzickém zatížení,“ popsal průběh dopolední části soutěže velitel praporu a současně ředitel soutěže podplukovník Stanislav Kočica. Následovala fyzicky velice náročná disciplína, která spočívala v dopravení protitankových min na určené místo plazením.
Závěr memoriálu se odehrál na sportovišti Flora v Žatci, kde na soutěžící čekala překážková dráha NATO se zátěží v plné bojové výstroji s kombinací fyzické zdatnosti (kačáci, žabáci a krabi, rovněž v plné výstroji) a rozebírání zbraní. Poslední pekelné disciplíny byly velmi atraktivní podívanou pro diváky. Na Floru přišly vojáky povzbudit desítky lidí.
,,Disciplíny jsou dělané tak, aby byly připodobněné skutečné akci a zároveň, aby to byla spolupráce lidí v týmu,“ vysvětlil praporčík František Němec.
Domácí tým ze 41. mechanizovaného praporu sice v memoriálu nezvítězil, ale jeden z příslušníků byl vyhlášen nejlepším střelcem. Vítězným družstvem se stal tým z 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, druhé skončilo družstvo 14. pluku logistické podpory z Pardubic a třetí bylo družstvo 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.
„Byl jsem na všech ročnících, jelikož David byl můj kamarád, a touto soutěží si ho vždycky rádi připomínáme. Zároveň musím říct, že celá soutěž je rok od roku náročnější, komplexnější a víc se přibližuje k reálné činnosti vojáka mechanizované pěchoty. Rozhodně se těším na další ročník!“ shrnul dojmy za všechny týmy nadrotmistr Jakub Havel ze 14. pluku logistické podpory Pardubice.
Část memoriálu se odehrála také v Litvě, kde teď naši vojáci působí v rámci alianční předsunuté přítomnosti a zúčastnilo se ho několik armád NATO.
Napsal(a): Hedvika Mašková
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video