Šetříme peníze a potlačujeme korupci. Město vyhlásí architektonickou soutěž

Hedvika Mašková 2020-02-27 13:00:00

Budoucí proměna centra Podměstí by měla vzejít z architektonické soutěže. Předpokládaný termín vyhlášení je 29. února. Česká komora architektů již zveřejnila členy poroty, kteří budou spolu s vyhlašovatelem vybírat nejoptimálnější návrh.

Předmětem soutěže je návrh zpracování urbanisticko-architektonicko-krajinářského návrhu revitalizace Havlíčkova náměstí v Žatci s cílem oživení místa a transformace na důstojné centrum sídliště Podměstí. Vyhlašovatelem soutěže je město Žatec a organizátorem firma City Upgrade.

,,Výběr nejoptimálnějšího návrhu provádí spolu s vyhlašovatelem odborná porota, jejíž činnost je zákonem podrobně nastavena tak, aby rozhodování bylo transparentní, nepodjaté a nestranné, avšak aby současně poskytovala vyhlašovateli nejvyšší možný odborný servis,“ vysvětluje výhody soutěže Česká komora architektů.
V případě architektonické soutěže na revitalizaci centra Podměstí budou žádnými členy poroty za závislé místostarostové Radim Laibl a Jaroslav Špička. Za nezávislé budou v porotě Markéta Zdebská z Fakulty architektury ČVUT, architekt Ondřej Tuček, autor projektu rekonstrukce Pavilonu A v Lounech, a krajinářský architekt Vladimír Sitta. Mezi náhradníky bude za závislé Gabriela Becková z odboru rozvoje města a za nezávislé architekt Jiří Žid.

,,Soutěž o návrh umožňuje zadat následné projekční práce jednodušeji a rychleji, než jiné způsoby zadání veřejné zakázky. Zároveň stále zůstává kontrola nad cenou projekčních prací. Soutěž nabízí rovnou příležitost všem účastníkům a přináší tak možnost získání neotřelých a originálních řešení. Je to způsob důvěryhodný i pro samotné soutěžící,“ doplňuje Česká komora architektů.

Centrum Podměstí, prostor před obchodním domem Zlatý chmel a kulturním domem Moskva, získalo svou současnou podobu v 60. letech. Po demolici 79 původních objektů se na základě architektonické soutěže vybudovalo nové centrum lokality, a to podle návrhu architekta Vratislava Štelziga. Součástí návrhu byl výškový obytný dům, obchodní dům a kulturní dům, jenž měl sloužit i chmelařským oslavám. K atraktivitě místa přispěl také vodní prvek s keramickými prvky v terénním zálivu jako ústřední motiv nového náměstí. Kulturní dům Moskva patří mezi urbanisticky zajímavé stavby, a to hlavně díky výtvarně řešené fasádě, mohutné střeše, kovovému vstupnímu portálu a soklu z čedičových kostek.

,,Architektonická soutěž je způsob zadávání zakázek, který umožňuje ke stavbě přistoupit koncepčně, zapojit odborníky a transparentně a nestranně vybrat nejoptimálnější návrh. Toto hustě obydlené místo si to bezpochyby zaslouží. Hlavní centrum vybavenosti Podměstí s náměstím s parkovou úpravou a třemi přiléhajícími budovami vzniklo na přelomu 60. a 70. let. Jde z pohledu architektonické kvality o to nejlepší, co bylo v Žatci po druhé světové válce postaveno. Proto je dle nás architektonická soutěž zcela na místě a jsme moc rádi, že se vedení města rozhodlo zohlednit při obnově místa nejen pořizovací náklady, ale rovněž estetickou a funkční kvalitu. Skvělé je také to, že se podařilo do příprav zapojit i autora původního návrhu Vratislava Štelziga. Věříme, že se postup architektonické soutěže osvědčí a stane se běžným nástrojem pro zadávání větších zakázek, tak jak to sledujeme v mnoha českých městech,“ vyjádřil se místní spolek ,,A dál?“, který před více než dvěma lety převzal iniciativu za záchranu centra Podměstí.

Foto: Havlíčkovo náměstí v Žatci, původní stav, 70. léta, Josef Bláha

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video