Focení jako způsob nahlížení na svět

Soňa Šímová 2020-02-09 12:52:00

CHOMUTOV — Lounský rodák Jiří Jiroutek představil v chomutovské galerii Špejchar výstavu s názvem Na cestě. Tu můžete navštívit až do 28. února. Co na výstavě spatříte a jak se k fotografování dostal? O tom více v krátkém rozhovoru.

Jaké fotografie ve Špejcharu návštěvníci najdou?

Jsou to moje zážitky z cest, které jsem měl možnost absolvovat. Většina těch snímků nebyla nikde prezentována, vyjma soutěží. Musím říct, že jsem měl radost z toho prostoru v galerii. Je dostatečně velký i na instalaci zvětšenin, které mají 1,5 krát 1,5 metru. Měli jsme připravené popisky, ale rozhodli jsme se, že necháme na diváky působit obrazy jako takové. Mohu ale napovědět, že se jedná o fotografie z části Evropy a severní Ameriky. Měl jsem připravených 65 obrazů, nakonec se jich sem vešlo 45. I tak velký prostor na to byl malý. Doufám, že se najde příležitost pro další výstavu.

Jak jste se k fotografování dostal?

Fotím od roku 1990. Nejsem fotograf od narození, začal jsem až v dospělosti. Vyrůstal jsem v Lounech, kde jsem žil až do konce gymnázia. Tehdy jsem jediné povědomí jediné povědomí o výtvarném umění měl jen prostřednictvím profesorů, kteří nás učili. První fotoaparát jsem dostal od kamaráda s tím, že až budu ten slavný fotograf, tak mu to vrátím. A já jsem hned v tom roce vyhrál krajskou amatérskou fotografickou soutěž v kategorii do 25 let. Místo technické univerzity v Liberci jsem nakonec vystudoval fotografii. Až s tím se tak nějak nastartoval ten můj život fotografa.

Co pro vás focení znamená?

Je to způsob nahlížení na svět, na život. Fotím převážně architekturu. Myslím, že je to díky tomu, že jsem denně chodil kolem chrámu svatého Mikuláše. To vás nemůže nezasáhnout.

 Děkuji za rozhovor.

 Soňa ŠÍMOVÁ

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video