Focení jako způsob nahlížení na svět

Soňa Šímová 2020-02-09 12:52:00

CHOMUTOV — Lounský rodák Jiří Jiroutek představil v chomutovské galerii Špejchar výstavu s názvem Na cestě. Tu můžete navštívit až do 28. února. Co na výstavě spatříte a jak se k fotografování dostal? O tom více v krátkém rozhovoru.

Jaké fotografie ve Špejcharu návštěvníci najdou?

Jsou to moje zážitky z cest, které jsem měl možnost absolvovat. Většina těch snímků nebyla nikde prezentována, vyjma soutěží. Musím říct, že jsem měl radost z toho prostoru v galerii. Je dostatečně velký i na instalaci zvětšenin, které mají 1,5 krát 1,5 metru. Měli jsme připravené popisky, ale rozhodli jsme se, že necháme na diváky působit obrazy jako takové. Mohu ale napovědět, že se jedná o fotografie z části Evropy a severní Ameriky. Měl jsem připravených 65 obrazů, nakonec se jich sem vešlo 45. I tak velký prostor na to byl malý. Doufám, že se najde příležitost pro další výstavu.

Jak jste se k fotografování dostal?

Fotím od roku 1990. Nejsem fotograf od narození, začal jsem až v dospělosti. Vyrůstal jsem v Lounech, kde jsem žil až do konce gymnázia. Tehdy jsem jediné povědomí jediné povědomí o výtvarném umění měl jen prostřednictvím profesorů, kteří nás učili. První fotoaparát jsem dostal od kamaráda s tím, že až budu ten slavný fotograf, tak mu to vrátím. A já jsem hned v tom roce vyhrál krajskou amatérskou fotografickou soutěž v kategorii do 25 let. Místo technické univerzity v Liberci jsem nakonec vystudoval fotografii. Až s tím se tak nějak nastartoval ten můj život fotografa.

Co pro vás focení znamená?

Je to způsob nahlížení na svět, na život. Fotím převážně architekturu. Myslím, že je to díky tomu, že jsem denně chodil kolem chrámu svatého Mikuláše. To vás nemůže nezasáhnout.

 Děkuji za rozhovor.

 Soňa ŠÍMOVÁ

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

ČÍŠNÍK/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový Svět v Lounech přijme ČÍŠNÍKA, SERVÍRKU NA HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz


ZDRAVOTNÍ SESTRA

Nemocnice Kadaň nabízí náborový příspěvek až 35 000,- Kč pro zdravotní sestry a hledá do svých řad kolegyně/kolegy na pozice VŠEOBECNÁ SESTRA PRO INTENZIVNÍ PÉČI NA ODDĚLENÍ JIP, DĚTSKÁ SESTRA, RADIOLOGICKÁ ASISTENTKA, VŠEOBECNÁ SESTRA v oborech chirurgie, interna, ortopedie, pediatrie, gynekologie a porodnictví, intenzivní medicína, anestezie, rtg. Nástup možný IHNED do HPP nebo na DPČ, DPP!
Tel.: 725 425 180
E-mail: benesova@nemkadan.cz


ZEDNÍK, STAVEBNÍ TECHNIK, KLEMPÍŘ A POKRÝVAČ, ROZPOČTÁŘ

STAMVMAX GROUP s.r.o. (Husova 434, Klášterec n/O) nabízí volná místa na pozice: ZEDNÍK, STAVEBNÍ TECHNIK, KLEMPÍŘ A POKRÝVAČ, ROZPOČTÁŘ.
Tel.: 734 370 013
E-mail: info@stavmax.cz


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Do zavedené restaurace v Žatci přijmeme kuchaře a číšníka.
Tel.: 702 536 412


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

V Očihově v neděli 9. 2. přivítali nové občánky

Nejmenším kamarádům a všem hostům malé slavnosti přednesli pásmo básniček děti z MŠ Blšany pod vedením paní učitelky Romany Ptáčkové ;-)

Přehrát video
První vysvědčení dostali žáci 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci

Paní učitelka Jitka Zusková na své žáky nedá dopustit, v pololetí měli nejlepší ohodnocení z celé školy ;-)

Přehrát video