Hořejší rybník dostane žulovou opěrnou hráz

Lucie Steklá 2020-03-23 11:05:00

Peruc (lus) Hořejší rybník v Peruci prochází od ledna náročnou rekonstrukcí. Poslední velké čištění této nádrže bylo provedeno v roce 1956. Po rekonstrukci se do nádrže vrátí také raci říční. Již před dvěma lety městys Peruc zrekonstruoval menší Dolejší rybník.


U Hořejšího rybníku v první řadě došlo k odtěžení sedimentu o objemu zhruba tisíce metrů krychlových. „Dále se zbourala opěrná zeď hráze z pískovcových kvádrů, která již byla v havarijním stavu. Na jejím místě byla na betonových základech postavena nová zeď z lomové žuly o délce 96 metrů,“ vysvětlil perucký místostarosta Jan Vnouček. Podle jeho slov bude ve finále vybudován nový bezpečnostní přeliv a kaskáda spojující nádrž s Dolejším rybníkem. „Dno nádrže se upraví pro život raků říčních. Chránění korýši, kterých zde žilo několik set, byli před stavbou přemístěni do jiné vodní nádrže,“ dodal.

Investorem stavby v hodnotě 4,6 milionu korun je Městys Peruc, který na akci získal dotaci ve výši 3,7 milionu korun od Ministerstva zemědělství ČR.

Menší Dolejší rybník městys Peruc zrekonstruoval v roce 2018. Rybník byl odbahněn a prohlouben, hráz byla zvýšena a opevně-na štípaným kamenem. Vznikl nový bezpečnostní přeliv, který zabrání případnému přeplnění nádrže. Osazen byl dubový požerák, výtoková kaskáda do potoka se nově vytvořila z lomové žuly.

Myslelo se i na turisty a vyhlídková plošina k Oldřichovu dubu byla opatřena dřevěným zábradlím. Celkové náklady činily 1,42 milionu korun, z čehož osmdesát procent uhradila dotace ministerstva zemědělství.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

VÝKUPČÍ DRUHOTNÝCH SUROVIN, ŽATEC

Wastemat s.r.o. Žatec přijme výkupčího druhotných surovin.TEL: 728880155; EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz


Hledáte práci v Žatci?

Základní umělecká škola Žatec hledá HOSPODÁŘKU - ROZPOČTÁŘE. Práce na plný úvazek, od 1.8.2021. Požadavky: minimálně střední vzdělání ekonomického směru, znalost MS Office (Word, Excell, Outlook), orientace v účetní, mzdové a daňové oblasti. Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a příjemný kolektiv. Své životopisy zasílejte do 10.5.2021 na email: i.maresova@zuszatec.cz
Kontakt: Irena Marešová
E-mail: i.maresova@zuszatec.cz


OPERÁTOR VÝROBY a SKLADNÍK

Pracovní příležitost v Podbořanech, mzda až 26 500,- Kč! Pracujte u jednoho z nejlepších zaměstnavatelů na Podbořansku! Valeo Podbořany nabírá SKLADNÍKY a OPERÁTORY VÝROBY. Smlouva na neurčito, 28 dní volna, vhodné pro ženy, muže a absolventy, plně hrazené stravenky, práce na 3 směny.
Kontakt: Zdenka Hlavánová
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com


KUCHAŘ/KA

Restaurace U ŽIDA, Česká 182, Louny hledá kuchaře/ku. Info: uzida@restauraceuzida.cz; tel.: 603193198.
Tel.: 603193198
E-mail: uzida@restauraceuzida.cz


TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C)

Práce v Žatci s dobrým platovým ohodnocením! Prefa Žatec s.r.o., česká firma s férovým přístupem hledá zaměstnance na pozice: TESAŘ, TRUHLÁŘ, ZÁMEČNÍK, ŘIDIČ (skupina C). Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hod., stravenkový paušál, týden dovolené navíc. Požadujeme vyučení v oboru nebo minimálně 2 roky praxe.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 601 549 488
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

Poslední videa

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Místo, kde hodil útočník kámen do vlaku

Přehrát video
Žatec: Na zahradě MŠ U jezu vznikají vrbové stavby

Další zajímavé prvky přibudou na školkové zahradě v Podměstí. Děti z MŠ U jezu - Mašinka se mají na co těšit.

Přehrát video