ROZHOVOR: Galerii Jirkov čeká rok nabitý výstavami i tradičními akcemi

Soňa Šímová 2020-02-10 10:49:00

JIRKOV — Každou vernisáž v Galerii Jirkov navštíví desítky lidí. Zásluhu na tom má jak pohodová atmosféra, která je tu a tam podpořena i doprovodným programem, tak osobnost ředitelky Hany Zvalové. Ta má šťastnou ruku při výběru vystavujících, ale umí i poutavě vyprávět a vyhlášené je též její občerstvení, kterým příchozí hostí. S Hanou Zvalovou jsem si povídala o tom, co se letos v Galerii Jirkov chystá.

Na co se letos mohou těšit návštěvníci Galerie Jirkov?

Zahájili jsme tradičně fotografickou výstavou Václavy Ryantové a Zdeňka Beránka. Ta potrvá do 15. února. Následovat bude od 16. února do 21. března výstava Nadi Hoštové a její skupiny. To budou obrázky, které se zaměřují na malování pastelkami a pastelem. Jsou svítivé a pozitivní a myslím, že dokážou rozsvítit špatnou náladu každého, kdo k nám do galerie zavítá.

Poté bude vystavovat Kamila Tóthová, což nám krásně vyjde přes duben, kdy je mezinárodní den Romů. K němu zde každoročně pořádáme zajímavé akce. Mám z toho radost, protože Romové moc nemalují a po dlouhé době jsme objevili v regionu hned dva. Kamila má styl, který se podobá Kájovi Saudkovi nebo Milanovi Tóthovi.

Od konce dubna do konce května tu budeme vystavovat nádherné obrazy německé malířky Marion Steuer.

Červen a případně začátek července bude již tradičně zaměřen na hry, optické klamy, zkrátka uděláme výstavu zaměřenou na děti a mladé. Všechno si budou moci vyzkoušet. Exponáty shromažďujeme od poloviny loňského roku, některé jsou hodně netradiční. Například hmatové pexeso. To je takový náš vynález.

Přes prázdniny má pak galerie volno a po nich u nás bude vystavovat malíř Miroslav Chlad.

Ve vánočním období až do tří králů se zase zaměříme na užité umění, aby návštěvníci mohli u nás koupit nějaký pěkný dárek.

Pořádáte také doplňkové akce. Jaké budou letos?

22. února budeme pořádat tradiční masopust. Sejdeme se ve 13 hodin v Galerii. Kdo přijde v masce, dostane „štamprlu“, pro děti budeme mít lízátko nebo bonbon. Masky je možné si u nás předem vypůjčit. Je tu kobyla, kat, dva Turci, medvěd, cikánka a další. Stačí se jen dopředu nahlásit a domluvit. Na posilněnou můžou účastníci na začátku zakousnout chleba sádlem, jitrnici a zapít svařákem nebo čajem. Jako pokaždé potom projdeme městem s několika zastávkami až k Bremenu. Tam si každý může pochutnat na zabíjačkových dobrotách. Budou jelítka, jitrnice, prdelačka…

Loni jsme ve spolupráci s městem také poprvé pořádali Velikonoce na náměstí E. Beneše. I letos by měly probíhat v podobném duchu. Program plánujeme na celé odpoledne a bude opět zahrnovat tradice jako pletení pomlázek, malování vajíček a podobně. Termín a další detaily máme zatím v jednání.

Budou letos nějaké programy pro děti?

O letních prázdninách bychom chtěli uspořádat výtvarně–řemeslný příměstský tábor. Loni tu byla fajn skupinka dětí, bavilo je to. Pro děti bychom chtěli něco uspořádat i v průběhu roku, když budou mít volné dny. Zařadíme zase něco pro šikuly, jako šití, vaření nebo práci se dřevem či elektřinou. I s tím máme z loňska zkušenost.

Pořádáte také něco pro dospělé?

Ano, na podzim bychom měli pokračovat s kurzy výtvarných technik. Zaměřujete se i na sociálně slabé.

Jak?

Na podzim míváme ve spolupráci se sociálním odborem města program pro lidi, kteří neměli v životě tolik štěstí. Daří se nám tak dostat tyto lidi od televizí a počítačů a něco smysluplného podniknout. Kromě pěkného program je čeká i malé pohoštění.

Děkuji za rozhovor.

Soňa ŠÍMOVÁ


Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT

DOMOV PRO SENIORY V ŽATCI hledá do svého týmu FYZIOTERAPEUTA/TKU možno i na zkrácený úvazek.
Tel.: 725 740 090
E-mail: reditel@dpszatec.cz


CHMELOVÁ BRIGÁDA

Chcete si v době krize přivydělat? ZD Hřivice přijímá brigádníky na DPP na zapichování vodícího drátku na chmelnici. Strava zdarma, bez ubytování.
Kontakt: p. Tůma
Tel.: 720 053 970
E-mail: zdhrivice@seznam.cz


ÚKLID ZAHRADY

Hledám někoho, kdo mně pomůže s úklidem zahrady v Žatci po zimě. Zaplatím. Starší paní.
Tel.: 605929938


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní firma přijme do pracovního poměru zaměstnance se ZPS na pozici pracovníka ostrahy v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Požadujeme čistý trestní rejstřík a slušné vystupování. Výhodné mzdové podmínky + náborový příspěvek. Bližší informace na uvedeném telefonu. Těšíme se na spolupráci.
Tel.: 608 313 199

Poslední videa

Blatno: Protože to nevzdám

Celá ulice děkovala v sobotu všem, co pomáhají v době opatření proti koronaviru, za zvuků písně....

Přehrát video
Pasování prvňáčků ZŠ Komenského alej na čtenáře Městské knihovny Žatec

Také děti z Komeňáku si přichystaly vystoupení...

Přehrát video