Hořejší rybník dostane žulovou opěrnou hráz

Lucie Steklá 2020-03-23 11:05:00

Peruc (lus) Hořejší rybník v Peruci prochází od ledna náročnou rekonstrukcí. Poslední velké čištění této nádrže bylo provedeno v roce 1956. Po rekonstrukci se do nádrže vrátí také raci říční. Již před dvěma lety městys Peruc zrekonstruoval menší Dolejší rybník.


U Hořejšího rybníku v první řadě došlo k odtěžení sedimentu o objemu zhruba tisíce metrů krychlových. „Dále se zbourala opěrná zeď hráze z pískovcových kvádrů, která již byla v havarijním stavu. Na jejím místě byla na betonových základech postavena nová zeď z lomové žuly o délce 96 metrů,“ vysvětlil perucký místostarosta Jan Vnouček. Podle jeho slov bude ve finále vybudován nový bezpečnostní přeliv a kaskáda spojující nádrž s Dolejším rybníkem. „Dno nádrže se upraví pro život raků říčních. Chránění korýši, kterých zde žilo několik set, byli před stavbou přemístěni do jiné vodní nádrže,“ dodal.

Investorem stavby v hodnotě 4,6 milionu korun je Městys Peruc, který na akci získal dotaci ve výši 3,7 milionu korun od Ministerstva zemědělství ČR.

Menší Dolejší rybník městys Peruc zrekonstruoval v roce 2018. Rybník byl odbahněn a prohlouben, hráz byla zvýšena a opevně-na štípaným kamenem. Vznikl nový bezpečnostní přeliv, který zabrání případnému přeplnění nádrže. Osazen byl dubový požerák, výtoková kaskáda do potoka se nově vytvořila z lomové žuly.

Myslelo se i na turisty a vyhlídková plošina k Oldřichovu dubu byla opatřena dřevěným zábradlím. Celkové náklady činily 1,42 milionu korun, z čehož osmdesát procent uhradila dotace ministerstva zemědělství.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Vystoupení při předávání certifikátů Cambridge english

Vystoupily děti ze 4.A s p. uč. Jitkou Pletichovou.

Přehrát video