Šetříme peníze a potlačujeme korupci. Město vyhlásí architektonickou soutěž

Hedvika Mašková 2020-02-27 13:00:00

Budoucí proměna centra Podměstí by měla vzejít z architektonické soutěže. Předpokládaný termín vyhlášení je 29. února. Česká komora architektů již zveřejnila členy poroty, kteří budou spolu s vyhlašovatelem vybírat nejoptimálnější návrh.

Předmětem soutěže je návrh zpracování urbanisticko-architektonicko-krajinářského návrhu revitalizace Havlíčkova náměstí v Žatci s cílem oživení místa a transformace na důstojné centrum sídliště Podměstí. Vyhlašovatelem soutěže je město Žatec a organizátorem firma City Upgrade.

,,Výběr nejoptimálnějšího návrhu provádí spolu s vyhlašovatelem odborná porota, jejíž činnost je zákonem podrobně nastavena tak, aby rozhodování bylo transparentní, nepodjaté a nestranné, avšak aby současně poskytovala vyhlašovateli nejvyšší možný odborný servis,“ vysvětluje výhody soutěže Česká komora architektů.
V případě architektonické soutěže na revitalizaci centra Podměstí budou žádnými členy poroty za závislé místostarostové Radim Laibl a Jaroslav Špička. Za nezávislé budou v porotě Markéta Zdebská z Fakulty architektury ČVUT, architekt Ondřej Tuček, autor projektu rekonstrukce Pavilonu A v Lounech, a krajinářský architekt Vladimír Sitta. Mezi náhradníky bude za závislé Gabriela Becková z odboru rozvoje města a za nezávislé architekt Jiří Žid.

,,Soutěž o návrh umožňuje zadat následné projekční práce jednodušeji a rychleji, než jiné způsoby zadání veřejné zakázky. Zároveň stále zůstává kontrola nad cenou projekčních prací. Soutěž nabízí rovnou příležitost všem účastníkům a přináší tak možnost získání neotřelých a originálních řešení. Je to způsob důvěryhodný i pro samotné soutěžící,“ doplňuje Česká komora architektů.

Centrum Podměstí, prostor před obchodním domem Zlatý chmel a kulturním domem Moskva, získalo svou současnou podobu v 60. letech. Po demolici 79 původních objektů se na základě architektonické soutěže vybudovalo nové centrum lokality, a to podle návrhu architekta Vratislava Štelziga. Součástí návrhu byl výškový obytný dům, obchodní dům a kulturní dům, jenž měl sloužit i chmelařským oslavám. K atraktivitě místa přispěl také vodní prvek s keramickými prvky v terénním zálivu jako ústřední motiv nového náměstí. Kulturní dům Moskva patří mezi urbanisticky zajímavé stavby, a to hlavně díky výtvarně řešené fasádě, mohutné střeše, kovovému vstupnímu portálu a soklu z čedičových kostek.

,,Architektonická soutěž je způsob zadávání zakázek, který umožňuje ke stavbě přistoupit koncepčně, zapojit odborníky a transparentně a nestranně vybrat nejoptimálnější návrh. Toto hustě obydlené místo si to bezpochyby zaslouží. Hlavní centrum vybavenosti Podměstí s náměstím s parkovou úpravou a třemi přiléhajícími budovami vzniklo na přelomu 60. a 70. let. Jde z pohledu architektonické kvality o to nejlepší, co bylo v Žatci po druhé světové válce postaveno. Proto je dle nás architektonická soutěž zcela na místě a jsme moc rádi, že se vedení města rozhodlo zohlednit při obnově místa nejen pořizovací náklady, ale rovněž estetickou a funkční kvalitu. Skvělé je také to, že se podařilo do příprav zapojit i autora původního návrhu Vratislava Štelziga. Věříme, že se postup architektonické soutěže osvědčí a stane se běžným nástrojem pro zadávání větších zakázek, tak jak to sledujeme v mnoha českých městech,“ vyjádřil se místní spolek ,,A dál?“, který před více než dvěma lety převzal iniciativu za záchranu centra Podměstí.

Foto: Havlíčkovo náměstí v Žatci, původní stav, 70. léta, Josef Bláha

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video