R.I.P., paní Jano z Valova!

Alla Želinská 2020-04-19 07:31:00

Ve věku nedožitých 72 let (narozeniny by oslavila 24. června) zemřela v Podbořanech po dlouhé těžké nemoci bývalá vynikající československá cyklistka Jana Polanská. Chorobu si nepřipouštěla, i když poslední dobou trávila hodně času v nemocnici v Motole, stále byla v kontaktu s blízkými, přáteli, s lidmi, které měla okolo sebe ráda, ráda si s nimi povídala. Uměla naslouchat a poradit. I proto s radostí a láskou k lidem pracovala posledních téměř dvacet let jako obchodní zástupkyně podbořanské pobočky jedné z pojišťoven.

Jana se narodila v létě 1948 v malé vesničce Valov u Podbořan rodičům Květě a Karlovi Královým. Narodila se doma, do nemocnice se tehdy nejezdilo. Měla ještě tři mladší sourozence, bratry Karla a Stanislava a sestru Jaroslavu. „Do školy jsme chodili do Podbořan tři kilometry od Valova. Většinou jezdili na kole a tak denně najezdili šest kilometrů. To byla dobrá příprava na sportovní dráhu, na kterou se dostala na střední škole v Lounech, a to díky prof. Dvořákovi, který v ní viděl talent. V roce 1967 přesvědčila i mě, abych kolo také zkusila. Tak jsme začaly jezdit spolu,“ vzpomíná sestra Jany Jaroslava Hasincová z Loun.

Po skončení střední školy Jana šla pracovat do JZD Podbořany. 10. 10. 1969 se provdala za Josefa Polanského a s ním měla dvě děti, Jitku a Janu. Na Mistrovství světa v Brně 1969 už jela těhotná se starší dcerou Jitkou. Po porodu se ještě vrátila k cyklistice a jezdila za ZKZ Podbořany.

V roce 1975, když byl mladší dceři necelý rok, tragicky zemřel její manžel. Jana přestala závodit, ale ve sportovních aktivitách pokračovala dál. Zvali si ji na cyklistické závody jako rozhodčí. Založila v Podbořanech cyklistický a turistický oddíl, kde se věnovala mládeži a také zastávala funkci rozhodčí. Celý svůj život se zajímala o sportovní dění na Podbořansku, ale fandila všem sportovcům napříč všemi sporty do konce života.

Jana Polanská, zřejmě nejlepší cyklistka Československa ve střednědobých dráhových disciplínách minulého století byla devatenáctinásobnou mistryní Československa v dráhové a silniční cyklistice a stále je držitelkou českého rekordu v hodinovce na dráze.

„Protože v té době existoval společný dráhový nároďák, tak jsme se s cyklistkou Janou vídali na společných soustředěních a pochopitelně na Mistrovství světa. Ve stíhacím závodě jednotlivkyň na 3 km patřila Jana Polanská - Králová k absolutní světové špičce a pravidelné umístění mezi 5. - 8. místem na MS nebylo žádným překvapením. Jezdila ovšem skvěle i silniční závody. R.I.P. Jano z Loun!“ uvedl bývalý závodní cyklista Jiří Mikšík. 

Foto: Janu Polanskou, 19násobnou mistryni Československa v dráhové a silniční cyklistice, stále držitelku českého rekordu v hodinovce na dráze ocenil v září 2017 ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech. 

Jana Polanská v mládí začala závodit v Lounech u trenéra Jiřího Levínského. Pod jeho vedením získala mnoho titulů mistryně České republiky jak na silnici, tak na dráze. Byla úspěšnou reprezentantkou a účastnicí několika Mistrovství světa. Na archivním snímku s trenéry Jiřím Levínským, Karlem Douckem a p. Bráblíkem z Podbořan.      

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Hledá se UKLÍZEČKA - brigádně! 1x týdně a o víkendu na 4 hodiny. Autoservis Jirkov.
Tel.: 604 217 296


PRÁCE S NAKLADAČEM

Firma AZS přijme muže pro práci s nakladačem v Libočanech.
Tel.: 737 225 655


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Volné pracovní místo - Žatecko! SP BOHEMIA přijme do pískovny v Roztylech u Žatce STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166


ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video