Skauti pomáhají hrdinům v první linii, a to prostřednictvím technologie 3D tisku

Hedvika Mašková 2020-04-14 10:00:00

Svět 3D tisku nabízí nepřeberné možnosti a začíná být dostupný pro každého. 3D tiskárny dokonce pomáhají. V reakci na akutní nedostatek ochranných pomůcek pro lékaře a další hrdiny v prvních linií v souvislosti s pandemií COVID-19 začala firma Průša Research 3D printers testovat ochranné štíty, které lze vytisknout na 3D tiskárně. Firma zvládne vyrobit dva tisíce kusů denně a s kapacitou navíc jim pomáhá komunita 3D tiskařů z celé České republiky. K nim patří také žatečtí skauti.

,,S 3D tiskem ochranných štítů jsme začali zhruba před dvěma týdny. Za první týden jsme zvládli vyrobit dvacet štítů, které jsme doručili do organizace Kamarád – LORM a také pracovníkům do Nemocnice Žatec. Dále bychom rádi oslovili záchranáře, hasiče a domov pro seniory,“ uvedl vedoucí Skautského střediska Žatec Petr Marek.

Na 3D tiskárně skauti tisknou čelenku a spodní část obličejového štítu. Tenká plexiskla, která se do vytištěných konstrukcí usazují, pak kupují na internetu. Samotný tisk trvá tři hodiny. Výrobní cena ochranného štítu je zhruba 70 korun.

,,Materiál, ze kterého se štíty tisknou, se nazývá PETG. Je jedním z nejpoužívanějších materiálů pro 3D tisk. Je velice odolný a dobře snáší dezinfekci, což je v tomto případě obzvlášť přínosné. Materiál PETG je také pružnější a pohodlnější pro nošení,“ doplnil další ze skautů Lukáš Marek.

Skautské středisko v Žatci se v současné nelehké situaci pustilo do šití roušek i pomoci seniorům. Nyní se však skauti naplno věnují 3D tisku. Kontaktují je dokonce lidé z okolí, kteří se také snaží o pomoc na lokální úrovni a prosí je o informace.

,,Nejde o nic složitého. Stačí si jen stáhnou tiskové soubory a může se začít,“ vysvětlil Petr Marek a na závěr dodal: ,,Svou pomocí pouze plníme skautský zákon. Jeden z bodů zákona totiž říká: ,,Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.“. Také ve skautském slibu, který je základní přísahou a ohniskem skautského života, skauti slibují, že budou duší i tělem připraveni pomáhat vlasti a bližním.“


Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/CI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Podmínkou je kurz PSS, aktivní řízení automobilu, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny), praxe v oboru vítána. - Přihlášky vč životopisu zasálejte na uvedený e-mail nebo poštou na Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec do 24. července.
E-mail: antoni@dpszatec.cz


UKLÍZEČKA

Firma Technology-west s.r.o., Žatec přijme uklízečku na úklid kanceláří v dopoledních hodinách. Úklid 2x týdně na dvě hodiny, na dohodu o provedení práce. Nástup možný ihned.
Tel.: 777 222 674


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Žatec: Pietní akt k 77. výročí vypálení Českého Malína

V neděli 12. 7. dopoledne se konal pietní akt za oběti Českého Malína - uctít památku tragédie v Českém Malíně do Žatce k pomníku před hřbitovem přišly desítky lidí...

Přehrát video
Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video